اغتشاشگران با لباس پلیس شیشه های ماشین را می شکنند/ اگر مردم گیره بپوشند اشکالی ندارد.


محمد حسن آصفری نماینده مجلس

بیست و چهارمین رویداد «زندانیان مروبیان»: اعتراضات پس از درگذشت مهسا امینی ادامه دارد. اعتراضاتی که در آن اتفاقات عجیبی رخ داد. از جمله اینکه تعدادی فوت کردند و در اکثر موارد گزارش شده، همه آنها یا بیماری زمینه ای داشتند یا خودکشی کردند. نکته عجیب دیگر این است که فیلم هایی منتشر شده است که در آن مواردی از تخریب خودروها و وسایل نقلیه مردم و حتی شیشه های منازل توسط افرادی با لباس نظامی دیده می شود. این موارد را با محمد حسن آصفری، نماینده کمیسیون امنیت ملی مجلس و نماینده اراک که اتفاقاً قربانی روزهای اخیر به نام مهرشاد شهیدفر در حوزه انتخابیه خود شده بود، در میان گذاشتیم.

* آقای آصفری خبر کشته شدن یک شهروند اراکی به نام «مهرشاد شهید نژاد» منتشر شد. به عنوان نماینده اراک اطلاعاتی در این مورد دارید؟

بله، من هم این خبر را شنیدم، اما هنوز از گستردگی ماجرا اطلاعی ندارم. پیگیر علت مرگ مهرشاد شهیدی نژاد هستم تا بدانم چه اتفاقی افتاده و آیا مرگ او مربوط به اغتشاشات بوده یا خیر.

* نتیجه پیگیری هایی که تاکنون در خصوص فوت مهرشاد شهید نژاد انجام داده اید چه بوده است؟

در حال حاضر در حال بررسی مشکل هستم.

* در برخی گزارش ها علت مرگ افرادی که در تظاهرات شرکت کرده بودند خودکشی اعلام شد. آیا این گزارش ها قانع کننده هستند؟

این باید بررسی شود. در ماجرای مرگ مهرشاد شهیدی نژاد باید بررسی شود که آیا عامل بیرونی نقش داشته یا چیز دیگری.

* وضعیت شهر اراک در حال حاضر چگونه است؟

تو را می بینم مثل شهرهای دیگر بعضی روزها شلوغ و بعضی روزها خلوت. در حال حاضر هیچ مشکل و مزاحمتی برای دیدن شما نداریم اما در چند روز اخیر در برخی نقاط شهر مشکل تجمع داشتیم اما از دیشب خبری نشد.


عضو مجلس نمایندگان: گزارش تخریب اموال عمومی توسط نیروهای نظامی منجر به تضعیف آن در شرایط کنونی می شود.

* رفتار صحیح با معترضان چیست؟ حالا بالاخره خواه ناخواه گروهی اعتراض می کنند، آیا انگ یک مزاحم و یک عنصر بیگانه می تواند آنها را ساکت کند؟

معترض با محرک فرق دارد. اگر منظورتان هولیگان است، هولیگان ها را باید جدی گرفت. هر کس اموال عمومی را تخریب کند و زنان، کودکان، پلیس و بسیج را با چاقو مجروح کند به اشد مجازات محکوم می شود. اعتراض قانونی حق مردم است و هیچکس حق ندارد با کسانی که به صورت مسالمت آمیز اعتراض می کنند صحبت کند یا از آنها جلوگیری کند. تفاوت معترض و آشوبگر از زمین تا آسمان.

* مرز معترض و آشوبگر کجاست؟ تاکنون در هر اعتراضی که در کشور صورت گرفته است، مقامات این کشور گفته اند که این “اختلال” بوده است تا “اعتراض”. حتی در بسیاری از موارد مانند اعتراض معلمان و پزشکان این جمله را شنیده ایم.

اعتراضاتی که به «شورش» تبدیل شد، حوادث فاجعه‌باری را در شیراز رقم زد. چرا آرتین در کودکی طعم از دست دادن خانواده اش را می چشد؟ اگر این اغتشاشگران از راه های قانونی به اعتراضات خود ادامه دهند و معترضان اجازه نفوذ به اغتشاش گران را ندهند، دیگر نیازی نیست دستگاه های امنیتی تمام وقت خود را به این مسائل اختصاص دهند و هیچکس با سلاح گرم وارد مکان مذهبی نمی شود و به مردم تیراندازی می کند. . زنان و کودکان ببندش!

من معتقدم اغتشاشگران اغتشاشات اخیر در ریختن خون پدر و مادر آرتین و سایر شهدا همدست و مقصر بودند و باید پاسخگو باشند. دخالت شبکه های متخاصم مانند ایران اینترنشنال و صدای آمریکا در ناآرامی های اخیر کاملاً مشخص است!

سوال من از شبکه های معاند این است که چرا آشوبگران را بسیج می کنند و به آنها یاد می دهند که چگونه کوکتل مولوتف و هشتگ های اعتراضی پرتاب کنند و برای شهدای شاهچیراگ کاری انجام ندهند؟ چرا خبرگزاری ها و رسانه های داخلی در مورد حادثه شاهچیراگ سکوت کرده اند؟

*کسی ساکت نشد. سوال من این است که حمله تروریستی به حرم شاهچیراگ چه نسبتی با اعتراضات مردم دارد؟ چند سال پیش که داعش به شورا یا حرم امام خمینی حمله کرد، مردم اعتراض کردند؟

فکر می کنم شورش های اخیر ارتباط نزدیکی با حادثه تروریستی شاهچیراگ دارد. عناصر خارجی و مخالفان ملت ایران به دنبال ایجاد ناامنی در کشور برای انجام اقدامات تروریستی هستند.

البته منطقی است که بگوییم اعتراض مردم موضوع بسیار مهمی است که مسئولان باید به آن توجه کنند و صدای مردم را بشنوند، اما اینطور نیست که بگوییم ارتباطی بین مردم وجود ندارد. حادثه تروریستی شیراز و حادثه شورش های اخیر در خیابان های اراک، تهران و غیره.

مهم ترین پیوند حادثه شیراز با اغتشاشات اخیر این است که دستگاه های امنیتی با مزاحمان و اغتشاشگرانی که اموال عمومی را تخریب می کنند، مشغول بوده اند و همین مهلت دادن به اغتشاشگران باعث می شود شاهد اقدامات تروریستی در مقبره شاهچیراگ باشیم.

* مسئولیت در قبال نیروهای نظامی را نمی توان نادیده گرفت. منظورم این است که وقتی نیرویی با لباس غیرنظامی با اسلحه و تیراندازی به راحتی در سطح شهر حرکت می کند و از نیروی نظامی رسمی قابل تشخیص نیست، طبیعتا راه را برای حضور نیروهای تروریستی باز نمی کند؟

دستگاه های امنیتی باید به این موضوع رسیدگی کنند و خدای ناکرده از این موضوع سوء استفاده نشود تا افراد ذی نفوذ دست به اقدامات تروریستی مانند آنچه در حرم شاهچیراگ افتاد، بزنند.

قبول دارم که آدم با لباس شخصی و تفنگ در دست نمی تواند در خیابان بایستد. بالاخره نیروهای مسلح یونیفرم دارند. البته اگر جلیقه کلت داشته باشد اشکالی ندارد اما وقتی اسلحه بزرگ در دست است باید لباس پلیس بپوشد تا خدای ناکرده تروریست ها توهین نکنند و مردم آنها را شناسایی کنند.

* یعنی اگر لباسی اسلحه بزرگ در دست نداشته باشد و فقط کلت داشته باشد، آستین ندارد؟

قرار نیست همه مردان هوشی لباس فرم بپوشند! فردی که جزو اطلاعات بود و در خیابان مشغول عملیات بود، قرار نیست لباس پلیس داشته باشد. این افراد معمولا با لباس های مخصوص در مکان های عمومی حضور می یابند تا بتوانند عناصر «اولیگان» را شناسایی کنند.

نباید انتظار داشته باشید اطلاعات سپاه لباس نظامی بپوشد. نیروهای اطلاعات سپاه هر لباسی که صلاح بدانند می پوشند اما همه نیروهای ما حتی نیروهای ویژه کارت شناسایی معتبر دارند.

* این روزها در فضای مجازی فیلم هایی مبنی بر تخریب اموال عمومی توسط برخی نیروهای ویژه منتشر می شود. آیا این ویدیوها را دیده اید؟

کسانی که اموال عمومی و شخصی مردم را تخریب می کنند از لباس پلیس سوء استفاده می کنند اما پلیس و بسیج هرگز به مردم آسیب نمی رسانند. پس نباید بگویید پلیس اموال مردم را تخریب می کند، باید بگویید عده ای با لباس پلیس در حال تخریب هستند.

تقاطع گمرک با قزوین در تهران مملو از لباس فروشی هایی است که لباس نظامی می فروشند. هر کسی می تواند برود یک یونیفرم بخرد و بپوشد و سعی کند ارتش ما را بد جلوه دهد. ممکن است کسی لباس پلیس بخرد و با پوشیدن آن به زنان و کودکان ضربه بزند تا تصور مردم از پلیس را تغییر دهد.

شما به بازار می روید و باتوم و لباس نظامی به شما می فروشند. برخی از عناصر ممکن است چنین اقداماتی را انجام دهند تا ارتش ما را بد جلوه دهند. به صراحت می گویم که سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، ارتش و بسیج شیشه ماشین ها و رهگذرانی که آشوبگر نیستند را نمی شکنند.

* به نظر شما کسانی که اموال عمومی را تخریب می کنند یا شیشه ماشین ها را می شکنند نیروی پلیس نیستند بلکه خودشان لباس و وسایلی مثل باتوم تهیه می کنند و به نوعی مزاحم هستند؟

آره؛ کسی که به مغازه ها، ماشین ها و افراد یونیفرم آسیب می زند قطعا جزو نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران نیست. این افراد جزو نیروهای تاثیرگذار هستند. آیا موردی داریم که پلیس کار خلافی انجام دهد؟ مطمئنم که نداریم آنها می خواهند وجهه نیروهای مسلح ما را که از امنیت محافظت می کنند، خدشه دار کنند.

* به عنوان مثال، چندی پیش ویدئویی در میدان آرژانتین تهران منتشر شد که در آن مشتری بدن یک زن را لمس کرد. وی در بیانیه ای که پس از این حادثه منتشر کرد، کسانی را که این ویدئو را منتشر کرده اند به “مشکل افکار عمومی” متهم کرد.

پلیس یا نیروهای امنیتی که بدون هیچ دلیلی با مردم این گونه رفتار می کنند باید در مقابل دادگاه نظامی پاسخگو باشند. ابتدا باید اصل موضوع را بررسی کنید. با انتشار فیلم نمی توان پلیس را متهم به آزار و اذیت کرد!

حتما باید بفهمید که این فرد از نیروی انتظامی بوده یا نه یا اینکه آن خانم کاری برای برهم زدن امنیت انجام داده است یا نه! شاید آن زن اسلحه به همراه داشت. فقط با دیدن یک ویدیو قضاوت نکنید. اون زن میتونه شکایتش رو به دادگاه نظامی برسونه پس اینطور نیست که فقط با دیدن فیلم و اینکه بگه پلیس با یه زن اینطوری رفتار کرده حکم صادر کنه! من تا به حال این فیلم را ندیده ام اما اگر اطلاعاتی در مورد این خانم دارید می توانید به دادگاه نظامی بگویید تا ادامه دهند.

* آیا تا به حال چنین فیلم هایی را دیده اید که افرادی با لباس نظامی شیشه ها را بشکنند؟

تا به حال حتی یک مورد تخریب توسط نیروهای پلیس را نشنیده ام. می توانید به دادگاه نظامی بروید و این سوالات را از آنها بپرسید. روزانه ۳۰۰۰۰ گزارش از گزارش های امنیتی گرفته تا نجابت به پلیس ارسال می شود. در این چند هزار عملیات نیروهای پلیس، چهار خطا وجود دارد.

من نمی گویم نیروی پلیس بی عیب و نقص است. اتفاقاً نیروهای پلیس در برخی موارد با آنها بد برخورد کردند اما آیا واقعاً با آنها برخورد نشد؟ شما بروید ببینید چند نیروی امنیتی و پلیس به خاطر شکایت یک نفر زندانی هستند.

*آماری از بازداشت شدگان، کشته شدگان و مجروحان اعتراضات اخیر دارید؟

تیمی را از کمیته امنیت ملی انتخاب کردیم تا به اراک بروند و از زندان محل نگهداری اغتشاشگران بازدید کنند و این کار انجام شد. ما آمار دقیقی در این زمینه داریم.

* این آمار چگونه است؟

این وظیفه من نیست که از اغتشاشات اخیر به شما آمار بدهم.