تکنسین ها و سوپر شورش ها/ مدیران جدید جهادی با شلوار گلی می آیند!


قالیباف و زاکانی

رویداد۲۴ به قلم میچم سعادت: اتفاقات زیادی در پشت صحنه سیاست در حال رخ دادن است که مردم از آن اطلاعی ندارند، اما به هر حال نشانه های روشنی از آن در عرصه سیاسی به چشم می خورد. از جمله این اتفاقات می توان به اختلافات جدید جبهه پایداری با حامیان قالیباف اشاره کرد. البته از سال ۸۴ این اتفاق به صورت پراکنده رخ داده است اما در فضای غیرانتخاباتی این اختلافات به صورت علنی اعلام نشده است.

روزنامه الهمشهری که هم اکنون سرپرستی تیم زاکانی را برعهده دارد، گزارشی با عنوان هجمه های تند قالیباف در پشت پرده مجلس منتشر کرد و در جریان انتصابات در شورای قانونگذاری به اختلافات یک تیم بزرگ با قالیباف پرداخت. همچنین در بخشی از گزارش، اهداف قالیباف به وضوح با انتخابات مرتبط است: «البته اهداف ربطی به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ندارد و به همین دلیل مخالفت ها با وی چند برابر شده است».


بیشتر بخوانید: ریشه اصلی اختلاف اصولگرایان چیست؟


وی در همین گزارش با بیان اینکه قالیباف به دلیل مسائل انتخاباتی بدون چراغ در حال استیضاح و تحلیف خود در مجلس است، نوشت: همه این مسائل تنها بخشی از اتفاقات مجلس است، قالیباف پشت صحنه همچنان مشغول استیضاح است و افتتاح. و نیروهای مورد نظر خود را در مناصب مختلف مجلس قرار می دهد، اما با این تفاوت که این بار هیچ خبری از این انتصابات در رسانه ها منتشر نخواهد کرد.

روزنامه تیم زاکانی از انتصابات با عنوان حضور تیم قالیباف در اتوبوس در مجلس خبر داده است: «رئیس فعلی مجلس که زمانی مدعی شفافیت بود و می گفت مردم باید بدانند چند اقدام در مجلس مخفیانه انجام شده است، دستیاران خود را به مجلس آورد و … اتوبوس یاران به یک ساختمان هرمی شکل در میدان بهارستان می رسد.

علاوه بر روزنامه الهمشهری، به نظر می رسد سیدواسیما نگاهی مشابه به قالیباف ندارد. این بار در سفر منطقه ای رئیس مجلس شرایط دیگری وجود داشت؛ قالیباف قصد سفر منطقه‌ای را داشت و معتقد بود که همه مسئولان مانند دولت روحانی در مقابل او صف می‌کشند و شبکه‌های صدا و سیما در همه حوزه‌های خبری نشان می‌دهند که رئیس مجلس چگونه به همه توهین می‌کند. مسئول منطقه و بعد از یکی دو هفته مستندهای بازدید میدانی آقای رئیس از شبکه های تلویزیونی پخش می شود. اما این بار خبری جامع از سفر قالیباف نشد. این بار در مورد مدیران عامل صحبت می کردید نه رهبران معنوی!

به گزارش رویداد۲۴، سد و سیما حالا رویکرد جدیدی داشتند و مدیرانش نمی خواستند قالیباف مدیران اصلی را بزند و دستور بدهد. اگر تصویر مدیریت جهادی به مردم نشان داده شود، از وزیر کشور تا شهردار تهران، حاضرند کفش و شلوار خود را لکه دار کنند. هر دو مانند قالیبافان از نهادهای نظامی برخاسته اند و به تعبیر انقلابی و جهادی، اعتبار و سرمایه اجتماعی در میان اصولگرایان به دست می آورند.

به یاد داشته باشید زمانی رادیو و سایر رسانه های دولتی برای انتشار عکسی از قالیباف با لباسی آراسته که «اداره جهادی» را به تصویر می کشید، صف کشیده بودند. حالا نماد این مدیریت زاکانی است و رفقای زاکانی هم رسانه های اصولگرا هستند.

فرش لباس گل ببافید

علی رضا زاکانی

علی رضا زاکانی

قالیباف که از قهقیه و بویراحمد برگشته نشان داد که تاجر هم هست. و اگرچه مجلس یازدهم در برخورد با مشکلات اقتصادی مردم، فشار بر ضعیفان و … موفق نبود، اما این به معنای ضعف قالیباف در پاسخگویی به مخالفان داخلی نیست.

ایشان صریحاً از مواضع رئیس مجلس در قبال ابرانقلابیون گلایه کردند و گفتند: تنبلی، زبان باز کردن، هر حرف نپخته ای و انقلابی نامیدن، به قول حضرت آقا فائق ثوری درست نیست. ما به بعضی ها نگاه می کنیم، مهم نیست که چه نگاهی داشته باشیم، او چه کار کرده است، او کاری نکرده است. اما او به همه مدیون است. هیچ غلطی نکردی و عمرت را هدر دادی حداقل حق نداری به نام انقلاب حرف بزنی.

علی محمد نمازی، فعال سیاسی اصلاح طلب می گوید که آقای قالیباف با بی پروا و شفاف خطاب به ابرانقلابیون «دو احتمال ایجاد می کند؛ یکی اینکه می خواهد بگوید مخالف اپیدمی هایی است که کشور و نظام را تهدید می کند و هشدار دهد که ممکن است دیگران جلوی آنها را بگیرند و به مدعیانی که مواضع خود را کاملاً صحیح می پندارند اجازه دهند که این ظلم و درستی رفتار خود را درک کنند، تهدیدی برای نظام است، همچنین احتمال دارد از افشای خانواده اش ناراحت باشد و بخواهد محکوم کند. این حادثه با این تیتر و پوشش، به هر حال این صحبت ها نشان می دهد که اگر مردمی را که از یک انقلاب معجزه آسا در کشوری آزاد حمایت می کنند، رها کنیم و اجازه دهیم هر موضعی که می خواهد بگیرد و هر کاری می خواهد انجام دهد، خطر جدی وجود دارد. نظام.. نظام، ملت و کشور در صورتی پایدار و آرام خواهد بود که حاکمیت قانون محور آن باشد.

محمدصادق کوشکی یکی از چهره های اصولگرا در پاسخ به رئیس مجلس با اعداد کوتاهی که به رئیس مجلس توصیه های نادرستی می دهد با اطرافیان خود تماس گرفت. وی گفت: با توجه به سوابق قالیباف، او می تواند نماینده فرزندان رزمندگان، رزمندگان و جهادگران داخل دولت باشد، اما متاسفانه به هیچ وجه از این ظرفیت استفاده نکرد. این موضوع تحت تاثیر کوتاه نشین هایی که اطرافش بودند و کسانی که در سمت مشاور او بودند و با مشاوران اشتباهی که به او داده بودند، باعث شد قالیباف از جایگاهی که می توانست داشته باشد دور شود… این افراد که هستند. در پوشش مشاوران قالیبافی، افراد متخلف هستند استفاده از قالی بافی به نوعی. قالیباف در عرصه سیاسی درست پیش نرفت.

همانطور که امیرحسین ثابتی، یکی از چهره های نزدیک به این جریان در شبکه های اجتماعی نوشت: «قالیباف با تهاجمی تعریف جدیدی از مفهوم «انقلابیون» را به منتقدان خود معرفی کرد و آن را مترادف با کارآمدی توصیف کرد. یکی از دلایل امروز مشکلات کشور دقیقاً این است که تکنوکرات ها و تکنسین ها مثل قالیباف هستند، به جای بهشتی و مطهری و… وارد بحث های نظری می شوند و پای خود را جای روشنفکران می گذارند.

اما این نمایش صحنه های دیگری داشت. قالیباف روز سه شنبه در اجتماع ائمه جمعه سخنرانی کرد که به نظر می رسد دولت ابراهیم رئیسی را هدف قرار داده است. وی گفت: در بودجه سال ۱۴۰۰ حق مالکیت معادن ۶۰۰۰ میلیارد تومان بود که مجمع نمایندگان با پیگیری های دقیق و قاطع خود در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ این رقم را به ۴۲ هزار میلیارد تومان رساند. این اعداد حاکی از از دست رفتن سرمایه زیادی به دلیل ساختار ضعیف است، بنابراین به نظر من مشکل کشور پول نیست، عرضه و حکمرانی صحیح است.

البته بعید است که قالیباف تنها پس از یک سال ریاست جمهوری بی فایده تلقی شود. ضمناً بودجه ۱۴۰۰ در همین مجلس تصویب شد. اما به هر حال شوخی های قالیباف باعث ناراحتی نزدیکان رئیسی شد.

۴۰ روز است که رئیس من کار خود را به مجلس ارائه نکرده است و نزدیک به یک ماه است که درباره مهلت دو ماهه رئیس مجلس برای تغییر ساختار کابینه سکوت کرده است. اما خبری از این تغییرات نیست. شاید بتوان ریشه تفاوت ها را در اینجا یافت. شاید اتفاقات دیگری در شرف وقوع باشد. با این حال، تفاوت ها به وضوح غیرقابل انکار هستند.