آنکارا: برای کاهش قیمت نفت، تحریم های ایران را لغو کنید


آنکارا: برای کاهش قیمت نفت، تحریم های ایران را لغو کنید


به گزارش ایلنا، از وزارت نفت، مولود چاووش اوغلو امروز (جمعه، نهم مهرماه) خواستار لغو تحریم ها علیه ایران به منظور کاهش قیمت جهانی نفت خام شد.


به گزارش خبرگزاری اتولی، چاووش اوغلو طی سخنرانی در کنفرانسی در استان نوشهیر خطاب به آمریکا و اروپا گفت: اگر می‌خواهید قیمت نفت را کاهش دهید، تحریم‌های ایران را لغو کنید.


وی در گفت وگو با خبرنگاران، در پاسخ به سوالی درباره هشدار آمریکا مبنی بر بازنگری در روابط با عربستان به دلیل تصمیم اوپک + برای کاهش تولید نفت، از واشنگتن به دلیل تهدید و ارعاب ریاض به بهانه کاهش تولید نفت انتقاد کرد.


وزیر امور خارجه ترکیه در این باره توضیح داد: جهان در ونزوئلا به نفت و گاز طبیعی نیاز دارد و نفت ایران نیز تحریم شده است، اگر می خواهید قیمت ها کاهش یابد، تحریم ها را بردارید.


چاووش اوغلو در بخشی دیگر از سخنان خود سازمان امنیت و همکاری اروپا را عامل اصلی بن بست در مناقشه ارمنستان و جمهوری آذربایجان عنوان کرد و گفت: تصمیمات اتخاذ شده در این سازمان مغایر با قوانین جاری آن است. .


وی با بیان اینکه اروپا می تواند از کریدور حیاتی انرژی شرق به غرب بهره مند شود، گفت: اتحادیه اروپا در پراگ نشست چهارجانبه برگزار کرد اما تصمیم گرفتند توافقات قبلی را لغو کنند.


وزیر امور خارجه ترکیه درباره موضوع مناقشه قبرس نیز گفت: دولت یونانی قبرس هیچ چیزی از جمله آب و برق با ترک های قبرس شریک نیست، اما ترکیه به کار خود برای کسب مشروعیت جهانی قبرس شمالی ادامه می دهد.


بحران انرژی در اروپا و آمریکا و افزایش قیمت نفت و گاز در این کشورها پس از اعمال تحریم های گسترده علیه روسیه به بهانه انجام عملیات ویژه نظامی در منطقه دونباس و آغاز جنگ با اوکراین رخ داد. مسکو برای انتقام از تحریم های یک جانبه غرب و با قطع صادرات گاز به تعدادی از کشورهای اروپایی، خواستار پرداخت هزینه واردات انرژی از روسیه به ارز «روبل» شد.


پیشتر دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین با بیان اینکه اوپک پلاس یک ائتلاف مسئول است که خواهان ثبات در بازارهای انرژی است، گفت که تصمیم اعضای آن برای کاهش تولید نفت نیز با هدف تثبیت بازار جهانی است.


تلاش اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت در بحبوحه بحران انرژی غرب، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را بر آن داشت تا ۱۵ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت این کشور را روانه بازارهای جهانی کند.


انتهای پیام/