رژیم لاغری سریع

ایزوترتینوئین و IBD: آیا داروهای آکنه باعث بیماری روده شما شده است؟

آگاهی عمومی در مورد خطرات برخی از داروهای آکنه و ارتباط آنها با بیماری روده در حال افزایش است. مطالعات نشان داده اند که ایزوترتینوئین، ماده فعال اولیه در داروهای مختلف آکنه، می تواند باعث مشکلات جدی گوارشی شود.

مطالعه ای در دانشگاه کارولینای شمالی می خواست بفهمد آیا رابطه علت و معلولی بین ایزوترتینوئین و بیماری روده وجود دارد یا خیر. بر اساس تجزیه و تحلیل خود، تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که احتمال ابتلا به کولیت اولسراتیو در بیمارانی که برای درمان آکنه از ایزوترتینوئین استفاده می کردند، نسبت به افرادی که این دارو را مصرف نمی کردند، چهار برابر بیشتر بود.

انواع بیماری های التهابی روده (IBD)

ایزوترتینوئین با بیماری التهابی روده، که به نام IBD نیز شناخته می شود، مرتبط است. IBD وضعیتی است که باعث التهاب در دستگاه گوارش می شود. انواع مختلفی از بیماری التهابی روده وجود دارد، از جمله:

– بیماری کرون

-کولیت زخمی

– پروکتیت اولسراتیو

-کولیت نامحدود

اگرچه انواع مختلف IBD مرتبط هستند، اما تفاوت های خود را دارند. به عنوان مثال، کولیت اولسراتیو معمولا فقط روده بزرگ را تحت تاثیر قرار می دهد. از سوی دیگر، بیماری کرون می تواند هر بخشی از دستگاه روده را درگیر کند.

عوارض جانبی و درمان

علائم IBD صرف نظر از نوع خاص IBD بسیار مشابه است. عوارض جانبی رایج شامل درد شکمی، اسهال، یبوست، خونریزی مقعدی، استفراغ، از دست دادن اشتها و سایر مشکلات است. نوع، دوره و شدت عوارض جانبی از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است.

متأسفانه، بیماری التهابی روده می تواند عوارض جدی داشته باشد. این بیماری باعث ایجاد زخم در روده می شود. با گذشت زمان، این زخم ها می توانند باعث انسداد، عفونت (آبسه)، باریک شدن (سفت شدن)، خونریزی (خونریزی) و افزایش خطر سرطان شوند.

درمان IBD بسته به بیمار متفاوت است. برخی از بیماران به ندرت از این بیماری رنج می برند، در حالی که برخی دیگر شعله ورهای منظم دارند که می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد. برای درمان این بیماری می توان از داروهای قوی استفاده کرد. در برخی موارد، جراحی تهاجمی مورد نیاز است.

چگونه ایزوترتینوئین می تواند باعث IBD شود؟

ایزوترتینوئین نوعی ویتامین A است، پس چگونه می تواند اینقدر خطرناک باشد؟ این دارو در ابتدا به عنوان یک داروی شیمی درمانی برای درمان سرطان شدید ساخته شد. در کشتن سلول هایی که به سرعت در حال تقسیم شدن هستند موثر است. بیماری التهابی روده در نتیجه فعالیت نامناسب سیستم ایمنی رخ می دهد و داروهای ضد سرطان به سیستم ایمنی بدن آسیب می رسانند. اگر یک داروی سرطان می تواند به سیستم ایمنی آسیب برساند، منطقی است که می تواند باعث IBD شود.

اگر ایزوترتینوئین مصرف کرده اید و مشکل روده دارید چه باید کرد؟

بسیاری از افرادی که ایزوترتینوئین مصرف کرده اند و به بیماری کرون، کولیت اولسراتیو یا شکل دیگری از IBD مبتلا شده اند، از ارتباط این دو بی اطلاع هستند. در نتیجه قرار گرفتن در معرض رسانه ها، افراد بیشتری در نهایت در مورد این ارتباط می شنوند. دانستن علت یک مشکل می تواند به پاسخ به این سوال کمک کند که بیماری از کجا می آید و همچنین می تواند در درمان این بیماری مفید باشد. اگر ایزوترتینوئین مصرف کرده‌اید و مشکلات روده‌ای دارید اما برای بیماری التهابی روده آزمایش نشده‌اید، باید از پزشک خود در مورد انجام آزمایش بپرسید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر

رژیم لاغری سریع و بدون بازگشت