بهبود مصرف انرژی یک ضرورت ملی است/ دو برابر جمعیت گازهای گلخانه ای تولید می کنیم


بهبود مصرف انرژی یک ضرورت ملی است/ دو برابر جمعیت گازهای گلخانه ای تولید می کنیم


به گزارش النا، بابک نگداری به تشریح وضعیت مصرف انرژی و شاخص های آن در کشور پرداخت و گفت: کشورمان با افزایش دو درجه ای دما، کاهش ۵۵ میلی متری بارش و ۲۷۰ میلی متر افزایش تبخیر مواجه بوده است. در طول پنجاه سال گذشته


وی با بیان اینکه ایران قربانی تغییرات اقلیمی و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه‌ای است، تصریح کرد: ایران پس از چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن با سهمی معادل ۲، رتبه ششم انتشار دی‌اکسید کربن در جهان را دارد. ۱۴ درصد از کل انتشار گازهای گلخانه ای در جهان را نشان می دهد. این امر موید آن است که شدت انرژی در کشور بالاست و علیرغم اهدافی چون سیاست‌های اصلاح الگوی مصرف، اقدام موثری برای بهبود مصرف انرژی صورت نگرفته است.

رئیس مرکز تحقیقات شورا با بیان اینکه دو برابر جمعیت گازهای گلخانه ای تولید می کنیم، تصریح کرد: ۸۰ درصد انتشار گازهای گلخانه ای مربوط به بخش های تولید، تامین و مصرف انرژی در تمامی بخش های اقتصادی، خانگی، صنایع، حمل و نقل و مانند آن است.

وی ادامه داد: تغییرات اقلیمی از جمله بالا آمدن سطح دریا، گرمای بی سابقه، خشکسالی، بلایای شدید جوی مانند سیل و شرایط محیطی ناپایدار روزافزون که هر یک به نوعی کار شرکت های نفت و گاز را گران و دشوارتر می کند.

نگداری خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اقدامات متقابل کشورهای مختلف جهان باعث شد تا به سمت اقتصاد کم کربن حرکت کنند و روند انتقال انرژی از سوخت های فسیلی به سوخت های پاک را ادامه دهند و اهداف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را اجرایی کنند. . کاهش بیش از ۱۲ درصدی تقاضای نفت و کاهش بیش از ۳۲ درصدی قیمت نفت در سال ۲۰۴۰. بنابراین، لازم است با حرکت به سمت پایین بودن سبد در اقتصادهای وابسته به نفت و گاز مانند ایران، تنوع بخشی به پرتفوی داشته باشیم. محصولات انتشاری، افزایش بهره وری انرژی و بهره وری تولید، و همچنین کربن زدایی نفت و گاز.

وی تاکید کرد: برای رویارویی موثر با چنین چالش هایی در آینده باید با تحلیل و رویکرد درست از فرصت های موجود حداکثر استفاده را کرد.

رئیس مرکز تحقیقات شورا با اشاره به اینکه کشورهای وابسته به زغال سنگ به دنبال سوخت های جایگزین پاک در صنایعی مانند فولاد هستند، گفت: در نتیجه سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت های صادرات گاز طبیعی (LNG) برای ایران ضروری است.

وی افزود: توسعه فناوری جمع‌آوری، استفاده و ذخیره‌سازی کربن، تولید و صادرات هیدروژن و جامدات بیولوژیکی، توسعه فناوری‌های دیجیتال در حوزه انرژی و استفاده از مکانیسم‌های تامین آب و هوا از دیگر فرصت‌های پیش روی است. ایران در دوره گذار انرژی».

نگداری تاکید کرد: برای موفقیت در این صحنه نیازمند دیپلماسی و انرژی زیست محیطی فعال و موثر هستیم تا با بهره گیری از فرصت های بین المللی به سمت اقتصاد کم کربن حرکت کنیم و انتقال و توسعه فناوری ها و نوآوری های مرتبط را تسهیل کنیم. به پاراگراف ۱۵ سند سیاست کلی محیط زیست.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورا ایجاد بازار انرژی و محیط زیست با اصلاح سیاست‌های انرژی، حذف نهادهای دولتی، حرکت به سمت قانون‌گذاری در بخش‌ها و تقویت حضور بخش خصوصی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی در این حوزه را راهگشا دانست.


انتهای پیام/