بازار گوشی در سایر کشورها و مقایسه با ایران


بازار گوشی در سایر کشورها و مقایسه با ایران

رویداد ۲۴ بازار گوشی در کشور ما و سایر کشورها بسیار متفاوت از یکدیگر است. یکی از مهم ترین دلایل این تفاوت قیمت گوشی های مختلف است که با توجه به قیمت دلار و ارزهای هر کشور محاسبه می شود. به روز رسانی مدل دستگاه نیز بر قیمت آن تأثیر می گذارد. با نزدیک شدن به مدل‌های جدید سازندگان تلفن، مدل‌های قدیمی‌تر قیمت پایین‌تری دارند. قیمت مدل های جدید بالا رفته و در هر کشوری طرفداران متفاوتی دارند. تفاوت گوشی های موجود در بازار ایران نسبت به بازار سایر کشورها بین ۲ تا ۱۹ میلیون است.

علاقه به برندهای مختلف در ایران و جهان

همانطور که می دانید تلفن های همراه برندهای مختلفی دارند. با توجه به کیفیت پایین برخی از برندها، فروش آنها به حدی پایین است که از محبوبیت بالایی در بین خریداران برخوردار نیست. اکثر مردم به دلیل هزینه های بالایی که برای خرید تلفن همراه می پردازند به دنبال یک گوشی با کیفیت هستند. از برندهای معروف ایران و جهان می توان به سامسونگ، شیائومی و اپل اشاره کرد. با پیشرفت چشمگیر این برندها در چند سال گذشته، بازار فروش این برندها بسیار داغ شده است.

پرفروش ترین برند گوشی موبایل در ایران سامسونگ است. حدود نیمی از گوشی هایی که در بازار تلفن همراه کشورمان به فروش می رسند از مدل های این برند هستند. این برند مدل های بسیار متنوعی را به بازار کشور ما و سایر کشورهای جهان معرفی کرد. در سال های اخیر، برند شیائومی با ارائه محصولات مشابه با قیمت بسیار کمتر به سامسونگ در حال رقابت با سامسونگ است. برند شیائومی در به دست آوردن سهم در بازار جهانی پیشرفت زیادی داشته است. برند اپل در بسیاری از کشورها یکی از پرفروش ترین گوشی های دنیاست. این برند با پیشرفت شیائومی توانسته جایگاه برند اپل را در اختیار بگیرد.

مقایسه سهم فروش برندهای مختلف در ایران و جهان

امروزه با توجه به رضایت بسیاری از خریداران برند شیائومی، افراد زیادی مشتاق خرید از این برند هستند. در بازار ایران حدود ۳۰ درصد از فروش گوشی سهم برند شیائومی است در حالی که سهم برند اپل کمتر از ۱۰ درصد است. دلیل اصلی کاهش فروش گوشی اپل قیمت بالای آن است. بررسی ها نشان می دهد که قیمت گوشی در بازار کشورمان کمی بالاتر از همتای دلاری خود خواهد بود.

اختلاف قیمت در کشور ما و بازار سایر کشورها حدود ۲۰ میلیون تومان است. این تفاوت باعث شد مردم کشورمان زیاد به فکر تعویض گوشی خود نباشند اما در بسیاری از کشورها این اتفاق نمی افتد. با توجه به قیمت بالای گوشی ها، بعید است که مردم کشورمان به مدل های به روز متوسل شوند و تا حد امکان از گوشی های قدیمی خود استفاده کنند. در کشورهای مدرن که گوشی ها با قیمت های مقرون به صرفه در دسترس هستند، خرید مدل های جدید آسان است. بنابراین اکثر گوشی ها با قیمت مناسب به فروش می رسند.

تفاوت قیمت گوشی در ایران و جهان

قیمت گوشی در ایران و جهان به دلایل مختلفی متفاوت است. برای آوردن گوشی از کشورهای دیگر به ایران باید هزینه ها را صرف عبور از مرز و گمرک کرد. این هزینه ها قیمت نهایی تلفن همراه را افزایش می دهد. یک واردکننده به بازار تلفن همراه کشور می گوید: هزینه سربار تحمیل شده به واردکننده حدود ۱۷ درصد است که این ۱۷ درصد باعث می شود فروشنده گوشی را با قیمت بالا به مصرف کننده بفروشد و ۹ درصد ارزش افزوده نیز به آن اضافه می شود. قیمت گوشی و بر اساس پیشنهاد ۴۲۰۰ تومان محاسبه شده است.» «با توجه به افزایش ۱۷ درصدی نرخ پایه و ارز روز، قیمت فروش اکثر برندهای تلفن همراه در کشورمان بسیار بالاتر از بازار جهانی است. “

وی افزود: به دلیل قیمت های متفاوت در کشورهای دیگر، فروش گوشی از بازار خوبی برخوردار بود و بسته به زمان ورود تلفن همراه به کشور ما و قیمت دلار در آن زمان، ممکن است یک گوشی از همان مدل باشد. بعد از چند روز با قیمت های مختلف به فروش می رسد.همه این اتفاقات دست به دست هم می دهند و در کنار آن بازار فروش تلفن همراه در کشور ما نسبت به سایر کشورها رو به کاهش است.»

نتیجه

همانطور که از مطالب بالا مشاهده می کنید، قیمت گوشی های مختلف در کشور ما نسبت به سایر کشورها متفاوت است. این تفاوت قیمت گاهی کم و گاهی بسیار زیاد است. نوسان در بازار فروش یک محصول بدترین چیزی است که بر فروش آن اثر می گذارد. این اثرات بیشتر منفی است.