آثار آسیب ندیده اند، نسبت به توجه دوستداران میراث فرهنگی بی تفاوت نیستیم


آثار آسیب ندیده اند، نسبت به توجه دوستداران میراث فرهنگی بی تفاوت نیستیم

پس از انتشار گزارشی در یکی از خبرگزاری های رسمی در چند روز گذشته و صحبت های یکی از فعالان میراث فرهنگی خوزستان در این گزارش مبنی بر آسیب دیدن آثار جدید اهواز به دلیل عدم رسیدگی به آنها، نماینده … میراث فرهنگی خوزستان با هدف شفاف سازی افکار عمومی توضیحاتی ارائه کرد.


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، احمدرضا حسینی بروجنی (معاونت میراث فرهنگی خوزستان) در پی دریافت خبری مبنی بر کشف تصادفی آثار فرهنگی و تاریخی در جریان روند عملیاتی عوامل شرکت نفت و گاز کارون در کورش (کوی ملت) اهواز با هماهنگی ادارات معاونت میراث فرهنگی منطقه ای، یگان حفاظت و حفاظت، بررسی کارشناسی، حفاظت و شفاف سازی اخبار جهت تنویر افکار عمومی در اوایل ماه مه ساعت به درستی انجام شد


وی ادامه داد: طی روزهای بعد با وجود گرمای شدید، گرد و غبار و ریزگردها و به دنبال آن تعطیلی های مکرر، تیم کارشناسی متشکل از کارشناسان اموال فرهنگی و تاریخی و مرمتگران اموال منقول تاریخی با توافق با کارشناسان ستاد و با مدیریت معاونت مشاور میراث فرهنگی منطقه با مقایسه آسیب شناسی و ارائه طرح مرمتی بر اساس روش های روز دنیا اقدامات امداد و نجات را انجام دادند و در حال حاضر با حضور باستان شناس طرح تحقیقاتی برای کاوش نجات تهیه شد. ، استخوان شناس، باستان شناس، معمار، مرمتگر و غیره.


نماینده میراث فرهنگی خوزستان با تکذیب متلاشی شدن و اکسیده شدن آثار به دلیل کم توجهی طی ده روز پس از کشف، گفت: بخشی از آسیب های وارده به آثار مربوط به عملیات بیل های مکانیکی است. و ادوات راهسازی در محل قبل از کشف آثار و از لحظه کشف آن.کشف محل و پس از آن با مدیریت اولیه، ایمن سازی و حفاظت توسط عوامل میراث فرهنگی خوزستان، راهسازی متوقف شد. ، آثار به هیچ وجه آسیب ندیده اند.»


وی همچنین عدم انتقال قطعات کشف شده از محل را به دلیل نداشتن مکانی برای نگهداری آنها تکذیب کرد و گفت: انتقال قطعات نیازمند مجوز از وزارت میراث فرهنگی است و در این زمینه مکاتبه با اداره کل موزه ها.” و اموال منقول فرهنگی و تاریخی به منظور اخذ مجوز جابجایی و انتقال قبور دست نخورده و «اشیاء مکشوفه به آزمایشگاه مرمت اداره کل میراث فرهنگی استان ارسال شد».


معاون میراث فرهنگی خوزستان با تشکر از پیگیری های دوستداران میراث فرهنگی در حفظ و حراست افزود: قطعا برخورد عجولانه، بی تدبیری و هیجانی در منطقه ای که در خطر است، فاجعه بزرگی ایجاد می کند و خسارات جبران ناپذیری به منطقه وارد می کند. بدن.” از آثار فرهنگی و تاریخی از این رو اداره کل میراث فرهنگی خوزستان با مدیریت هوشمندانه و استفاده از نظرات کارشناسی و اعتماد به کارشناسان استان و ستاد پیشقدم خواهد شد و عملیات امداد و نجات با تامین اعتبار ظرف یک هفته آینده آغاز خواهد شد.


گورستان تاریخی مربوط به دوران اشکانیان، سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۱ در حین حفاری نفت در یکی از محلات شمال اهواز در کرانه شرقی رودخانه کارون کشف شد. در این گورستان سه مدفن با قبرهای خشت و نخود با پوشش قیر دیده شد.


288a03e5-dd70-4588-ac94-40e40b177a34


انتهای پیام/