حدود 140 ایالت با حداقل نرخ مالیات 15٪ موافقت کردند


نزدیک به 140 کشور که بیش از 90 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می دهند ، روز جمعه با تعیین حداقل نرخ مالیات بر شرکت ها 15 درصد موافقت کردند – تغییری اساسی در قوانین مالیاتی بین المللی که پناهگاه های مالیاتی را حذف می کند.

به گفته سازمان همکاری و توسعه اقتصادی ، این توافق مدتهاست که توسط قانونگذاران هر کشور اجرا می شود ، اما توافقنامه 136 کشور یک دستاورد بزرگ در تضمین پرداخت سهم اسب آبی های شرکت های بزرگ جهانی است.

دبیر کل OECD ماتیاس کورمن گفت: “توافق امروز باعث می شود که توافقنامه های مالیاتی بین المللی ما عادلانه تر شود و به خوبی کار کند.”

“این یک توافق جامع است که تضمین می کند سیستم مالیاتی بین المللی ما برای هدف در اقتصاد جهانی دیجیتالی و جهانی مناسب است.”

این معامله به ویژه این اطمینان را می دهد که شرکت های بزرگ فناوری با استفاده از کشورهای با مالیات کم درآمد کسب می کنند.

بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری ایالات متحده ، از جمله فیس بوک و گوگل ، مقر اروپایی خود را در ایرلند ایجاد کرده اند ، جایی که نرخ مالیات شرکت ها در حال حاضر 12.5 درصد است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه سه شنبه 5 اکتبر 2021 در جلسه شورای وزیران سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) در پاریس شرکت می کند.
وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن در جلسه شورای وزیران OECD در 5 اکتبر 2021 در پاریس.
عکس توسط AP / Patrick Semanskiy ، استخر
مقر سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در پاریس ، فرانسه به تصویر کشیده شده است.  نزدیک به 140 کشور با یک توافق مشروط موافقت کردند که برای جلوگیری از پنهان کردن درآمد خود در پناهگاه های مالیاتی دریایی که به شرکت های کوچک و چند ملیتی مالیات نمی دهند ، تفاوت زیادی ایجاد می کند.  بر اساس این توافق که روز جمعه اعلام شد ، کشورها حداقل 15 درصد مالیات بر شرکت ها را برای بزرگترین شرکت های بین المللی وضع خواهند کرد.
مقر OECD در پاریس این توافقنامه که در 8 اکتبر 2021 منعقد شد ، با هدف محدود کردن پناهندگی مالیاتی انجام می شود.
عکس توسط AP / فرانسوا موری ، پرونده

اما ایرلند در میان 136 کشوری بود که روز جمعه این قرارداد را امضا کردند ، هرچند که در ابتدا از آن جلوگیری شد – مالیات جدید 15 درصد در 2023 اعمال می شود.

دیگر شکاکان این توافق ، استونی و مجارستان نیز گفتند که اطمینان دارند حمایت از این توافق زمان زیادی طول خواهد کشید و نرخ جدید بر مشاغل کوچک تأثیر نمی گذارد.

OECD خاطرنشان کرد که کنیا ، نیجریه ، پاکستان و سریلانکا هنوز به این توافق نپیوسته اند.

این توافق همچنین شرکت هایی مانند غول تجارت الکترونیک آمازون را مجبور می کند که مالیات خود را در جایی که مشتریانشان هستند پرداخت کنند ، حتی اگر دفتر مرکزی آنها در این کشور وجود نداشته باشد.

OECD می گوید این امر به دولت ها کمک می کند تا درآمد مالیاتی بیشتری از سود شرکت ها دریافت کنند و همچنین به توزیع درآمد دولت به طور مساوی در کشورهای بزرگ و کوچک کمک می کند.

آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه ، در جلسه پایانی شورای وزیران سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در پاریس روز چهارشنبه 6 اکتبر 2021 سخنرانی می کند.
شرکت های آمریکایی مانند فیس بوک و گوگل مقر اروپایی خود را در ایرلند افتتاح کرده اند و در حال حاضر نرخ مالیات بر شرکت ها 12.5 درصد است.
عکس توسط AP / Patrick Semanskiy ، استخر

با این حال ، مقامات هشدار دادند ، اگر هر ایالت بزرگی از توافق پیروی نکند ، این معامله ممکن است شکسته شود و بر فرار مالیاتی شرکت های بزرگ جهان تأثیر نخواهد گذاشت.

پاسال دونوهو ، وزیر دارایی ایرلند به وال استریت ژورنال گفت: “ما به همه ایالت های بزرگ متکی هستیم که همه می توانند با یک سرعت حرکت کنند.”

“اگر هر اقتصاد بزرگ ظرفیت اجرای توافق را نداشته باشد ، برای سایر کشورها مهم خواهد بود. اما ممکن است مدتی به نظر نرسد.”

قرار است این کشورها برای اجرای توافقنامه تا سال 2023 اجرا شوند.

جانت یلن ، وزیر خزانه داری آمریکا ، این توافق را “دستاورد نسلی دیپلماسی اقتصادی” خواند.

یلن به کشورهایی که “تصمیم گرفته اند مسابقه مالیات بر شرکت ها را تا پایان پایان دهند” تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که کنگره این توافق را به سرعت در ایالات متحده اجرا کند.

“توسعه یک سیاست مالیاتی بین المللی یک موضوع پیچیده است ، اما این زبان ساده و سرراست راز توافق امروز را انکار می کند: هنگامی که این معامله منعقد می شود ، آمریکایی ها برای کار در اقتصاد جهان ، پیدا کردن پول ، یا درآمد بسیار راحت تر پیدا می کنند. وی در بیانیه خود گفت که تجارت خود را گسترش دهند. “

دیدگاهتان را بنویسید