امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه برای بهره برداری از توانمندی های تعاونی ها در احیای جوامع روستایی


امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه برای بهره برداری از توانمندی های تعاونی ها در احیای جوامع روستایی

مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه به منظور بهره برداری از توانمندی تعاونی ها در احیای جوامع روستایی در مرکز مطالعات راهبردی برگزار شد.


به گزارش ایلنا، مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری، وزارت تعاون، کار و رفاه و دستیار ویژه رئیس جمهور در ارتقای دولت به منظور استفاده از توانمندی های تعاونی ها در احیای جوامع روستایی عصر روز شنبه ۱۰ مرداد در مرکز بررسی راهبردی برگزار شد.


این تفاهم نامه در مراسمی با حضور محمدصادق خیاطیان رئیس مرکز مطالعات راهبردی، محمد هادی زهدوا سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سید احمد عبودتیان دستیار ویژه رئیس جمهور در امور دولت به امضا رسید. ترویج.


این تفاهم نامه سه جانبه در راستای تحقق سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و قانون ششم است. اقتصاد اقتصادی برنامه ای برای توسعه اجتماعی و فرهنگی کشور و به منظور رواج اقتصاد و دولت و افزایش سهم بخش تعاونی در اقتصاد. میهن دوستی و گسترش عدالت اجتماعی از طریق توسعه مالکیت در سطح عموم مردم و محرومیت زدایی با هدف استفاده از توانمندی های تعاونی ها در احیای جوامع روستایی (۱۱۰۰ روستا) امضا شد.


تقویت بخش تعاون گامی در راستای شعارهای دولت و عدالت مردمی است.


در ابتدای این مراسم، محمدصادق خیاطیان رئیس مرکز تحقیقات راهبردی ریاست جمهوری ضمن خیرمقدم به مدعوین، به چگونگی شکل گیری گفتمان دولت و ارتباط آن با ویژگی های شخصیتی رئیس جمهور اشاره کرد و وظایف مرکز در این زمینه. این میدان دارای سه محور است.


وی اولین مسئولیت مرکز مطالعات راهبردی در قبال گفتمان دولت را اهتمام به تولید محتوا، ادبیات آفرینی، تبیین و ساده سازی این گفتمان عنوان کرد و گفت: وقتی در حوزه های مختلف از مردم و عدالت صحبت می شود باید مورد توجه قرار گیرد. قادر به درک معنای صریح و ضمنی این مفاهیم با اجازه دهید زبان مشترک را با جامعه به اشتراک بگذاریم و به ادبیات مشترک با افراد در این زمینه دسترسی داشته باشیم.


خیاطیان تصریح کرد: دومین وظیفه دولت مرکزی در حوزه گفتمان حکومتی این است که بسط اجتماعی خود را در حوزه های مختلف از جمله اقتصاد، بهداشت، آموزش و پرورش و … دنبال کند تا مردم و نخبگان معنا و مفهوم هستی را درک کنند. . مردمی و عدالت محور در هر حوزه ای از جامعه.


رئیس مرکز بررسی‌های راهبردی ریاست‌جمهوری تصریح کرد: سومین وظیفه این مرکز با توجه به گفتمان دولت، نظارت، نظارت و کنترل بر فعالیت‌های در حال اجرا و آگاهی از میزان کاربرد این گفتمان در حوزه‌های مختلف است. .


خیاطیان امضای تفاهم نامه سه جانبه در زمینه همکاری را گامی در راستای پیگیری گسترش اجتماعی گفتمان دولت دانست که پس از برگزاری جلسات مختلف با حضور کارشناسان و دستگاه های اجرایی به پایان رسید.


وی با اشاره به جایگاه و اهمیت تعاونی ها در کشور، تعاونی ها را مظهر حضور مردمی در اقتصاد دانست و گفت: مردمی شدن اقتصاد اراده جدی دولت است و تعاونی ها از مهمترین بسترهای تحقق آن هستند. این. اراده. از آنجایی که رونق اقتصاد روستایی یکی از شعارهای مهم جمهوری اسلامی ایران و دولت سیزدهم است، دغدغه اقتصاد روستایی و توانمندسازی تعاونی های روستایی امضای این تفاهم نامه را ضروری کرد.


رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری در پایان سخنان خود به مفاد این تفاهم نامه اشاره کرد و گفت: با امضای این تفاهم نامه و با هدف بهره برداری از توانمندی های تعاونی ها در احیای جوامع روستایی، محرومیت زدایی می شود. . در ۱۱۰۰ روستا قرار است مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری پشتوانه علمی این تبصره باشد. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز باید زمینه حضور تعاونی‌ها و دستیار رئیس‌جمهور در امر گردش دولت را فراهم کند تا زمینه حضور گروه‌های مردمی و جهادی فراهم شود. می توان شاهد تحقق یکی از وعده های مهم دولت سیزدهم بود.


بخش تعاونی نزدیک ترین و کاربردی ترین ساختار به تعمیم اقتصاد است


در تکمیل این نشست، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمدهادی زاهدوا، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری ضمن تشکر از این اقدام، ابراز امیدواری کرد که این همکاری برکات بسیاری را برای بخش تعاون و کار به همراه داشته باشد. رفع محرومیت روستایی


زاهدی وفا با اشاره به اهداف پیش بینی شده در برنامه های توسعه کشور و مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به بخش تعاون و رونق تعاونی ها گفت: متاسفانه هنوز به یک سوم اهداف خود در این بخش نرسیده ایم. نیاز به افزایش توجه به بخش تعاون را نشان می دهد. این امر باعث می شود، به ویژه از آنجایی که تعاونی شاید نزدیک ترین و عملی ترین ساختار به عمومی شدن اقتصاد باشد.


سرپرست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان تاکید کرد: باید با جدیت به دنبال بهره مندی از تعاونی ها از نظر کمی و از نظر فعالیت های متنوع در سطح بنگاه های کوچک و متوسط ​​باشیم.


خواست تأسیس حکومت اسلامی، استقرار حکومت مردمی است


در تکمیل این مراسم، سید احمد عبودیان، دستیار ویژه رئیس جمهوری در موضوع گردش دولت، رسالت دولت سیزدهم را فراتر از حل مشکلات و رفع موانع دانست و بازگشت دولت را بر شمرد. به منظور تحقق انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مهمترین وظایف دولت سیزدهم.


وی با اشاره به اینکه تحقق حکومت اسلامی مستلزم مردم سالاری دین و در واقع استقرار حکومت مردمی است، افزود: مبنای بحث همکاری مشارکت مردم در سرنوشت خود است که موضوع و گفتمان اصلی مردم است. مردم. دولت سیزدهم. تلاش ما این است که مردم بتوانند در سه حوزه تصمیم گیری، مشارکت و نظارت بر اساس تدابیر مقام معظم رهبری و آموزه های اسلامی مشارکت داشته باشند.


عبودیان به موانع تبلیغاتی دولت اشاره کرد و گفت: تحقق این موضوع با موانع متعددی مواجه است که از آن جمله می توان به ایجاد این آمادگی در بین مردم اشاره کرد تا بتوانند وارد میدان شوند. سپس نحوه ورود افراد به حوزه های مختلف مهم است و در این زمینه ما نیاز به یک پیوند میانی داریم که مقام معظم رهبری با عنوان «لینک های میانی» این بستر را فراهم کنند.


دستیار ویژه رئیس جمهور در بحث ارتقای دولت گفت: مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری با برگزاری جلسات متعدد به خوبی به این موضوع پرداخته است. و آخرین چیزی که خود مدیران و مسئولان دولتی پذیرفتند این بود که امضای چنین تفاهم نامه هایی زمینه را برای تسهیل این امر فراهم کرد.


بیش از ۹۹۰۰۰ تعاونی در کشور فعال هستند


معاون وزیر تعاون در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تکمیل این نشست اقامتی گزارش مختصری از فعالیت های انجام شده در حوزه تعاون ارائه کرد و گفت: پس از ابلاغ سیاست های عمومی اصل ۴۴ توسط رئیس جمهور. دولت مقام معظم رهبری تغییرات جدی در سیاست های اقتصادی ایجاد شد. در نتیجه این کار امروز شاهد ظهور بیش از ۹۹ هزار تعاونی در کشور هستیم.


وی با اشاره به اینکه معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توانسته است اکثر تعاونی های روستایی کشور دارای شناسنامه و شرکت های تعاونی موفق را شناسایی کند، گفت: تا کنون کار انجام شده است. احیای هزار تعاونی روستایی با بنیاد علوی و هزار تعاونی روستایی دیگر با یادداشت امروز احیای ۱۱۰۰ تعاونی روستایی دیگر در دستور کار قرار گرفت. بر همین اساس تاکنون زمینه احیای بیش از ۳۰۰۰ تعاونی روستایی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را فراهم کرده ایم.


در پایان این مراسم تفاهم نامه سه جانبه مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستیار ویژه رئیس جمهور در موضوع تیراژ دولت به امضا رسید تا از توانمندی تعاونی های خیاطیان، زاهدی وفا و سید احمد عبودیان برای احیای جوامع روستایی.


انتهای پیام/