اختصاص ۱۰ درصد از بودجه خوزستان برای توسعه پارک علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با بیان اینکه ۱۰ درصد از بودجه استان به توسعه پارک علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان اختصاص می یابد، گفت: چشم انتظار افزایش منابع نوآوری و شکوفایی هستیم. صندوق به منظور حمایت از سرمایه گذاری در حوزه دانش.

مهرداد نیکو در نشست خبری که امروز ۱۸ مردادماه با شعار سال در اهواز برگزار شد، گفت: اساساً طی سال های گذشته بر اساس منابع اولیه کشور را به شیوه بودجه خام فروشی نفت اداره کرده ام. منابع بودجه عمومی وارد و مورد استفاده قرار گرفت.»

به گزارش ایسنا، وی افزود: خام فروشی، شرایط در بودجه کشور و ارزش افزوده پایینی که در فروش فرآورده های نفتی به دست آوردیم باعث شد منابع و منابع ارزی کشور محدود شود و از این رو باید توجه شود. به اقتصاد دانش بنیان پرداخت می شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: با توجه به اکوسیستم نوآوری کشور و وجود مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان، صندوق های شکوفایی و نوآوری و… باید از این قابلیت ها در کشور استفاده کرد.

برای رقابت با کشورهای دیگر باید نوآور باشیم

نیکو ادامه داد: ما در کشور سیستم ملی نوآوری داریم و این موضوع باید جدی گرفته شود زیرا اساس دانش پایه، نوآوری است و برای رقابت با کشورهای دیگر باید نوآور باشیم. اگر بتوانیم چنین کاری را در کشور انجام دهیم و نوآور باشیم، بهره وری افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه تمرکز بر شرکت های دانش بنیان و بازاریابی نتایج آنها دو رکن اصلی نظام ملی نوآوری است، گفت: باید تعداد شرکت های دانش بنیان افزایش یابد و نتایج تحقیقات شرکت های دانش بنیان باید افزایش یابد. افزایش یابد. تجاری

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان تصریح کرد: قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و بازاریابی محصولات این بخش در مجلس تصویب شد که بر اساس دو رکن ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی، معافیت ها و حمایت ها از شرکت های دانش بنیان

نیکو ادامه داد: در این زمینه معافیت های مالیاتی و گمرکی از جمله معافیت هایی است که قانون برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته است. این شرکت ها از نظر نیروی انسانی و … نیز حمایت می شوند که می تواند موثر باشد.

فعالیت های شرکتی مبتنی بر دانش باید بر اساس قابلیت های حفظ باشد

وی افزود: ۹ حوزه فناورانه در کشور وجود دارد که شرکت های دانش بنیان استان باید در این زمینه ها فعالیت کنند. انتظار می رود با توجه به ظرفیت استانداری ها، شرکت های دانش بنیان در حوزه هایی فعالیت کنند که جزو توانمندی های استانداری است. شرکت‌های دانش‌بنیان استان تلاش کرده‌اند تا به سمت فعالیت در حوزه توانمندی‌های استان حرکت کنند و مطمئناً حمایت‌ها در این بخش‌ها بیشتر خواهد بود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با بیان اینکه به دلیل نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به بحث دانش بنیان، تلاش شد تا بحث حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان توجه جدی تری شود. در استان گفت: در سال ۱۴۰۰ این قانون توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیشنهاد شد و در سال ۱۴۰۱ قانون حمایت از فعالیت های دانش بنیان به تصویب مجلس نمایندگان رسید که قانون پیشگام فعالیت های دانش بنیان بود.

نیکو ادامه داد: یکی از مشکلاتی که شرکت های دانش بنیان با آن مواجه بوده اند بحث ضمانت نامه است و در حال حاضر با تصویب قانون جدید صندوق هایی وجود دارد که می توانند شرکت های دانش بنیان را ضمانت کنند و در دریافت تسهیلات از بانک ها و ارائه ضمانت از آنها حمایت کنند. به بانک ها

وی افزود: تاکنون شرکت های دانش بنیان عمدتاً در حوزه مهندسی و فناوری فعالیت می کردند اما اکنون این شرکت ها می توانند وارد حوزه علوم انسانی نیز شوند. این واحدها واحدهای خلاق نامیده می شوند و مانند شرکت های دانش بنیان از پشتیبانی برخوردار خواهند شد.

لزوم هدایت خریدهای دولتی به سمت خرید محصولات دانش

نیکو تصریح کرد: ماده ۱۲ قانون جدید حمایت از دانش بنیان مربوط به اکوسیستم فناورانه و اقتصاد دانش بنیان در استان ها است. بر این اساس شورای برنامه ریزی و استانداری موظف به رفع مشکلات استانداری از طریق واحدهای فناور هستند و اولویت با این واحدها است.

وی افزود: رئیس پارک علم و فناوری استانداری به عضویت شورای برنامه ریزی استان درآمده است و این موضوع می تواند به بحث دانش بنیان و رشد آن کمک کند. در این زمینه، خریدهای دولتی نیز باید به سمت خرید محصولات دانش برای استان سوق داده شود و این موضوعی است که در قانون دانش مجلس نیز به آن اشاره شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با بیان اینکه تنها ۵۰ درصد از شرکت های دانش بنیان استان در پارک های علم و فناوری مستقر هستند، گفت: بر اساس آخرین آمار تعداد شرکت های فناور در استان که شامل دانش محور است. تعداد شرکت ها و استارت آپ ها ۲۹۸ واحد است. در این میان ۹۸ شرکت دانش بنیان و ۴۸ شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری استان حضور دارند.

خوزستان از نظر تعداد شرکت های دانش بنیان در رتبه یازدهم کشور قرار دارد

نیکو ادامه داد: خوزستان از نظر تعداد شرکت های دانش بنیان رتبه یازدهم کشور را دارد و باید تلاش کنیم تعداد شرکت های دانش بنیان در استان افزایش یابد.

وی گفت: ۲۰ هکتار از اراضی مجاور شهرک صنعتی شماره ۴ برای احداث پارک علم و فناوری خوزستان اختصاص یافته است و در ۱۰ هکتار از آن کار برای ایجاد شرایط برای ایجاد شرکت های دانش بنیان در این شهر در حال انجام است. پارک علم و فناوری پیشرفت در استان و حل مشکل استقرار شرکت های دانش بنیان در پارک علم و فناوری استان.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: باید تعداد شرکت های دانش بنیان در سه حوزه آب، کشاورزی، صنایع غذایی، نفت و گاز، پتروشیمی و صنعت با محوریت صنایع متالورژی، تجارت افزایش کمی داشته باشد. و فناوری های نوین چرا که این سه حوزه از جمله قابلیت های مهم استان هستند که باید از آنها استفاده کرد.

نیکو ادامه داد: این حوزه ها بر اساس سند هدف منطقه ای شناسایی شده اند و از شرکت های دانش بنیان در این حوزه ها حمایت می شود تا شاهد رشد کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان در استان باشیم. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده طی دو سال، مراکز رشد باید ۲۰ درصد، شتاب دهنده ها ۸۰ درصد، شرکت های دانش بنیان و مراکز نوآوری ۵۰ درصد افزایش پیدا کنند.

گلایه از قرار نگرفتن شرکت های آگاه استانداری در لیست تامین کنندگان خرید نفت

وی با بیان اینکه ۱۰ درصد از بودجه استان به توسعه پارک علم و فناوری و بنگاه های دانش بنیان اختصاص می یابد، افزود: برای این امر نیاز به زیرساخت ها است و باید زیرساخت های پارک علم و فناوری استان افزایش یابد. پارک علم و فناوری منطقه آزاد محسوب می شود و شرکت های مستقر در آن مشمول مالیات نیستند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار فروش محصولات نوآورانه به شرکت های دانش بنیان فعال در استان حدود ۵۰۰ میلیارد تومان است که با هدف رسیدن به یک هزار میلیارد تومان در دو سال آینده در نظر گرفته شده است. . .

نیکو در گلایه ای به وزارت نفت مبنی بر قرار ندادن شرکت های دانش بنیان در لیست تامین کنندگان استان گفت: از ۹۸ شرکت دانش بنیان استان، تنها ۲۰ شرکت در لیست تامین کنندگان شرکت های نفتی قرار دارند. و در صورتی که این شرکت های دانش بنیان در لیست فروشندگانی که محصولات خود را به شرکت های نفتی می فروشند که یکی از شکایات شرکت های دانش بنیان استان است شامل نمی شود.

بازاریابی و بازاریابی خلاء برای شرکت های دانش بنیان

وی گفت: شرکت های دانش بنیان اغلب به بلوغ لازم نمی رسند و مشکلات بازاریابی و بازاریابی دارند و بازاریابی یکی از خلاءهای اصلی شرکت های دانش بنیان است. خوشبختانه این توانایی در قانون ۱۴۰۱ برای شرکت ها برای حمایت از شرکت های دانش بنیان در بازاریابی ذکر شده است و این خلا برطرف می شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان سرمایه گذاری پرریسکی است که باعث عدم استقبال سرمایه گذاران از سرمایه گذاری در این حوزه می شود. در خوزستان به دنبال افزایش منابع صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از سرمایه گذاری در حوزه های دانش بنیان هستیم.

با مهاجرت دانش بنیان علم و عمل از کشور خارج می شود

نیکو در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر مهاجرت انبوه نخبگان و شرکت های دانش بنیان به خارج از کشور، گفت: در استان ارزیابی کاملی از مهاجرت انبوه نخبگان و شرکت های دانش بنیان به خارج از کشور نداریم. با روش های اجباری نمی توان از مهاجرت نیروی انسانی جلوگیری کرد و اگر شرایط نیروی انسانی کارآمد در کشور فراهم نشود، مطمئناً چنین نیروی انسانی کارآمدی که به خارج از کشور مراجعه می کند، از ایران مهاجرت خواهد کرد.

وی ادامه داد: در گذشته با مهاجرت فردی مردم تنها شاهد خروج علم از کشور بودیم اما اکنون با مهاجرت شرکت های دانش بنیان علم و عمل از کشور خارج می شود و قطعا کشور آسیب خواهد دید. از این موضوع