ایران در نشست ۳+۳ به دنبال راه حل مناسب برای درگیری در قفقاز است


ایران در نشست 3+3 به دنبال راه حل مناسب برای درگیری در قفقاز است


به گزارش ایلنا، در تماس تلفنی حسین امیرآبادالهیان وزیر امور خارجه ایران و جیحون بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، برخی مسائل دوجانبه و همچنین موضوعات مورد علاقه مشترک در عرصه های منطقه ای و بین المللی مورد بررسی قرار گرفت. لمس کرد. بحث و تبادل نظر شد.


وزیر امور خارجه در این تماس تلفنی با اشاره به روابط حسنه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و با اشاره به دیدار اخیر روسای جمهور دو کشور در آستانه، بر تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد. جمهوری اسلامی ایران. کشورهای منطقه از جمله جمهوری آذربایجان گفتند: ما همیشه معتقد بوده ایم که حضور بیگانگان در این منطقه شرایط را پیچیده می کند و مخالف این حضور هستیم.


به گفته امیر عبداللهیان، جمهوری اسلامی ایران در نشست ۳+۳ و سازوکارهای منطقه ای به دنبال راه حل صحیح برای مناقشه در قفقاز است و همواره به تلاش خود برای حل مشکل بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان ادامه خواهد داد.


وی ادامه داد: امنیت منطقه را مقوله ای به هم مرتبط می دانیم و امنیت جمهوری آذربایجان را امنیت منطقه و ایران می دانیم و مخالفت خود را با هرگونه استقرار نیروهای خارجی در منطقه اعلام کرده ایم. و آن را مغایر با صلح، ثبات و همکاری های منطقه ای دانست.


جیحون پرموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این تماس تلفنی، ارتباط مستقیم و مستمر وزیران امور خارجه دو کشور را نشان از عمق روابط تهران و باکو دانست و گفت: گفت: ارزش و احترام این روابط.


وی با قدردانی از تماس تلفنی وزیر امور خارجه ایران و تشریح نتایج سفر به ارمنستان، از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در حمایت از صلح و ثبات منطقه قدردانی کرد.


وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان مخالفت خود را با استقرار نیروهای خارجی در منطقه اعلام و بر تداوم همکاری های منطقه ای از جمله در قالب نشست ۳+۳ برای کمک به ثبات و امنیت در منطقه تاکید کرد.


پیراموف همچنین از سفر رئیس شورای اسلامی ایران به باکو استقبال کرد و آن را گامی مهم در کمک به توسعه روابط دوجانبه توصیف کرد.


انتهای پیام/