تا چند روز دیگر حکومت نکنی بدهی مردم فدای نظام نیست / حمایت بد از ضربه دشمن سنگین تر است


فاضل میبدی در گفتگو با الحدث ۲۴:

محمدتقی فاضل میبدی از اعضای جامعه روحانیون مبارز در واکنش به سخنان امروز حسین جلالی نماینده اصفهان که این حمایت بدتر از حرف دشمنان و ضربه محکمتر است، گفت. حمایت از نظام خوب است، اما میل به قربانی کردن هر چیزی برای دفاع از آن هرگز پایان نخواهد یافت.

محمدتقی فاضل

رویداد ۲ زینب قابشاوی: حفظ نظام از واجبات است و مهمتر از حفظ جان امام زمان (عج) است. این سخنان عجیب را حسین جلالی نماینده رفسنجان در مجلس مطرح کرد که البته انتقادات زیادی را برانگیخت که بر اساس آن حدیث و آیه حفظ نظام بسیار مهم است و اساساً چه کسی به این افراد اجازه داده تا از عقاید مردم استفاده ابزاری کنند. و به معنای حفظ نظم است؟ حجت الاسلام محمدتقی فاضل میبدی به این سوال پاسخ داد. وی به رویداد۲۴ گفت: امیدوارم شورای نگهبان که نظارت اختیاری بر مسائل سیاسی را جدی گرفته است، مسائل علمی را جدی بگیرد. هرکس با لباس روحانیت چنین حرفی بزند نشان می دهد که نه روحانیت و نه نظام را می شناسد چرا که فدای اعتقادات مردم برای نظام سیاسی بزرگترین اشتباه است.

فاضل معبدی در تحلیل نظر خود می گوید: فرق امام علی علیه السلام با معاویه این است که معاویه می گفت اخلاق باید از سیاست پیروی کند، اما امام علی می فرماید سیاست باید از اخلاق پیروی کند. این افراد می خواهند اخلاق و اعتقادات مردم را قربانی کنند تا چند سال دیگر در مجلس و کرسی قدرت بمانند. دولت، دادگاه ویژه روحانیت و علما و مراجع قم باید نسبت به این سخنان واکنش نشان می‌دادند که برای حفظ خود در باورهای مردم دستکاری می‌کنند و بدعت‌ها و تحریف‌هایی ایجاد می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه هیچ دولتی در اعتقادات مردم دستکاری نکرده و حتی در رژیم پهلوی هم دستکاری نکرده است، می گوید: متأسفانه اکنون اعتقادات مردم دستکاری می شود. اگر این مرد دلش به خاطر ملت و میهن و نظام می سوخت، اینطور حرف نمی زد. این حرف ها حاکی از این است که اعتقادات مردم باید فدای نظام شود و هر چه می گویند ملت قبول کند، اما اینطور نیست. این کلمه نه در اعتقادات است و نه در قرآن و آیات و روایات. صحبت های این نماینده مجلس قابل پیگیری و پیگیری است. از این بیانیه نمی توان از نظر عقلی و قانونی دفاع کرد.

یکی از اعضای شورای روحانیت گفت: متأسفانه فضا این است که با چنین افرادی برخورد نمی شود و فضا این است که اگر حرفی زده شود که ذائقه حکومت را برآورده نکند، ظلم می شود. گوینده، اما به چنین کلماتی پرداخته نمی شود.» من متاسفم که همه چیز را برای حفظ نظم انجام می دهیم و ارزش های اخلاقی و احکام دینی قربانی می شوند تا بتوانند چند روز دیگر حکومت کنند. در عین حال، اصل حکومت حفظ اخلاق، آزادی های مردم و دین است.

می بادی با اشاره به اینکه نظام نه تنها با این اندیشه ها حفظ نمی شود، بلکه دچار فساد نیز می شود، خاطرنشان کرد: صاحبان عقیده و اندیشه می بینند که آخوند به مجلس می رود و به جای حفظ دین برایش ضرر دارد. البته امثال او هنوز هم هستند. این افراد باید دنبال خواسته ها و علایق خود باشند اما نباید با دین مردم بازی کنند.

می گوید: اینها عنوان روحانیت را یدک می کشند و اصلاً فکر نمی کنند. چون فکر مشکل است اما زبان مشکل ندارد و هر چه می خواهند می گویند. حمایت از نظام چیز خوبی است، اما میل به قربانی کردن همه چیز برای حفظ و دفاع از آن هرگز پایان نخواهد یافت.

فاضل معبدی می گوید: مسئولان بی گناه نیستند و به نام دین و اسلام احتمال خطا و خیانت وجود دارد. می گویند اگر می خواهی چیزی را نابود کنی، به آن حمله نکن، محکم از آن دفاع کن. امروز این ستون ها بدتر از حرف دشمنان و ضربه محکمی است. من به این افراد توصیه می کنم که سیاست را رها کنند و دوباره وارد میدان شوند و علم و اخلاق بیاموزند.

این روحانی اصلاح طلب با اشاره به فضای حاکم بر کشور می گوید: جوانان برای شعار دادن علیه وضعیت آشفته خود به خیابان ها می آیند. به جای دستگیری و خشونت، رژیم باید به صداها و دردهای جوانان و مردم بشنود و به خواسته های آنها پاسخ دهد زیرا وقتی شما خشونت می کنید، طرف مقابل هم خشونت می کند و این به نفع کشور و اراده نیست. انجام دهید. پایان بد اعتراضات اولین بار نیست و همیشه بوده است، اما رسیدگی به اعتراضات هرگز درست نبوده است.