اهمیت خوردن آجیل


اهمیت خوردن آجیل

آجیل و دانه ها غذاهای محبوب هستند و به گفته متخصصان تغذیه ، سرشار از مواد مغذی هستند و مصرف آنها برای سلامتی بسیار مفید است. هزاران سال است که از دانه ها در تمام قاره های جهان استفاده می شود و غذای خوبی برای مردم است. در این مقاله ، از سایت دکتر رضا آتمینا ، متخصص تغذیه از اصفهان ، قصد داریم اهمیت مصرف آجیل را توضیح دهیم.

این دانه ها کلسترول ندارند و حاوی چربی های اشباع نشده هستند که خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. دانه ها حاوی منیزیم هستند که به تقویت ساختار استخوان ها کمک می کند. دانه ها همچنین حاوی کروم هستند که بر عملکرد انسولین تأثیر می گذارد. دانه ها همچنین حاوی روی هستند که برای رشد و بهبود زخم ها ضروری است. منگنز یکی از مواد مغذی موجود در غلات است که بدن را در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند.

دانه ها همچنین منابع خوب و غنی از ویتامین E هستند.

آنها آنتی اکسیدان های مهمی هستند. دانه ها ، مانند همه غذاهای گیاهی ، سرشار از فیبر و مواد شیمیایی گیاهی هستند که هر دو از بدن در برابر سرطان و بیماری های مزمن محافظت می کنند.
این غذای ارزشمند را می توان به صورت خام ، سرخ شده یا به صورت پودر مصرف کرد. انواع مختلفی از دانه ها وجود دارد: بادام ، فندق ، آجیل برزیلی ، گردو ، پسته ، بادام زمینی و شاه بلوط. دانه های سویا حتی در صورت خشک شدن و بو دادن دانه هستند.

نکاتی در مورد دانه ها

آفلاتوکسین:

گردو یکی از دانه های مورد حمله برای قالب های تولید کننده آفلاتوکسین است. آفلاتوکسین سمی است که می تواند برای انسان سرطان زا باشد. این سم هم در روغن بادام زمینی و هم در روغن گردو وجود دارد.
ذرت ، برنج ، گندم ، سویا و ذرت خوشه ای نیز ممکن است حاوی آفلاتوکسین باشند. شرکت های تولید کننده آجیل و محصولات آنها مسئول آزمایش آنها برای وجود آفلاتوکسین هایی هستند که به سطوح خطرناک نمی رسند. با این حال ، محققان نگران هستند که بدن ممکن است به مدت طولانی در معرض آفلاتوکسین ها قرار گیرد.

آلرژی

گردو و دانه های درخت از جمله هشت ماده شایع آلرژی زا هستند. اگر والدین به غلات و حبوبات مانند عدس ، لوبیا و نخود فرنگی حساسیت داشته باشند ، فرزندان آنها نسبت به این مواد حساسیت بیشتری خواهند داشت. با این حال ، افرادی که سابقه حساسیت در خانواده ندارند ممکن است به این دانه ها حساسیت داشته باشند. آکادمی آسم و آلرژی آمریکا توصیه می کند که کودکان زیر سه سال از آجیل استفاده نکنند.

اهمیت مصرف آجیل متخصص تغذیه اصفهان

دیدگاه اکولوژیکی

سموم دفع آفات به طور گسترده ای در تولید بذر استفاده می شود. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

اندوسولفان ها

استفاده از این آفت کش در بسیاری از کشورهای جهان ممنوع است. با این حال ، هنوز در ایالات متحده و هند برای تولید برخی از انواع دانه ها استفاده می شود. این آفت کش برای کارگران مزرعه و کسانی که در نزدیک مزارع زندگی می کنند خطرناک است. مطالعه دسامبر 2003 در هند نشان داد که پسرانی که در نزدیکی این مزارع زندگی می کردند یا کار می کردند ، زیر سن قانونی بودند. آزمایشات روی حیوانات نیز نشان داده است که آفت کش روی سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و می تواند به کلیه ها ، کبد و بیضه ها آسیب برساند. همچنین جان حیوانات و ماهیان را تهدید می کند.

سیفلوترین

این سموم ده ها سال است که در کشت بذر مورد استفاده قرار می گیرد و ثابت شده است که برای موجودات آبزی مضر است.

متناسب

این آفت کش در کشت پسته استفاده می شود و ثابت شده است که به زنبورها آسیب جدی می رساند.

آترازین

این آفت کش در ایالات متحده بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ماهی و قورباغه ها تحت تأثیر قرار می گیرند و می توانند بر تولد انسان تأثیر منفی بگذارند.

دیازینون

این آفت کش به دلیل تأثیر بر خاک مشهور است و در کشت بادام زمینی استفاده می شود و برای زنبورها و پرندگان بسیار سمی است. پس از جمع آوری دانه ها ، آنها را با متیل برومید ، یک آفت کش سمی ضد عفونی می کنند. متیل بروماید هنگام مصرف دانه ها آسیبی به شما نمی رساند. با این حال ، متیل بروماید برای افرادی که در مزرعه کار می کنند بسیار خطرناک است. همچنین به لایه ازن آسیب می رساند.

راههای حل مشکلات غلات

از سموم دفع آفات خودداری کنید

یکی از راه های جلوگیری از آفت کش ها استفاده از دانه های مشتق شده از درختان ارگانیک است. متأسفانه تعداد مزارع تولید کننده محصولات ارگانیک بسیار اندک است. این مزارع در آمریکا نیز نادر است. محصولات ارگانیک و غذاها به گونه ای رشد می کنند که هنگام رشد سموم دفع آفات بی ضرر یا بسیار مضر برای طبیعت استفاده می شود. پرورش غذا گران است. محصولات ارگانیک با قیمت بالاتری نسبت به محصولات سنتی به فروش می رسند و این یکی از دلایلی است که تولید و تکثیر آنها زیاد نیست.

نکاتی در مورد خرید و نگهداری بذر

دانه ها دارای اشکال مختلف هستند. دانه های غلات را می توان به مدت طولانی ذخیره کرد و به راحتی نمی پوسد ، آنها باید در جای خشک و خنک نگهداری شوند. بذرهای پوست کنده را می توان بیشتر نگهداری کرد ، مخصوصاً اگر بو داده باشد. اگر می خواهید آنها را بیش از 6 ماه نگهداری کنید ، آنها را در یخچال قرار دهید. همچنین می توانید دانه ها را به صورت خرد شده خریداری کنید. این باعث صرفه جویی در وقت شما می شود ؛ با این حال ، هر دو گرانتر هستند و هنگام مراقبت از آنها باید مراقبت کرد زیرا می توانند سریعتر خراب شوند. توصیه می شود دانه ها را با پوست خریداری کرده و خودتان آنها را آسیاب کنید. اگر مشاهده کردید کپک روی دانه ها ظاهر می شود ، فوراً آنها را بردارید. دانه های درخت بر بادام زمینی ترجیح داده می شوند و حاوی سم آفلاتوکسین کمتری هستند.


دکتر رضا آتمینا می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند که روشهای اولیه غذا خوردن ، میزان و روش غذا خوردن را ارائه می دهد.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


مطالب توصیه شده:

تفاوت جوش شیرین و بیکینگ پودر

از شاخص قند خون چه می دانید؟

خوردن گوشت و نه

هنگام استفاده از اکریل آمید هشدار دهیددیدگاهتان را بنویسید