اسرائیل به دنبال ایجاد «کشور دریای خزر» در قفقاز است/ صهیونیست ها با انتقال یهودیان روسی به آذربایجان در صدد ضربه زدن به تهران هستند/ لاپید به دنبال بهره برداری انتخاباتی است.


اسرائیل به دنبال ایجاد است


سید محمد جعفر رضوی کارشناس مسائل اسرائیل در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در تشریح دلایل و پیامدهای ساخت اردوگاه در جمهوری آذربایجان برای انتقال یهودیان روس به این کشور گفت: اخیرا رژیم صهیونیستی اعلام کرده است که قصد دارد از اعزام یهودیان روسی به جنگ علیه اوکراین جلوگیری کند. او باید این افراد را از این کشور اخراج کند و در اردوگاه های جمهوری آذربایجان اسکان دهد که بسیاری آن را یهودی سازی قفقاز می دانند. قبل از هر چیز باید بدانیم که یهودیان قفقاز و اصل زندگی آنها سابقه تاریخی دارند. یهودیان در اصل منشأ نژاد و مذهب خود، نام ۱۲ قبیله را تلفظ می کردند که به اعتقاد آنها از زمان بنی اسرائیل وجود داشته است. بعدها به عنوان «قبیله سیزدهم» آمدند. صهیونیست ها معتقد بودند قبیله ای به نام «قبیله خزر» در قفقاز وجود دارد، اما هیچ سندی در این زمینه ارائه نکردند.


وی ادامه داد: برخی دیگر معتقدند این مسائل نوعی جعل تاریخی یا تاریخ سازی به نفع اسرائیل است تا بتوانند برای خود زمینه تاریخی ایجاد کنند. در این میان، مسئله قبیله یا قوم سیزدهم را باید در راستای این سناریو در نظر گرفت; زیرا برخی فکر می کنند که این قوم یا قبیله به هیچ وجه وجود خارجی نداشته است، اما برخی دیگر می گویند این قوم وجود داشته است اما در نهایت یهودی شده است. بر این اساس و با استناد به این ریشه تاریخی به وضوح می بینیم که اسرائیل از گذشته به این منطقه توجه ویژه ای داشته و اکنون به دنبال آن هستند تا این روند را به گونه ای دیگر پیش ببرند. صهیونیست ها می خواهند این موضوع را به یهودیان القا کنند که شما همان مردم خزر هستید و با توجه به فضای مساعد تل آویو در جمهوری آذربایجان به دنبال اجرای این سناریو هستند.


این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: با همه این توضیحات، اگر فرض کنیم که قره باغ در روزهای آینده رسما به جمهوری آذربایجان ملحق شود، احتمال ایجاد کمپ برای یهودیان در این منطقه وجود دارد. از سوی دیگر باید فهمید که اسرائیل پروژه ضربه زدن به ایران را با تمام توان و شدت خود در قفقاز دنبال می کند و اکنون به دنبال ایجاد ائتلاف و اتحاد علیه تهران در مقیاس منطقه ای است. باید درک کرد که اسرائیل نفوذ امنیتی خود را در آذربایجان حفظ خواهد کرد و در این بین، امکان تغییر وضعیت موضوع گذر زنگزور بر اساس استراتژی خود وجود دارد. بر این اساس، اگر بگوییم تل‌آویو در بخشی از سناریوی خود با انتقال یهودیان روسی به آذربایجان و ساختن اردوگاهی برای اسکان آنها تلاش می‌کند به ایران ضربه بزند، گمان نمی‌کنم که اغراق کنیم.


رضوی اضافه کرد: نکته ای که باید به آن توجه شود این است که یهودیان زمانی که کشور مبدا خود را ترک می کنند باید مستقیماً به سرزمین های اشغالی سفر کنند، اما برای اولین بار شاهد هستیم که اسرائیل یهودیان روسیه را که در آذربایجان مستقر شده اند و سپس به خاک خود می برد. به سرزمین های اشغالی نقل مکان کرد. مشخص نیست این گروه تا چه زمانی در آذربایجان باقی می‌مانند یا اسکان آنها موقتی یا دائمی خواهد بود، اما مسئله اصلی این است که اسرائیل با این اقدام می‌تواند ترتیبات ژئوپلیتیکی را مختل کند. احتمال دیگری نیز وجود دارد. به این ترتیب صهیونیست ها تا زمان اجرای پروژه خود علیه گردنه زنگزور می توانند این یهودیان را در مکانی مشخص و حتی نزدیک مرزهای ایران اسکان دهند تا در نهایت بر اساس نوع انسانی آنها این پروژه را به پایان برسانند. منفعت خصوصی


وی در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اسکان یهودیان روسیه در آذربایجان می تواند از نظر سیاست داخلی به نفع نخست وزیر کنونی رژیم صهیونیستی باشد، خاطرنشان کرد: این اقدام به طور کلی می تواند باشد. به نفع یایر لاپید، نخست وزیر کنونی اسرائیل. چرا که انتخابات کنونی کنست در اسرائیل برای او و حتی رقبای او مانند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق و رهبر اپوزیسیون در پارلمان اهمیت ویژه ای دارد. اگرچه به نظر می رسد که لاپید در انتخابات مشکل چندانی ندارد، اما حقیقت این است که او تا پیروزی و کسب نتایج نمی تواند به صورت یک جانبه انتخابات را در کنست مدیریت کند و بنابراین به انگیزه داخلی قوی نیاز دارد. او می داند که به هر حال باید شرایط را به نفع خود بچرخاند و به همین دلیل فکر می کنم چنین سناریویی در شرایط فعلی می تواند برای او بسیار مهم و ضروری باشد.


انتهای پیام/