از تنگه بسفر تا جاذبه های تاریخی در سفر به ترکیه


سفر به استانبول سفر به یک شهر معمولی نیست، سفر به یک شهر فوق العاده است. از ایاصوفیه تا خیابان استقلال؛ از آب انبار باسیلیکا تا کاخ توپکاپی؛ از برج گالاتا تا مسجد سلیمانیه. در کل کافی است این شهر را به یکی از توریستی ترین شهر های دنیا تبدیل کنید.

مسجد ایاصوفیه:

مسجد ایاصوفیه شاهکاری با بیش از هزار سال سابقه در قسطنطنیه باستان و شهر امروزی است که هم تجربه کلیسا بودن و هم مسجد بودن را دارد. ایاصوفیه که به معنای حکمت مقدس است در حال حاضر به عنوان موزه ایاصوفیه در این شهر و بزرگترین موزه ترکیه شناخته می شود. ایاصوفیه مانند برج گالاتا به عنوان یکی از نمادهای این شهر شناخته می شود.

ایاصوفیه در قیمت تور استانبول سفر باتو احتمالاً مشهورترین بنای تاریخی این شهر است. قدمت این بنا به مسیحیان قرون وسطی باز می گردد. جالب اینجاست که ایاصوفیه در طول تاریخ خود و شکل گیری ترکیه مدرن شاهد ظهور و سقوط امپراتوری روم و عثمانی بوده است. به همین دلیل این بنا در برگیرنده آمیزه ای از فرهنگ مسیحی و اسلامی است و به همین دلیل مورد توجه خاص قرار گرفته است.

ایاصوفیه یک بنای مذهبی ۱۵۰۰ ساله است که قدمت آن به امپراتوری بیزانس می رسد. بسیاری از مورخان این بنا را بهترین و باشکوه ترین نمونه از معماری منحصر به فرد بیزانس می دانند. عناصری از این معماری که هنوز در داخل ایاصوفیه دیده می شود عبارتند از طاق های گرد، موزاییک های طلایی درخشان، سنگ مرمر، نقاشی های دیواری و گنبدهای کلاسیک. ایاصوفیه در ابتدا یک کلیسا بود و جالب است بدانید که ۹۰۰ سال پیش به عنوان کلیسای جامع مسیحیت شناخته می شد. ساختمان اصلی ایاصوفیه در سال ۳۲۵ پس از میلاد ساخته شد و تا آن زمان به عنوان مرکز امپراتوری روم انتخاب شد. البته بنای اولیه دو بار تخریب و سه بار بازسازی شد. سرانجام، ایاصوفیه در سال ۵۳۲ پس از میلاد ساخته شد و به بزرگترین عبادتگاه مسیحیان در جهان تبدیل شد.

امروزه ایاصوفیه به عنوان محبوب ترین جاذبه گردشگری این شهر شناخته می شود و سالانه تقریباً ۳.۳ میلیون بازدید کننده دارد. برای ورود به این مسجد نیازی به خرید بلیط یا پرداخت هزینه نیست.

مسجد سلطان احمد:

با معروف ترین مسجد این شهر و یکی از معروف ترین شهرهای ترکیه، مسجد سلطان احمد که به مسجد آبی نیز معروف است، آشنا شوید. این مسجد متفاوت و زیبا در مرکز این شهر قدیمی قرار دارد و برای سلطان احمد اول عثمانی ساخته شده است و به گفته بازدیدکنندگان و کارشناسان این مسجد یکی از زیباترین جاذبه های این شهر است.

مسجد شاهنشاهی سلطان احمد اول بین سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ ساخته شده است. این مسجد معروف توسط معمار معروف محمد صدافکار ساخته شده است. این مسجد زیبا مشرف به قسمت جنوبی هیپودروم در وسط این شهر باستانی و کاخ بیزانسی است.

این مسجد که در دوران امپراتوری عثمانی ساخته شده است، یکی از بهترین نمونه های معماری و طراحی مسجد در دوران امپراتوری عثمانی است.

مسجد سلطان احمد با ۶ مناره و گنبدهای فراوان در کنار ایاصوفیه یکی از مهم ترین و زیباترین آثار این شهر و ترکیه است. صوفیه تنها چند دقیقه پیاده تا مسجد سلطان احمد فاصله دارد.

شاید تصورش برایتان سخت باشد، اما اهمیت تکمیل ساخت مسجد برای سلطان احمد اول عثمانی به قدری مهم بود که گاهی خودش مستقیماً در ساخت مسجد مشارکت می کرد! البته باید اضافه کنیم که سلطان احمد تنها یک سال توانست از این مسجد استفاده کند و تنها یک سال پس از ساخت این مسجد در سن ۲۷ سالگی درگذشت. جسد او را بیرون از این مسجد دفن کردند.

همانطور که می دانید مساجد معمولا ۲ یا ۴ مناره دارند اما این مسجد آبی با شش مناره منحصر به فرد خود به یکی از شگفت انگیزترین مساجد جهان تبدیل شده است. داستان جالبی پشت ساخت این شش مناره نهفته است.

تور لحظه آخری کیش از دست نده

تنگه بسفر:

بسفر بدون شک یکی از جاذبه های منحصر به فرد این شهر است.

این تنگه دقیقاً بین دو بخش آسیایی و اروپایی این شهر قرار دارد. تمام شهر با خانه ها و کاخ هایش در اطراف این دره جمع شده است.

این تنگه دریای سیاه را به دریای مرمره متصل می‌کند و بخش‌های آسیایی و اروپایی این شهر را از هم جدا می‌کند.

قایق سواری در آب های این تنگه، قدم زدن در سواحل آن یا نوشیدن قهوه در کافه ای رو به تنگه، هر کدام تجربه خاصی در تنگه بسفر ممکن است.

تنگه بسفر در شب:

شب های این شهر بسیار زیبا و فوق العاده است. به خصوص اگر در حاشیه تنگه بسفر باشید. پل‌های این تنگه در شب نورانی می‌شوند و انعکاس آن‌ها در آب منظره زیبایی می‌دهد. مساجد نزدیک تنگه نیز در شب روشن می شوند. تور شبانه بسفر یک گزینه عالی برای یک تور شبانه است. تماشای این شهر از راه دور و در میان آب های بسفر بسیار جالب است.

در عین حال می توانید روی عرشه کشتی های کروز غذا بخورید یا بنوشید.