رژیم لاغری سریع

اندومتریوز چیست و علت آن چیست؟ | شرایط سلامتی


آزمایش خون جدید آندومتریوز را در ۹۰ درصد موارد نشان داد. اما آیا می تواند مشکلات را در نحوه برخورد ما با آنها تغییر دهد؟

اندومتریوز چیست؟
عکس: shutterstock

اگر به شما بگوییم که یک وضعیت سلامتی آسیب زا وجود دارد که دو میلیون زن را در بریتانیا تحت تاثیر قرار می دهد، تشخیص آن حدود هفت سال و نیم طول می کشد، سالانه ۸.۲ میلیارد پوند در روزهای کاری از دست رفته برای اقتصاد هزینه دارد و می تواند منجر به ناباروری شود، شما فکر می‌کردیم یک اختلال پزشکی شبیه به داستان ندیمه اختراع کرده‌ایم. اما واقعی است – و آندومتریوز است.

اندومتریوز چیست؟

دکتر جان تولدانو از کلینیک هورمونی لندن می گوید: «این وضعیتی است که در آن سلول های پوششی رحم به مکان های نامناسبی مانند تخمدان ها و لوله های فالوپ وارد می شوند. زمانی که پوشش داخلی رحم رشد می کند و از بین می رود، آن سلول های سرگردان نیز کار می کنند و باعث درد شدید لگن می شوند. این درد می تواند آنقدر بد باشد که در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند و شما را در رختخواب گیر کند، نتوانید کار کنید یا حتی دوستان و خانواده خود را ببینید.

علائم دیگر عبارتند از: پریودهای سنگین و دردناک. درد در حین یا بعد از رابطه جنسی؛ درد در هنگام اجابت مزاج. برگزاری؛ احساس بیماری یا خستگی غیرعادی؛ اضطراب؛ و گاهی اوقات مشکلات تولید مثل. پیتر بارتون اسمیت، مشاور زنان در بیمارستان پرنسس گریس لندن می‌گوید: «درد شما معمولاً ماهیت دوره‌ای دارد، بنابراین در طول قاعدگی بدتر می‌شود».

برخی از زنان اصلاً هیچ علامتی ندارند – اندومتریوز آنها فقط در طی یک عمل جراحی برای یک بیماری نامرتبط دیگر، مانند برداشتن آپاندیس، کشف می شود.

چه چیزی باعث آندومتریوز می شود؟

علت دقیق آندومتریوز مشخص نیست، اما چندین نظریه مختلف وجود دارد:

بازگشت قاعدگی این جایی است که بخشی از پوشش رحم از طریق لوله های فالوپ به عقب جریان می یابد و به اندام های لگن شما می چسبد.

ژن های شما آندومتریوز معمولاً در خانواده ها ایجاد می شود و برخی از خانواده ها از گروه های قومی خاص ممکن است بیشتر مستعد ابتلا باشند.

اختلال سیستم ایمنی بدن شما نمی تواند سلول های آندومتر را در خارج از رحم هدف قرار دهد و آنها را از بین ببرد و ممکن است ایمنی شما نسبت به سایر بیماری ها کاهش یافته باشد.

تکثیر لنفاوی سلول های آندومتر می توانند در سراسر بدن در سیستم لنفاوی یا جریان خون حرکت کنند.

سموم موجود در محیط یک نظریه جدید نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی محیطی، به ویژه دیوکسین ها، می تواند منجر به اندومتریوز شود، اما هیچ تحقیقی نشان نداده است که این امر در انسان رخ می دهد.

برخی از عوامل خطر نیز احتمال ابتلا به اندومتریوز را افزایش می دهند، از جمله قاعدگی زودرس، دوره های کوتاه مدت و سطوح بالای استروژن. دکتر تولدانو می گوید: «استرس نیز بسیار مهم است. وقتی احساس استرس می کنید، تغییرات هورمونی زیادی در بدن رخ می دهد، از جمله افزایش سطح استروژن.

رژیم غذایی شما همچنین می تواند شانس ابتلا به اندومتریوز را افزایش دهد. دکتر تولدانو هشدار می دهد: “قند می تواند یک خطر باشد، در حالی که کافئین و الکل ممکن است برای برخی از زنان محرک باشد.” با این حال، یک بررسی در سال ۲۰۱۵ توسط دانشگاه فدرال سائوپائولو، برزیل، نشان داد که رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین D، میوه‌ها و سبزیجات تازه – ترجیحا ارگانیک – و غلات کامل می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت یا بدتر شدن آندومتریوز کمک کند.

فاجعه تشخیصی

علیرغم افزایش آگاهی، تا حدی به لطف افراد مشهوری مانند لنا دانهام و پادما لاکشمی در هنگام بحث درباره آندومتریوز، هنوز هفت تا هشت سال طول می کشد تا تشخیص داده شود. چرا؟ بارتون اسمیت می گوید: «این یک پاسخ دو طرفه است. من مدام زنانی را می بینم که پزشک عمومی به آنها گفته است که پریودهای دردناک را تحمل کنند، زیرا پریود دردناک است! اما دیگران ممکن است احساس کنند که بیش از حد شکایت می کنند یا اعتماد به نفس لازم برای اصرار برای تشخیص را ندارند.

این فشار بر دوش زن برای ادامه فشار دادن بخش بزرگی از مشکل است. دکتر کارولین اورتون، سخنگوی کالج سلطنتی متخصصین زنان و زایمان می گوید: آندومتریوز زمانی شروع می شود که قاعدگی شما شروع می شود، اما اگر چیزی برای مقایسه با آن ندارید، ممکن است فکر کنید قاعدگی های دردناک طبیعی هستند. آندومتریوز در خانواده‌ها نیز دیده می‌شود، اما اگر مادرتان تشخیص داده نشده باشد، ممکن است ناخواسته این پیام را به شما منتقل کرده باشید که قاعدگی شما به این شکل است. FYI – پریودهای بسیار دردناک و سنگین طبیعی نیستند، بنابراین با پزشک خود مشورت کنید.

دلیل نیز ممکن است عدم درک و آگاهی در میان متخصصان مراقبت های بهداشتی باشد، اما این تعجب آور نیست. بیشتر بیماران برای هر بیمار ۵ تا ۱۰ دقیقه وقت دارند و متخصص اندومتریوز نیستند. بسیاری از علائم همچنین می تواند شرایط دیگری مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد. یک دفترچه یادداشت علائم داشته باشید، به تعداد مسکن هایی که مصرف می کنید و تأثیر آنها بر زندگی روزمره خود یادداشت کنید، و آن را در قرار ملاقات خود ببرید – یکی را از وب سایت اندومتریوز انگلستان دانلود کنید. شما همچنین می توانید درخواست ارجاع به یک متخصص زنان یا مراجعه به پزشک عمومی دیگر را داشته باشید.

چگونه درمان می شود؟

درمان اندومتریوز به سن شما، اینکه آیا می خواهید باردار شوید، میزان درد شما و شدت بیماری بستگی دارد. هیچ درمانی وجود ندارد، اما معمولاً با لاپاراسکوپی (جراحی سوراخ کلید) تأیید می شود. دکتر تولدانو می گوید: “اندومتریوز به عنوان یک بیماری جراحی طبقه بندی می شود، اما این باید تغییر کند. من فکر می کنم اولین خط دفاعی باید درمان هورمونی باشد. به این ترتیب، حتی اگر خانمی پریودهای سنگین داشته باشد، درمان یکسان است.”

اینها می توانند قرص های ضد بارداری ترکیبی، قرص های فقط پروژسترون، سیستم هورمونی داخل رحمی (IUS) یا تزریق ضد بارداری باشند. این درمان‌های هورمونی تولید استروژن را که باعث رشد و ریزش بافت آندومتر می‌شود، مسدود یا کاهش می‌دهد. همچنین می‌توانید داروهایی مانند هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH) را که با کاهش استروژن، شما را در «یائسگی پزشکی» موقت قرار می‌دهند، مصرف کنید.

می توانید از پزشک عمومی خود برای پروژسترون طبیعی نیز بخواهید. دکتر تولدانو می گوید: «اوتروژستان پروژسترون مشابه بدن است که از زردچوبه تهیه می شود. می تواند کلید خاموش را در اندومتریوز نگه دارد و دوره های دردناک را متوقف کند. بسیاری از پزشکان نمی دانند که می توانند آن را تجویز کنند، اما در NHS موجود است.

اگر نمی توانید هورمون های خود را مصرف کنید یا کار نمی کند، یا اگر اندومتریوز شما بدتر می شود، می خواهید باروری خود را بهبود ببخشید، یا می خواهید تشخیص خاصی داشته باشید، می توانید جراحی کنید. این معمولاً یک لاپاراسکوپی برای برداشتن هرگونه زائده است. ‘هیجان انگیز [cutting it out] بارتون اسمیت می گوید، بهتر از سوختگی است، بنابراین از یک جراح که برای انجام آن آموزش دیده است، بخواهید. ممکن است به برخی از زنان پیشنهاد هیسترکتومی داده شود، اما اگر به دنبال تشکیل خانواده هستید، این عمل مناسب نیست.

آزمایش جدید چگونه کمک خواهد کرد؟

آزمایش خون جدیدی که توسط دانشگاه آکسفورد و MDNA Life Sciences ایجاد شده است، می تواند نشانگرهای زیستی آندومتر، قطعات ریز DNA را در ۹۰ درصد موارد، حتی در مراحل اولیه شناسایی کند. دکتر اورتون می گوید: “آزمایشی که با آن می توانید تشخیص دهید جام مقدس اندومتریوز است، اما این روزهای اولیه است.” “نتایج اولیه امیدوارکننده است، اما هنوز به زنان بستگی دارد که هر گونه علائمی را نشان دهند.”

در یک دنیای عالی، آزمایش خون ضروری نیست. دکتر تولدانو می‌گوید: «اگر خانمی به پزشک عمومی خود بگوید که هر ماه درد دارد و علائم دیگری دارد، باید به عنوان مبتلا به اندومتریوز در نظر گرفته شود. تا آن زمان باید خودمان را آموزش دهیم.

برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به endometriosis-uk.org مراجعه کنید. گروه‌های آموزشی نانسی نوک اندومتریوز یا گروه‌های پشتیبانی فیسبوک EndoMetropolis. اینستاگرام را با استفاده از #endosisters یا #endowarrior جستجو کنید

خلاصه

به روز رسانی در اندومتریوز

نام مقاله

به روز رسانی در اندومتریوز

توصیف کردن

یک آزمایش خون جدید و امیدوارکننده می تواند این وضعیت ناتوان کننده را در ۹۰ درصد موارد تشخیص دهد. اما آندومتریوز چیست و چه عواملی باعث آن می شود؟

نویسنده

روزالیند رایان

نام ناشر

مجله سلامت

لوگوی ناشررژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر

رژیم لاغری سریع و بدون بازگشت