انتظار داشته باشید در یکی دو ماه آینده اتفاقات خوبی بیفتد. اگر نه، ما بیشتر تماشا خواهیم کرد


منصور علی زرایی نماینده مجلس

رویداد ۲ محمد آیتی: قرار نبود اقتصاد در دولت سیزدهم مشروط باشد و معیشت مردم به مذاکرات برجام ربط نداشته باشد، اما با گذشت یک سال از دولت آقای ابراهیم رئیسی، مردم نه تنها شاهد اتفاقی مبارک در اقتصاد و معیشت آنها، اما به امید روزهای بهتر. روز به روز در حال محو شدن است.

منصورعلی زارعی نماینده ساری از منتقدان شرایط کنونی اقتصاد ایران است که می گوید: ما از ظرفیت های زیادی که در راه اندازی اقتصادمان داشتیم استفاده نکردیم و به همین دلیل با هر فشار اقتصادی با مشکلات جدی مواجه می شدیم. اعم از داخلی و خارجی.

وی به رویداد۲۴ گفت: ما حدود یک درصد از جمعیت جهان را داریم در حالی که ۷ منبع دنیا در ایران است اما هنوز نتوانسته ایم از این پتانسیل برای بهره برداری از اقتصاد استفاده کنیم.

اقتصاد ایران به واردات وابسته است

یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس نمایندگان می گوید: اقتصاد ما وابسته به واردات است. ۸۵ تا ۹۰ درصد نهاده اصلی خوراک دام و طیور که پروتئین و نیاز اساسی مردم است را از کشورهای دیگر وارد می کنیم و وابستگی زیادی به کشورهای خارجی داریم. اگر خودمان بتوانیم این مشکل را حل کنیم.

الزاری می گوید: در خصوص افزایش قیمت برنج، حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج و ۸۰۰ هزار تن از کشورهای دیگر وارد می شود و در این سال ها توانستیم این ۸۰۰ هزار تن را به دست خودمان تأمین کنیم تا کاملاً خودکفا شویم و حتی هزینه هایی که باید بکنیم، تولید داخلی را با مسائل مبتنی بر فناوری و دانش محدود می کنیم، اما شرکت های دانش بنیان را وارد گود نکرده ایم و الان مردم این سوالات را از مدیران و دولتمردان می پرسند که چرا اینها را نساختیم. بهبودها؟


بیشتر بخوانید: تاب آوری مردم به طور جدی کاهش یافته است


یکی از نمایندگان ساری می گوید: اکنون چین و تایلند برنج تولید می کنند و اگرچه با هزینه حمل و نقل وارد کشور می شود، اما همچنان با قیمت ارزان تری نسبت به محصولات داخلی به دست مردم می رسد که جای تامل دارد.

وی می گوید: دانشگاه های کشاورزی کشور حدود هفت تا هشت هزار هیئت علمی دارند. ارتباط دانشگاه های کشاورزی با سیاست گذاری در بحث محصولات کشاورزی چگونه می تواند باشد؟ آیا دانشگاه باید مشکل کشور را حل کند؟ اما این ارتباط برقرار نیست یا ضعیف است. ارتباط با دانشگاه های کشاورزی پایدار نیست و شاهد بازگشت پایه نیستیم. در حوزه اقتصادی نیز این موضوع مهمی است و باید تلاش کنیم به خود و توان بومی خود تکیه کنیم که واقعاً شدنی است. هنوز هم دیر نشده است، به ویژه در گام دومی که رهبر انقلاب فرموده اند، می تواند منشأ شروع کار باشد. راه حل ها در دسترس است، اما اراده و تلاش باید بیشتر نمایان شود.

یکی از اعضای مجمع نمایندگان استان مازندران گفت: دولت در شرایطی قرار داشت که زیرساخت های مناسبی وجود نداشت. ابتدا باید زیرساخت ها فراهم شود. شش هفت ماه از شروع کار اصلی دولت می گذرد و هنوز هم زمان می برد تا جایگزینی ها انجام شود. متاسفانه دولت نتوانست ساختار غلط اقتصادی را اصلاح کند.

الزاری می گوید: اکنون دولت اعلام کرده است که می خواهد ارز ترجیحی را به شکل دیگری به مردم بدهد و آن را حذف نکند، اما ساختار این کار هنوز مشخص نشده است. دولت گفته بود به جز چهار کالای اساسی قیمت به بقیه کالاها نمی رسد اما دیدیم به همه کالاها می رسد. یا مثلاً افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارمندان به این دلیل بود که دولت فکر می کرد می تواند تورم را کنترل کند اما نمی توانست و همان چهار جزء کالاهای اساسی که باید در اختیار مردم قرار می گرفت به درستی انجام نشد. در تمرین تحقق یابد.

یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس می گوید: وقتی می خواهیم به نان، پروتئین و لبنیات یارانه بدهیم باید زیرساخت های لازم فراهم شود. تولیدکنندگان دام و طیور ما به دلیل افزایش هزینه تولید و کاهش قدرت خرید افراد با مشکلات جدی مواجه هستند. زمانی که مجلس نمایندگان این قانون را تصویب کرد، ابتدا دولت را موظف کرده بود که زیرساخت ها را آماده کند تا قدرت خرید شهروندان کاهش پیدا نکند، اما کاهش پیدا نکرد و اکنون دولت مورد انتقاد جدی قرار دارد.

وی می گوید: ممکن است در تیم اقتصادی دولت نظرات متفاوتی وجود داشته باشد اما باید از سوی تیم اقتصادی آقای رئیسی یک صدا باشد و ما هنوز آن واحد را نداریم. مردم به دولت سیزدهم امید داشتند و هنوز هم امیدوارند که با ارتباط دولت و مجلس مشکلات اقتصادی مردم هر چه زودتر حل شود.

در یکی دو ماه آینده منتظر اتفاقات خوب باشید

الزاری در پاسخ به این سوال که مجلس برای تغییر روال دولت به نفع مردم چه کاری می تواند انجام دهد؟ وی گفت: مجلس نمایندگان تا کنون به ویژه در یکی دو ماه گذشته وظیفه نظارتی خود را انجام داده و این موضوع به منصه ظهور رسیده است. من دیده ام که در چندین نوبت مجلس وزرای کار، اقتصاد و غیره را برای پاسخ به مجلس آورده است. نظارت بر برنامه های دولت در حوزه اقتصادی بر عهده مجلس است و قانون نیز تکلیف آن را روشن کرده است. مجلس در کارهای نظارتی خود جدی است و تذکرات قانونی داده ایم. ما کار نظارت را در کمیسیون های مجلس دنبال می کنیم، از سوی دیگر دیوان محاسبات و کمیسیون اصل ۹۰ با جدیت و بی رحمی پیش می روند. ما وارد بحث های اقتصادی شدیم و مردم باید انتظار داشته باشند در یکی دو ماه آینده اتفاقات خوبی بیفتد و اگر اتفاق خوبی نیفتد، مجلس وظایف نظارتی خود را نسبت به دولت جدی تر خواهد گرفت.