آژانس بین المللی انرژی اطلاعات دقیقی در مورد انرژی مورد نیاز ما منتشر می کند ، اما تأمین کنندگان مالی آن را برای پرداخت هزینه ها کنار می گذارند. بیایید از آنها بخواهیم تغییر کنند.


برای انتقال به منابع انرژی کم کربن و مقابله با تغییرات آب و هوایی ، به اطلاعات روشنی در مورد سیستم انرژی جهانی نیاز داریم. داده های با کیفیت بالا در حال حاضر موجود است. منتشر شده توسط آژانس بین المللی انرژیبه با این حال ، علیرغم اینکه عمدتا یک نهاد بین المللی با بودجه دولتی است ، بسیاری از داده های IEA در پشت دیوارهای پرداخت پنهان شده است. این امر آن را در سخنرانی های عمومی نامعتبر می کند و از دسترسی بسیاری از محققان به آن جلوگیری می کند. همچنین مانع از اشتراک گذاری اطلاعات و همکاری می شود. نتایج منجر به تکرار کار تحقیقاتی می شود. داده ها را برای سخنرانی عمومی نامناسب می کند. و با اصول شفافیت و تکرارپذیری در تحقیقات علمی مغایرت دارد. هزینه بالای داده ها بسیاری از گفتگوهای جهانی در مورد انرژی و آب و هوا را حذف می کند و در نتیجه مانع از دستیابی آژانس بین المللی انرژی به مأموریت خود می شود.

ما از کشورهایی که از IEA حمایت مالی می کنند می خواهیم که از الزام بازگشت حقوق و افزایش بودجه خود چشم پوشی کنند – مزایای افشای این اطلاعات مهم بسیار بیشتر از هزینه ها است.


انتقال به سیستم انرژی کم کربن یکی از مهمترین چالش های پیش روی بشریت است. از آنجا که 87 درصد از انتشار دی اکسید کربن سالانه از بخش های انرژی و صنایع ناشی می شود ، این گذار برای مقابله با تغییرات آب و هوایی ضروری است.1 درعین حال ، تأمین انرژی پاک نیز برای سلامتی و توسعه انسان در اولویت است: 10٪ برق ندارند. 41 درصد نمی توانند از سوخت پاک برای پخت و پز استفاده کنند و بار سلامتی آلودگی هوا باعث 4 تا 10 میلیون مرگ زودرس در سال می شود.

ما برای درک چالش های پیش روی جهان و دانستن اینکه چگونه می توانیم پیش برویم به اطلاعات با کیفیت بالا نیاز داریم. این باید در مقیاس جهانی باشد – هیچ کشوری را از گفتگو محروم نکنید – و باید دامنه اندازه گیری های مورد نیاز برای درک سیستم انرژی را پوشش دهد: این شامل انرژی پایه ، انرژی نهایی ، انرژی مفید ، اختلال در ترکیب برق ، تقاضای انرژی آخرین بخش توزیع کالا و CO2 زباله های تولید شده توسط هر بخش

این اطلاعات موجود است. این محصول توسط آژانس بین المللی انرژی (IEA) تولید می شود. اما IEA تنها بخشی از داده های خود را در اختیار عموم قرار می دهد و بقیه را در پرداخت های پرهزینه پشت سر می گذارد. این در حالی است که IEA تا حد زیادی از پول عمومی کشورهای عضو خود تأمین می شود. دلیل اینکه IEA بیشتر داده های خود را پشت دیوار پرداخت قرار می دهد این است که سرمایه گذاران موظفند با فروش داده های مجاز ، بخش کوچکی از بودجه خود را جمع آوری کنند. در نتیجه این الزام ، داده ها تحت مجوز دقیق از حق چاپ برخوردار هستند. محققان و هرکسی که می خواهد خود را از سیستم انرژی جهانی آگاه کند ، اغلب مجبور است مجوز کاربر به ارزش هزار دلار خریداری کند تا از معیارهای کلیدی بیشتر بیاموزد.

در سال 2018 ، بودجه سالانه IEA 27.8 میلیون یورو بود. بر اساس ارقام بودجه آژانس بین المللی انرژی اتمی ، درآمد حاصل از فروش داده ها و نشریات آن “بیش از یک پنجم بودجه سالانه آن” را تامین می کند. این مبلغ 5.6 میلیون یورو در سال است. برای برآورد این رقم ، این معادل 0.03 of از کل بودجه تحقیقات انرژی برای کشورهای IEA در سال 2018 ، به مبلغ 20.7 میلیارد یورو است.2 یا به طور مساوی در سرانه کشورهای عضو IEA توزیع می شود: 0.44 سنت برای هر نفر در سال.3

ما معتقدیم که درآمدهای نسبتاً ناچیز ایجاد شده توسط دیوارهای پرداخت ، کمبودهای بسیار بزرگی را که این محدودیت ها ایجاد می کند توجیه نمی کند.

در حالی که انرژی یکی از مهمترین موضوعاتی است که ما با آن روبرو هستیم ، این تنها منطقه توسعه ای است که پایگاه داده باز جهانی ندارد که محققان ، سیاست گذاران و مبتکران می توانند از آن برای درک و حل مشکل استفاده کنند. دیوارهای پرداختی که XEA باید روی داده های خود قرار دهد ، انجام ماموریت خود را غیرممکن می کند. ITU “می خواهد در مرکز گفتگوی جهانی انرژی قرار گیرد و تجزیه و تحلیل معتبر ، داده ها ، توصیه های سیاستی و راه حل های واقعی ارائه دهد که به کشورها در ارائه انرژی ایمن و پایدار به همه کمک می کند” ، اما فقط از نظر ITU چنین است. اطلاع رسانی به نخبگان ثروتمند به عنوان مجوزهای محدود نمی تواند بخشی از گفتگوی جهانی در این زمینه باشد.

همانطور که توضیح دادیم ، مشکل از خود IEA نیست که علاقه مند به انجام مأموریت خود است. مشکل این است که کشورهای عضو مجبور می شوند بخشی از بودجه خود را از طریق فروش مجوزهای اطلاعات XEA جمع آوری کنند. برای دستیابی به مأموریت آژانس بین المللی انرژی ، جامعه جهانی تحقیقات انرژی و آب و هوا باید به کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی توصیه کند که نیاز به استفاده از داده ها را حذف کرده و شکاف اندک باقی مانده در بودجه را برطرف کنند.

بیماری همه گیر در سال گذشته چیزهای زیادی به ما آموخت. یکی از درس های اصلی این است که به موقع ، دقیق و دقیق است باز کن داده های جهانی برای درک مشکل جهانی و پاسخ صحیح به آن مهم است. همانطور که کمبود اطلاعات عمومی مانع مبارزه با همه گیری شده است ، عدم اطلاع عمومی در مورد سیستم انرژی و آب و هوا نیز مانع از حل یکی از بزرگترین مشکلات زندگی ما شده است.

دیدگاهتان را بنویسید