بدون درک اهمیت پدافند غیرعامل، در معرض تهدیدات جبران ناپذیری قرار داریم


بدون درک اهمیت پدافند غیرعامل، در معرض تهدیدات جبران ناپذیری قرار داریم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در حالت استاندارد ۳۰ درصد جمعیت شهر باید در مواقع اضطراری امکان تردد داشته باشند و در این راستا مدیریت شهری باید ابزار لازم را داشته باشد.


به گزارش اینا، سردار غلامرضا جلالی در اولین جلسه کمیته پدافند غیر کاری شهرداری تهران در دوره جدید مدیریت شهری اظهار کرد: به عنوان یک استاندارد ۳۰ درصد از جمعیت شهر باید در مواقع اضطراری امکان حرکت داشته باشند و مدیریت شهری باید بتواند ۳۰ درصد جمعیت شهر را از خطر خارج کند. برای این منظور می توان در قالب پروژه های چند منظوره از پارک های اطراف تهران استفاده کرد تا در مواقع اضطراری حدود سه میلیون نفر را از شهر خارج و سپس به شهر بازگردانند.


وی در ادامه سخنان خود با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم درک اهمیت پدافند غیرعامل از سوی مدیران کشوری افزود: اگر مدیران اهمیت پدافند غیرعامل را درک نکنند و این امر در کشور توسعه پیدا نکند، ممکن است دچار مشکل شویم. تهدید. که گاهی اوقات قابل رفع نیست.


سردار جلالی با بیان اینکه در دنیا شاهد تولید رشته های علمی، فنی و تخصصی در حوزه پدافند غیر عامل هستیم و تلاش می کنیم این موضوع را در کشورمان پیگیری کنیم، تصریح کرد: تهران دارای محور مرکزی است. . از نظر دفاعی و امنیتی.


رئیس سازمان پدافند غیر عامل با اشاره به بند ۹ سیاست های کلی دستور در امور پدافند غیر عامل مبنی بر ممنوعیت ایجاد تاسیسات پرخطر در مراکز جمعیتی و حذف این گونه امکانات از شهرها و جلوگیری از ایجاد مراکز جمعیتی در اطراف تأسیسات پرخطر با مشخص کردن حریم‌های لازم، خاطرنشان کرد: فناوری‌های جدید در قالب زیرساخت‌های شهری خودنمایی می‌کنند و عمدتاً در شهرها ایجاد می‌شوند. این فناوری‌های جدید شامل مجموعه‌ای از تهدیدات، خدمات و آسیب‌پذیری‌ها هستند. وقتی این گروه ها در کنار سیستم شهری قرار می گیرند، مفهوم پیچیده تری از پدافند غیر عامل در محدوده شهری نسبت به سایر مناطق ایجاد می شود. بنابراین طبیعتاً در برخورد با آن نیازمند رویکرد جدیدی هستیم و رویکرد سنتی در حوزه شهری دیگر پاسخگو نیست.


وی ایجاد هماهنگی عملکردی بین زیرساخت ها در شرایط مداخله و تهاجم را یکی از مشکلات اساسی دانست و افزود: در این راستا باید نگاه علمی و دقیق به پدافند در محدوده شهرها داشت. به همین دلیل کارگروه هایی تشکیل و سند دفاع شهری تدوین شد.


جلالی تصریح کرد: گروه زیرساخت های نرم در شهرها بر اساس خدمات الکترونیک و فناوری اطلاعات در حال شکل گیری است. با قضاوت از حضور فناوری، شاهد تهدیدات مدرن در شهر هستیم که پس از آن باید به اختلالات شهری، اختلال در سازوکار و تعادل زیرساخت های شهر با ویروس سایبری توجه جدی شود.


وی در بخشی دیگر از سخنان خود به لزوم توجه به حضور مراکز پرخطر مانند مراکز نظامی و هسته ای در شهرستان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: نزدیک به ۶۰ بیمارستان از پزشکی هسته ای استفاده می کنند اما پروتکل های پیشگیرانه وجود ندارد. . دنبال کردن. ایمنی و انضباط هسته ای مفهوم مهمی است که گاهی در بیمارستان ها استفاده نمی شود. صنعت پتروشیمی نیز فاقد پروتکل ها و استانداردهای ایمنی است. گاهی در ساخت و ساز قوانین مدیریت بحران رعایت نمی شود.


جلالی همچنین در جمع خبرنگاران با اشاره به اولین جلسه کمیته پدافند غیرعامل شهرداری تهران گفت: در این جلسه کارگروه هایی با مسئولیت های مختلف بر اساس برنامه پدافند شهری شهر تهران از سوی شهردار تعیین شد. شهردار تاکید کرد: مطالعات باید به طرح اجرایی تبدیل شود. رویکرد مطالعاتی برای رفع نقاط ضعف و مخاطرات پیش روی مردم است که این موارد در قالب برنامه اجرایی برای سال ۱۴۰۱ و سال آینده به تفصیل و پیش بینی شده است.


وی همچنین درباره میزان آمادگی مدیریت شهری برای مقابله با سیلاب های اخیر توضیح داد: اقدامات خوبی از سوی سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران در زمینه آمادگی قبل از وقوع حادثه، کنترل و بررسی گذرگاه های سیلاب و آماده سازی نهادها و نهادها انجام شده است. سازه های. که در تسکین مؤثر است، خدا رحمت کند.انتهای پیام/