اکونومیک تایمز: روسیه به بزرگترین تامین کننده نفت هند تبدیل شده است


اکونومیک تایمز: روسیه به بزرگترین تامین کننده نفت هند تبدیل شده است


اکونومیک تایمز روز چهارشنبه به نقل از شرکت ردیابی کشتیرانی انرژی Vertexa گزارش داد که روسیه در ماه اکتبر از عربستان سعودی و عراق پیشی گرفت و به بزرگترین تامین کننده نفت هند تبدیل شد.


بر اساس این گزارش، مجموع صادرات نفت خام روسیه به این کشور آسیای جنوبی با افزایش ماهانه ۸ درصدی، ۹۴۶ هزار بشکه در روز بوده است. این کشور در ماه اکتبر ۲۲ درصد از کل واردات نفت هند را به خود اختصاص داده است که این رقم برای عراق بیش از ۲۰.۵ درصد و برای عربستان سعودی ۱۶ درصد است.

همچنین این اولین باری بود که هند بیشتر از اتحادیه اروپا نفت روسیه را از طریق دریا وارد کرد. تحویل نفت خام روسیه به هند در ماه اکتبر ۳۴ درصد بیشتر از تحویل به اتحادیه اروپا بود.

بر اساس این گزارش، چین در ماه گذشته با واردات حدود یک میلیون بشکه نفت در روز، بزرگترین خریدار نفت روسیه از طریق دریا باقی مانده است.

هند در اوایل سال جاری افزایش خرید نفت خام روسیه را آغاز کرد زیرا تحریم های غرب مسکو را مجبور کرد برای یافتن خریداران جدید تخفیف هایی برای صادرات خود ارائه دهد. با وجود فشارهای کشورهای غربی برای پایان دادن به همکاری با مسکو، دهلی نو بارها از خرید نفت روسیه دفاع کرده است.

هاردیپ سینگ پوری وزیر نفت و گاز طبیعی هند در اوایل این هفته تایید کرد که هند در این زمینه وجود ندارد. تضاد اخلاقی وی این موضوع را در واردات نفت روسیه نمی‌داند و افزود: خروج نفت روسیه از بازار جهانی ممکن است به بحران منجر شود و قیمت را به ۲۰۰ دلار در هر بشکه برساند و هند از هر منبعی که بتواند نفت و گاز را خریداری کند، زیرا دولت وظیفه اخلاقی او باید به مردمش انرژی بدهد.


انتهای پیام/