بهترین انواع قرص آهن را بشناسید


همه ما می دانیم که آهن یک عنصر کمیاب است که برای موجودی که بسیاری از مردم از آن رنج می برند ضروری است. کمبود آهن بهترین راه برای درمان کم خونی ناشی از فقر آهن است. انواع مختلفی از قرص های آهن در بازار وجود دارد و اثربخشی آنها بسته به نوع نمک مورد استفاده در تهیه آنها متفاوت است.
آهن معمولاً به اشکال زیر تولید می شود:

انواع قرص آهن

آهن فومارات
گلوکونات آهن
سولفات آهن
گلیسینات بر پایه آهن

برخی از این مکمل ها می توانند مشکلات گوارشی را در فرد ایجاد کنند. آهن فومارات دارای فراهمی زیستی کم و عوارض جانبی قابل توجهی است. آهن فومارات می تواند به افراد مبتلا به بیماری کرون و سایر بیماری های دستگاه گوارش آسیب برساند و نگرانی هایی در مورد وجود بیولوژیکی این نوع آهن وجود دارد. سولفات آهن پرکاربردترین مکمل آهن در درمان کم خونی است زیرا ارزان و در دسترس است ، اما عوارض جانبی زیادی از دستگاه گوارش دارد. از طرف دیگر ، جذب سولفات آهن بسیار کم است و بیماران باید دوزهای بالاتری را برای درمان بیشتر تجویز کنند. جذب آن نیز تحت تأثیر سایر ترکیبات موجود در رژیم غذایی مانند فیتات ها ، فنول ها یا فیبر است. اگرچه گلوکونات آهن محبوب ترین نوع مکمل آهن است ، اما حاوی مقادیر کمی آهن عنصری است.

آهن معنوی

ترکیب آهن عنصری در هر نوع مکمل آهن می تواند یکی از مهمترین مسائل در انتخاب مکمل آهن باشد. آهن عنصری مقدار دقیق آهن موجود در یک قرص یا کپسول اضافی است. این آهن جذب شده و می تواند در بدن مورد استفاده قرار گیرد.

انواع قرص آهن

عوارض جانبی احتمالی مصرف قرص آهن

مصرف قرص آهن عوارض جانبی متعددی دارد ، از جمله یبوست ، یبوست ، اسهال ، تهوع ، سوء هاضمه و مدفوع سیاه (احتمالاً علامت زخم فوقانی دستگاه گوارش). بیشتر عوارض جانبی مصرف مکمل های آهن پس از سازگاری بدن با مصرف آهن از بین می رود. در صورت تداوم علائم ، مشورت با پزشک بسیار مهم است.

جذب آهن

جذب آهن توسط ذخایر آهن بدن کنترل می شود و بیشتر توسط افرادی که سطح آهن کمی در خون دارند جذب می شود. این بدان معناست که فرد مبتلا به کم خونی فقر آهن می تواند 90 درصد آهن موجود در مکمل را جذب کند ، در حالی که فرد بدون فقر آهن تنها 10 درصد آهن را مصرف می کند. با وجود این پدیده ، به مردم توصیه می شود قبل از مصرف قرص آهن سطح هموگلوبین و فریتین خود را بررسی کنند تا از کمبود آهن آنها مطمئن شوند.

آهنی شلات

آهن کلات نوعی مکمل آهن است که از نظر شیمیایی اصلاح شده است تا بدون شکستگی از دستگاه گوارش عبور کند. منظور از کلات این است که یونهای فلزی با یونهای غیر فلزی ترکیب شده و مولکول جدیدی را تشکیل می دهند.
از لحاظ تئوریک ، این فرایند طوری طراحی شده است که فرایند هضم آهن را طی کند. در عوض ، کلات آهن به سلول ها منتقل می شود و همراه با اسیدهای آمینه متصل جذب می شود. Iron Shalat برای بسیاری از نام ها و مارک های رایج مشهور است. کلات بر پایه گلیسینات آهن یکی از رایج ترین نامهای آن است.

مکمل های مدرن آهن را بررسی کنید: قرص آهن احیا کننده Ferro Plus

گلیسین بر پایه آهن

کلات بر پایه گلیسینات شامل دو مولکول گلیسین است که توسط پیوندهای کووالانسی به آهن متصل شده اند. وجود بیولوژیکی این مکمل در سلولهای غشای مخاطی ، جذب آهن را افزایش داده و به سرعت به بافتهای هدف بدن تحویل داده می شود. بنابراین ، دوزهای کم آهن برای مکمل های درمانی مورد نیاز است ، که مشکلات گوارشی را کاهش داده و خطر اضافه بار آهن را کاهش می دهد.
خوشبختانه ، کلات آهن قنددار شده با غذا واکنش نشان نمی دهد و مقادیر بالای فیتات ها یا فیبر موجود در رژیم غذایی در کار آن تداخل ایجاد نمی کند. علاوه بر این ، جذب بیس گلیسینات آهن با حضور سایر داروها مانع نمی شود. کلات رژیم غذایی اسید فیتیک باعث ایجاد رسوب نامحلول ، سبوس و غیره نمی شود ، که می تواند منجر به واکنش های شیمیایی شود ، نمی تواند از جذب آهن جلوگیری کند.
مطالعات نشان داده است که بیس گلیسینات آهن در روده هیدرولیز نمی شود و بدون آسیب جذب می شود. پس از جذب شدن در لایه مخاطی بافت ، شلاتور هیدرولیز می شود و آزادسازی آهن به داخل پلاسما و سایر بافتها و اندامها مانند سایر بافتها تنظیم می شود.
منبع آهن آزاد شده از کلات در بافتهای خونساز استفاده می شود و بخشی از اسیدهای آمینه از طریق مسیرهای متابولیکی طبیعی اسید آمینه متابولیزه می شوند. زیرا این شکل از آهن توسط لیگاندهای اسید آمینه محافظت می شود.

اخرین حرف

بیس گلیسینات آهن یکی از بهترین انواع قرص آهن است که علاوه بر جذب خوب ، عوارض جانبی دستگاه گوارش را کاهش می دهد و بنابراین ممکن است بهترین انتخاب برای بیماران مبتلا به کم خونی باشد.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: wearefeel

دیدگاهتان را بنویسید