تحقیقات نشان می دهد که چگونه شرکت ها از طریق خیریه های غیردولتی بر سیاست تأثیر می گذارند


در سال 2003 ، بنیاد کوکاکولا از اهداء یک میلیون دلار به انجمن دندانپزشکی کودکان آمریکا برای “بهبود سلامت دندان کودکان” خبر داد. آنها گفتند که بلافاصله پس از دریافت هدیه ، گروهی از دندانپزشکان کودکان موضع خود را در مورد نوشابه های شیرین تغییر دادند و آنها را “عامل مهمی” در ظاهر شکاف نامیدند ، اما شواهد علمی “روشن” نبود.

آیا تصادفی است؟ این مطالعه ، که توسط محققان برکلی هاس تألیف شده است ، اولین شواهد قانع کننده را ارائه کرد که نشان می دهد سازمان های غیردولتی نه تنها مواضع خود را در پاسخ به کمک های شرکتی تغییر می دهند ، بلکه سازمان های دولتی نیز قوانین خود را با آنها تغییر می دهند.

“اگر هیچ تاثیری نداشت ، چرا شرکت ها این کار را می کردند؟” ماتاس بومباردینی ، نویسنده این مطالعه ، استادیار تجارت و سیاست عمومی در مدرسه تجارت Haas گفت. “س bigال بزرگ این است ، آیا شواهدی از این تأثیر دارید؟”

منتشر شده در فصلنامه اقتصاد، این مقاله نشان می دهد که نفوذ شرکت ها از طریق کمک های غیر انتفاعی بر سیاست تأثیر می گذارد. نویسندگان عبارتند از فرانچسکو تربی از برکلی هاس ، ماریان برتراند از بوتان در شیکاگو ، ریموند فیسمن از دانشگاه بوستون و برد هاکینن از مدرسه بازرگانی آیوی از دانشگاه غربی (کانادا).

تأثیر بر قوانین و مقررات

بومباردی گفت ، هزاران قانون و مقررات حاکم بر رفتار شرکت های دولتی گاهی اوقات غیرقابل درک به نظر می رسند ، اما تأثیر مستقیمی بر زندگی مردم دارند. “آنها محیط زیست ، بزرگراه ها ، هوانوردی ، مسائل بهداشتی را پوشش می دهند – مسائلی که به مصرف کنندگان و کارگران بسیار نزدیک است.”

پس از تعیین خط مشی ، سازمان های غیرانتفاعی اغلب نقش مهمی ایفا می کنند و با صحبت از طرف شهروندان و محیط زیست ، منافع شرکت را متعادل می کنند. اما اگر آنها در عوض از طرف اهداکنندگان شرکت خود شروع به صحبت کنند؟ محققان داده های صدها هزار قانون را جمع آوری کردند ، قوانین و نظرات پیشنهادی دولت فدرال را از سال 2003 منتشر کردند و این قوانین را با داده های دقیق در مورد کمک های مالی صندوق های شرکتی که به خدمات درآمد داخلی تعلق می گیرد ، مقایسه کردند.

شباهت ها در زبان

آنها ارتباط مستقیمی بین کمکهای اهدایی و احتمال صحبت غیرانتفاعی در مورد این قانون پیدا کردند: یک سازمان غیرانتفاعی 76٪ از قانون پیشنهادی را ظرف یک سال پس از دریافت کمک از شرکتی که در مورد همان قانون اظهار نظر می کند ، دریافت می کند. و تنها چیزی که در مورد پول وجود داشت فرکانس نبود. محققان از روشهای پردازش زبان طبیعی برای مقایسه نظرات شرکتهای اهدا کننده و غیرانتفاعی استفاده کردند و دریافتند که زبان مورد استفاده در نظرات خود بسیار نزدیک به زبانی است که شرکت پس از دریافت کمکهای غیر دولتی دریافت کرده است.

علاوه بر این ، زبان مورد استفاده دولت برای توصیف چگونگی و دلایل تغییر این قانون نیز بیشتر بر شرکتی متمرکز شده است – به این معنی که تنظیم کنندگان نظرات سازمان های غیرانتفاعی را در فرآیند بحث جدی تر می گیرند. بمباردینی گفت: “حداقل ، نهادهای نظارتی به آنچه شرکت می گوید توجه بیشتری می کنند و شرکت زمان بیشتری را صرف بحث در مورد موضوعات مورد بحث در نامه های خود می کند.”

شفافیت را اضافه کنید

به نظر می رسد که شرکت ها برای کمک به کار خود نظرات مثبتی را خریداری می کنند و به محققان این امکان را می دهند که سازمان های غیردولتی را که با آنها موافق هستند ، تأمین مالی کنند ، که این امر منابع غیرانتفاعی بیشتری را برای محافظت از مردم در اختیار می گذارد. با این حال ، این تفاوت در نهایت تقریباً ناچیز است. بمباردینی گفت: “در هر صورت ، آنها سیاست گذاران اطلاعات را تحریف می کنند.” اگر مقامات به دنبال سیگنال های بازیکنان مختلف در جامعه باشند و پیام های غیرانتفاعی و شرکت یکسان باشد ، می توانند موقعیت را بدتر کنند.

برای مقابله با این تخلفات ، محققان یک قانون ساده را پیشنهاد می کنند که بر اساس آن همه سازمان های غیرانتفاعی موظفند اهداءاتی را که از شرکت هایی دریافت می کنند که ممکن است بر قوانین تفسیر آنها تأثیر بگذارد ، فاش نکنند. چنین دستورالعملی ، البته ، نهادهای نظارتی را مجبور به رد نظرات غیرانتفاعی نمی کند ، اما می تواند به ارزیابی نمک و فلفل از ارزش آنها منجر شود. بمباردینی گفت: “ما نمی گوییم همه این کمک ها بد هستند ، این می تواند دلیل خوبی باشد که یک سازمان غیر انتفاعی نظر خاصی داشته باشد.” “ما پیشنهاد می کنیم همه چیز شفاف شود تا عموم مردم و نهادها بدانند که منابع مالی از کجا تامین می شود.”دیدگاهتان را بنویسید