باکتری معده یا هلیکوباکتر پیلوری و درمان تغذیه ای


برخی از مواد مغذی که می توانند به درمان عفونت H.pylori کمک کنند:
مطالعات متعددی در مورد درمان طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است. بسیاری از درمانها تعداد باکتریهای معده را کاهش می دهند ، اما نمی توانند آنها را از بین ببرند. حتماً قبل از شروع رژیم درمانی طبیعی با پزشک خود مشورت کنید ، زیرا نباید درمان توصیه شده برای هلیکوباکتر پیلوری را با داروهای طبیعی جایگزین کنید. با اجازه پزشک ، می توانید از داروهای طبیعی به عنوان درمان کمکی استفاده کنید که می تواند اثرات داروهای رایج را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد روده کمک می کنند. طبق مطالعه ای در سال 2012 ، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به تجدید باکتری های خوب کمک می کنند. همچنین می تواند خطر تکثیر مخمر را کاهش دهد. محققان ثابت کرده اند که لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بهترین نتایج را دارد.

چای سبز
چای سبز به از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری و کاهش رشد آن کمک می کند. مصرف چای سبز قبل از عفونت از گاستریت جلوگیری می کند و مصرف در زمان عفونت از شدت گاستریت می کاهد.

عسل
هیچ تحقیقی نشان نداده است که عسل به تنهایی نمی تواند باکتری ها را از بین ببرد. محققان می گویند استفاده از عسل به عنوان یک روش درمانی استاندارد می تواند زمان درمان را کوتاه کند.

روغن زیتون
روغن زیتون همچنین می تواند باکتری های H.pylori را درمان کند. مطالعات در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی قوی در برابر هشت سویه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین می تواند با H.pylori مبارزه کند. بر اساس مطالعه ای در سال 2009 ، ریشه شیرین بیان مستقیماً باکتری ها را از بین نمی برد ، اگرچه ممکن است از اتصال آن به دیواره سلول های معده جلوگیری کند.

کلم بروکلی
ترکیب موجود در جوانه های کلم بروکلی به نام سولفان ممکن است در برابر H. pylori موثر باشد. این مکمل غذایی می تواند ورم معده را کاهش دهد. همچنین می تواند چسبندگی باکتری ها و اثرات آن را کاهش دهد.

فتوتراپی
هلیکوباکتر پیلوری در برابر نور بسیار آسیب پذیر است. در فتوتراپی از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در معده استفاده می شود. محققان معتقدند که فتوتراپی روی معده بی خطر است. این روش معمولاً می تواند در مواقعی که آنتی بیوتیک ها مثر نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

نتیجه
اکثر مردم یک عمر باکتری دارند و هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. این باکتری می تواند هنگام ایجاد گاستریت مزمن عوارض جدی ایجاد کند و در صورت عدم درمان می تواند منجر به خونریزی زخم و سرطان معده شود. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر اصلی برای برخی از انواع سرطان معده است. بر اساس CDC 1998 ، میزان ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری با آنتی بیوتیک ها 61-94 است. وقتی آنتی بیوتیک ها با کاهنده اسید ترکیب شوند ، اثر بخشی افزایش می یابد. افزودن داروهای طبیعی به داروها می تواند در تسریع روند بهبود موثر باشد.
اگر علائم واضح نباشند ، پزشکان به ندرت آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را درخواست می کنند. اگر آزمایش H. pylori شما مثبت بود ، در اسرع وقت درمان را شروع کنید. داروهای طبیعی هیچ آسیبی نمی رسانند ، اما ثابت نشده است که می توانند عفونت را درمان کنند. از آنها به جای درمان معمول بدون نظارت پزشک استفاده نکنید.

نحوه جلوگیری از عفونت در آینده

علت دقیق عفونت H.pylori در حال حاضر ناشناخته است و هیچ توصیه رسمی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. به طور کلی ، شما باید بهداشت را رعایت کنید ، مرتباً دستان خود را بشویید و غذا را خوب بپزید و آماده کنید. اگر مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری هستید ، یک دوره درمانی را تکمیل کنید تا خطر عود را کاهش دهید.

مژده رحمانی ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک بهداشت و زیبایی آرمونی

دیدگاهتان را بنویسید