خوزستان در محاصره دود آتش “هور”خوزستان در میان دود آتش احاطه شده است "هورا"

دود سوختن هورالعزم از آن سوی مرز وارد خانه های خوزستانی ها می شود و نفس می کشد.

به گزارش ایسنا، حورالعظم تالاب مرزی بین ایران و عراق است و قسمت عمده این تالاب در کشور عراق قرار دارد.

خشکسالی لعنت منطقه عراق شده و دو ماه است که می سوزد و دود آن به چشم مردم حویزه، دشت آزادگان، خرمشهر، اهواز و برخی شهرهای دیگر می رود.

در سال های اخیر به دلیل خشک شدن بخش عراقی حورالعظیم، همین تالاب بارها در آتش سوخت و دود آن نفس مردم هورالعظیم و گاه دیگر خوزستانی ها را می گرفت.

آتش بزرگ هور به حدی رسیده که نه تنها شهرهای مرزی، بلکه سایر شهرهای خوزستان نیز در محاصره دود قرار گرفته و ابرهای سیاه آسمان اهواز را فرا گرفته و همه جا تاریک است.

خوزستان در میان دود آتش احاطه شده است "هورا"

اهواز و برخی شهرهای خوزستان در هاله ای از دود ناپدید شدند و این بار رنگ خاکستری آسمان جای خود را به رنگ سیاه دود غلیظ داد.

این روزها دیدن گرد و خاک، مه غلیظ و سیاه بر روی رودخانه کارون و پل های غرق در مه غلیظ و آلوده و هوای سنگین برای اهواز عادت است.

از اواخر بهار هوای اهواز ابری است. دم آزاردهنده، آلودگی صنعتی، هوای راکد، گرد و غبار، و حالا دود خشن، همگی در سینه حبس شدند.

شهروندان خوزستانی بوی تعفن دود آتش بزرگ هور را در خانه های محصور خود استشمام می کنند.

مشکلات ناشی از دود ناشی از آتش سوزی هور عوارض تنفسی را برای شهروندان خوزستانی به همراه داشت.

خوزستان در میان دود آتش احاطه شده است "هورا"

ایاد مطوری سرپرست فرمانداری الحیزه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران از آمادگی مراکز درمانی برای ارائه خدمات لازم به بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی خبر داد.

به گفته وی، حدود دو ماه پیش آتش سوزی در منطقه هورالعظیم عراق رخ داد و اکنون دود ناشی از آتش سوزی روزانه در الهویزه و دشت آزادگان وجود دارد و حتی به اهواز نیز رسیده است.

توسعه‌دهنده گفت: امسال هیچ آتش‌سوزی در بخش ایرانی منطقه مرطوب هورالعظیم رخ نداده است، اما گاهی آتش‌سوزی‌های منطقه هور عراق از مرز ایران به نقطه صفر می‌رسید.

وی از پیگیری و مکاتبه با استان خوزستان و وزارت امور خارجه برای مهار آتش سوزی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه این موضوع فرامرزی است عملا کاری نمی توانیم انجام دهیم اما پیگیری ها انجام شد و انجام شده. ما منتظر اقدامات لازم هستیم که عراق انجام دهد.

خوزستان در میان دود آتش احاطه شده است "هورا"

محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز از خشک بودن بیش از ۹۰ درصد مساحت عراق دریاچه حوارالعظیم خبر داد و گفت: به همین دلیل بیش از ۲۰ هزار هکتار از این دریاچه خشک است. بخشی در آتش بودند

به گفته اشرفی دودی دودی که در شهرهای دشت آزادگان، حویزه و تا حدودی اهواز و خرمشهر پخش شده مربوط به این آتش سوزی است که وارد کشور شده است.

الاشرفی با اشاره به مکاتبات لازم با وزارت امور خارجه در خصوص پیگیری این موضوع از عراق، گفت: درخواست تامین یک فروند هواپیمای آب پاش برای کمک به اطفای حریق با مجوز عراق را داشته ایم. در منطقه خود کار کند. قلمرو، پس از احراز شرایط در این کار انجام می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان تصریح کرد: البته عراق باید مسئولیت پذیر باشد و رایزنی هایی در این زمینه انجام شده است.

به گزارش اسنا، با اینکه دو ماه از خودسوزی در تالاب هورالعظیم می گذرد، هور همچنان در آتش است و خوزستان دود گرفته است.