آیا باید به دور جدید مذاکرات وین خوش بین بود؟


علی باقری و انریکه مورا

رویداد ۲۴ علی رضا مکیروز گذشته و همزمان با برگزاری دومین روز مذاکرات هسته ای ایران، اخبار ضد و نقیضی از پیشرفت هایی در حصول توافق به گوش رسید. تحولاتی که عمدتا حول محور موضوعات توافق می چرخید.

با این حال، در عین حال، هنوز نشانه ای از حل مهم ترین موضوعات برجام مانند ضمانت های درخواستی جمهوری اسلامی ایران و بحث مطالعات ادعایی وجود ندارد. به عنوان مثال، العربی الجدید در گزارشی نوشت که «ایران از موضوع حذف نام سپاه پاسداران از لیست تروریستی و موکول کردن آن به زمان دیگری خارج شد» اما این موضوع از سوی یک مقام رسمی تایید نشد. منابع تا کنون

اخبار ضد و نقیض از مذاکرات وین

پس از گزارش العربی الجدید، نور نیوز، رسانه نزدیک به علی شمخانی و شورای عالی امنیت ملی، حاضر به کناره گیری از موضوعات مورد علاقه ایران نشد.

این اخبار ضد و نقیض از وضعیت مذاکرات مشابه مفاد مذاکرات دور دوحه و اخبار ضد و نقیض از وضعیت مذاکرات به بیرون درز کرده است. مذاکرات دور دوحه که بدون نتیجه مشخص به پایان رسید، پس از ماه ها سردرگمی و بن بست و به دلیل مواضع متفاوت ایران و آمریکا برگزار شد. گفته شد که ایران و آمریکا به طرف اروپایی برای آغاز مذاکرات چراغ سبز نشان دادند تا مسئولیت اولیه مذاکرات میانجیگری ایران و آمریکا از روسیه به اروپا منتقل شود.

با این حال، تا این لحظه تحلیل‌های مختلفی درباره احتمال توافق هسته‌ای وجود دارد و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا، اعلام کرده است که متن پیش‌نویس نهایی وجود دارد که به منظور دستیابی به توافق هسته‌ای تهیه شده است. به تفاهم برسند بین ایران و آمریکا اما حقیقت این است که در حالی که سومین روز از دور جدید مذاکرات را سپری می کنیم، واقعاً هیچ خبری از توافقات اولیه نیست. علاوه بر این، پیش نویسی که بورل از آن صحبت می کند به گونه ای تنظیم شده است که حتی خود اروپایی ها نیز معتقدند جایی برای پیشرفت بیشتر در آن وجود ندارد.


بیشتر بخوانید: مذاکرات هسته ای کجاست؟


نمایندگان اصلی اروپا در وین حضور ندارند

مهم ترین دلیلی که می توان استناد کرد و گفت فعلا خبری نیست این است که تروئیکای اروپایی شامل انگلیس، فرانسه و آلمان به جای اعزام نمایندگان خود به مذاکرات، به حضور خارجی اروپایی و امنیتی محدود شده است. نمایندگان سیاسی در بیانیه ای تاکید کردند که مذاکرات جاری بیشتر فنی است تا سیاسی.

تروئیکای اروپایی در بیانیه ای اعلام کرد: مذاکرات کنونی به معنای دور جدید مذاکرات نیست و جمهوری اسلامی ایران باید در این دور تصمیم گیری کند. زیرا اساساً متن مقدمه غیرقابل مذاکره است و مذاکرات کنونی که به طور غیرمستقیم بین ایران و آمریکا در حال انجام است بیشتر جنبه فنی دارد تا سیاسی.

به عبارت دیگر، تا رسیدن به توافق سیاسی هنوز راه زیادی در پیش است. این در حالی است که انریکه مورا، معاون سیاست خارجی جوزپ بورل، پیش از آغاز این دور از مذاکرات گفته بود که جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا ۷۲ ساعت مهلت دارند تا تکلیف نهایی را تعیین کنند. . به نظر می رسد که طرفین ممکن است بر تمدید مهلت پافشاری کنند.

لازم به ذکر است که در صورت درخواست طرفین برای تمدید مهلت مذاکرات، این امر می تواند نشانه امیدوارکننده ای از پیشرفت محسوس در مذاکرات تلقی شود. زیرا داشتن محدودیت زمانی در تعیین نتیجه مذاکرات با افزایش فشار بر تیم های مذاکره کننده راه را برای پیشرفت در موضوعات خاص باز می کند.

مشکل ضمانت های آمریکا همچنان پابرجاست

همان طور که از ظاهر ماجرا برمی آید، در این دور از مذاکرات دو موضوع اساسی «پادین» و «ضمانت» یا مطالعات نمایندگی به مراتب اهمیت بیشتری دارد. تا جایی که برخی از تحلیلگران موضوع مطالعات آژانس را محور مذاکرات این دور از مذاکرات وین می دانند. زیرا با توجه به مطالبی که به تازگی مطرح شده است، آژانس سوالات بیشتری را مطرح کرده است که به نظر می رسد پیچیدگی های بیشتری به پرونده اضافه می کند.

در همین حال، بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، در این دور از مذاکرات، ایران خواستار بسته شدن پرونده سه سایت غیرهسته‌ای آلوده به اورانیوم در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد. با توجه به موضع مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین، قرار بود موضوع مطالعات ادعایی در بهار سال گذشته به پایان برسد که تاکنون محقق نشده است.

جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که گزارش امنیتی بیش از آنکه جنبه فنی داشته باشد جنبه سیاسی دارد که به طرق مختلف فشارهای سیاسی را ادامه داده است. زیرا طبق متن توافق برجام در سال ۲۰۱۵، مسائل حفاظتی موضوعی جدا از برجام نبود و باید فسخ می شد.

به گفته برخی دیگر از تحلیلگران، این توافق ربطی به برجام ندارد. در عوض، موضوع در چارچوب توافقنامه منعقده در ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴، روز تصویب برجام، بین علی اکبر صالحی، رئیس وقت کمیسیون انرژی اتمی و مدیرکل این سازمان بود که با حذف آن از دستور کار خارج شد. تصویب یک تصمیم شورا.اصولگرایان در نوامبر ۲۰۱۵.

در هر صورت بازگشایی پرونده ادعایی مطالعات و پرسش از ضمانت های طرف مقابل را می توان هسته اصلی مذاکرات جاری بین هیئت های دو طرف دانست. این در حالی است که از وین خبر می رسد که تیم مذاکره کننده ایران برای شرکت در مراسم عزاداری ماه محرم از ادامه مذاکرات خودداری کرده است. تاکتیکی که شاید برای به دست آوردن زمان بیشتر برای مشاوره در تهران انجام شده باشد.

به نظر می رسد اروپا و تروئیکای اروپایی بدون حمایت و هماهنگی آمریکا نمی توانند کار بیشتری انجام دهند. در عین حال، آمریکا انگیزه زیادی برای دادن امتیازات بیشتر به تهران ندارد زیرا بازار انرژی در روند نزولی قرار دارد. این در حالی است که برای اولین بار قیمت نفت به زیر ۹۰ دلار و قیمت های قبل از جنگ در اوکراین بازگشته است.

باید به خاطر داشت که این وضعیت برای روسیه به عنوان یکی دیگر از طرف های توافق که اتفاقاً در شرایط جنگی به شدت به درآمدهای نفتی وابسته بود، رضایت بخش نیست. علاوه بر این، بازگشت ایران به بازار نفت فشار بیشتری بر قیمت نفت برای کاهش قیمت ها وارد می کند. در چنین شرایطی، علی رغم خوش بینی های اولیه، به نظر نمی رسد طرفین اراده جدی برای پل زدن بر اختلافات بر سر مسائل اصلی باقی مانده از خود نشان دهند.