درمان ضربان نامنظم قلب با فرسایش قلب


ضربان قلب نامنظم و فرسایش قلب

اختلالات قلبی ؛ هر ضربان قلب معمولاً در اثر شوک الکتریکی ایجاد شده توسط سلولهای خاص (سلولهای ضربان ساز) در محفظه فوقانی قلب ایجاد می شود. این سیگنال ها معیوب هستند و به سرعت در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی رخ می دهند ، بنابراین قسمت های بالای ضربان قلب به جای یک نبض موثر (فیبریلاسیون) ارتعاش می کند. برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب ، لازم است منابع این نقطه را از بقیه قلب جدا کنید.

متداول ترین روش درمان فیبریلاسیون دهلیزی برداشتن این سوند است. در این روش ، پزشک یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق عروق خونی وارد قلب می کند. از یک کاتتر نقشه برداری برای تشخیص محرک ها استفاده می کند ، سپس با نوک کاتتر سرد یا گرم این نقاط را حذف می کند.

این منجر به زخم هایی می شود که با سیگنال های الکتریکی نادرست تداخل داشته و ریتم های طبیعی قلب را باز می گرداند.
لازم به ذکر است آوردن سرماخوردگی شدید به زخم ها (سرمازدگی) روش جدیدی است.

پزشک یک کاتتر را در ناحیه ای از قلب که در آن آریتمی ایجاد می شود ، وارد می کند. سپس از آن برای قرار دادن و تهویه یک بادکنک کوچک که منطقه را یخ می زند استفاده می کند. در نتیجه بافت اسکار ایجاد می شود که انتقال سیگنال های کاذب را متوقف می کند. این روش زمان کمتری نسبت به گرفتن گرما می برد و می تواند خطرات و عوارض جانبی مشابهی داشته باشد.

در 48 ساعت اول پس از آزمایش ، ممکن است احساس خستگی کنید و کمی احساس ناراحتی کنید. دستورات پزشک خود را برای مراقبت از زخم ، داروها ، فعالیت بدنی و قرارهای بعدی دنبال کنید. الکتروکاردیوگرام های دوره ای انجام می شود و خطوط ریتم گرفته شده برای بررسی ضربان قلب بررسی می شود.

برخی از افراد همچنین ممکن است پس از برداشتن قلب برای مدت کوتاهی ضربان قلب نامنظم یا آریتمی را تجربه کنند. این یک واکنش طبیعی است که بافت را التیام می بخشد و باید با گذشت زمان از بین برود. در صورت لزوم ، پزشک ممکن است اقدامات دیگری از جمله کاشت ضربان ساز را انجام دهد ، به ویژه برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب.

درمان آریتمی قلبی با فیبریلاسیون دهلیزی

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی ، دو حفره قلب (دهلیز) بدون هرگونه آشفتگی و نامنظم – بدون هماهنگی با دو قسمت پایینی (بطن ها) می تپند. افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است تپش قلب (تنگی نفس) ، تنگی نفس و ضعف را تجربه کنند. این وضعیت همچنین می تواند آنها را در معرض خطر سکته مغزی قرار دهد. هر از گاهی این بیماری در صورت عدم درمان بدتر می شود.

حذف فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ریتم نامنظم قلب (آریتمی) استفاده می شود که از قسمت فوقانی قلب (دهلیز) شروع می شود. این یک نوع فرسایش قلبی است که با تپش قلب یا تخریب بافت قلب ، اختلال در سیگنال های الکتریکی کاذب باعث آریتمی می شود.

اگر داروها یا سایر اقدامات برای بر هم زدن ریتم قلب موثر نباشند ، می توان از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده کرد. درمان فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی با گذشت زمان بدتر می شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقاله ای در مورد آریتمی های قلبی ؛ هر آنچه که باید در مورد آریتمی های قلبی بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع برداشتن فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به علت آریتمی و سایر بیماری های قلبی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی وجود دارد:

برداشتن کاتتر

پزشک لوله های باریک و بلند (کاتتر) را به قلب هدایت می کند و گرما یا سرما را از بدن خارج می کند. این امر باعث ایجاد زخم های کوچک در برخی از قسمت های ماهیچه قلب می شود که باعث اختلال یا از بین رفتن سیگنال های الکتریکی نامنظم در قلب می شود. ممکن است روشی به نام جداسازی ورید ریوی را بشنوید که نوعی برداشتن سوند است.

روش پیچ و خم دخمه پرپیچ و خم

این روش حذف قلب است که در طول جراحی قلب باز انجام می شود. پزشک با استفاده از چاقوی جراحی یا ابلیشن ، هزارتو از بافت اسکار را در بالای قلب ایجاد می کند. مانند برداشتن کاتتر ، علائم سیگنال های الکتریکی را که منجر به انواع خاصی از آریتمی می شود ، درمان می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمانهای دیگر پاسخ ندهد ، ممکن است نیاز به عمل جراحی قلب دیگری مانند پیوند بای پس عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب داشته باشید که ممکن است برای شما مناسب باشد.

حذف گره های AV

هنگام برداشتن گره دهلیزی بطنی ، پزشک از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه ای از قلب به نام گره AV استفاده می کند. این نقطه اتصال قسمتهای بالا (دهلیز) و قسمتهای پایین (بطن) است. بافت اسکار از انتقال تکانه های الکتریکی معیوب به دهلیز جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی دیگر بهبود نیابد ، برداشتن گره های AV ممکن است گزینه مناسبی باشد. ممکن است پس از برداشتن گره های AV ، ضربان ساز ضربان قلب شما تنظیم شود.

مزیت استفاده از روش برداشتن قلب

مزیت استفاده از روش برداشتن قلب

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این ممکن است برای افرادی که ضربان قلب (فیبریلاسیون) آنها با دارو یا سایر روش های درمانی قابل اصلاح نیست ، یک گزینه باشد.

خطر حذف فیبریلاسیون

خطر فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی مربوط به سوند یا جراحی قلب باز است که در شما کمتر رایج است.
خطرات عبارتند از:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا سوند
• آسیب عروقی
• سوراخ شدن قلب
• آسیب به دریچه های قلب
آسیب سیستم الکتریکی قلب ممکن است به ضربان ساز نیاز داشته باشد تا این آریتمی را تقویت کرده و آن را تنظیم کند.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
• سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن عروق منتقل کننده خون بین ریه ها و قلب (تنگی ورید ریوی)
• مرگ و میر نادر

فرسایش فیبریلاسیون

چگونه خود را برای فرسایش آماده کنیم

پزشک شما را معاینه کرده و چندین آزمایش را برای ارزیابی وضعیت قلبی شما تجویز می کند. او در مورد خطرات و مزایای تخلیه فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین ، شما باید پزشک خود را در مورد واکنش های آلرژیک به داروها مطلع کنید. و اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به او بگویید.
روز قبل از عمل ، باید غذا بخورید و بنوشید. اگر دارویی مصرف می کنید ، از پزشک خود بپرسید که آیا لازم است قبل از جراحی آن را ادامه دهید یا خیر. در برخی موارد ، ممکن است به شما گفته شود که چند روز قبل از عمل ، مصرف دارو برای آریتمی قلب را قطع کنید.
اگر دستگاه قلبی دارید ، مانند ضربان ساز یا یک دستگاه دفیبریلاتور قلبی عروقی کاشته شده ، با پزشک خود مشورت کنید و ببینید آیا احتیاط های خاصی مورد نیاز است یا خیر.

برداشتن فیبریلاسیون دهلیزی از طریق کاتتر

1. برداشتن کاتتر در بیمارستانی با فیبریلاسیون دهلیزی. قبل از جراحی ، یک متخصص ورید را در بازو یا دست شما قرار داده و به شما آرام بخش می دهد. در برخی موارد می توان از بیهوشی عمومی برای خواباندن شما استفاده کرد.

پس از اثر آرام بخش ، پزشک یا متخصص دیگر ناحیه کوچکی در نزدیکی لگن ، گردن یا رگ های شانه را تار می کند. پزشک یک سوزن را وارد ورید می کند و یک لوله (ماسک) را از سوزن عبور می دهد.

3. پزشک کاتترها را از پوسته عبور داده و آنها را به چند ناحیه از قلب شما هدایت می کند. او می تواند رنگ را به سوند بفرستد ، که به او کمک می کند با استفاده از اشعه ایکس رگ های خونی و قلب را ببیند. کاتترها حاوی الکترودهایی هستند که می توانند برای ارسال تکانه های الکتریکی به قلب و ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده شوند. این فرآیند استفاده از بینایی و سایر آزمایشات برای تعیین علت آریتمی “الکتروفیزیولوژی (EP)” نامیده می شود.

4. در مرحله بعد ، پزشک از گرما (فرکانس رادیویی) یا سرما (کرایوآبلاسیون) به ناحیه موردنظر برای تخریب بافت و ایجاد اسکار با استفاده از نوک های کاتتر استفاده می کند.

5. این روش معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. اما مراحل پیچیده ممکن است بیشتر طول بکشد.

6. در حین این عمل ، هنگام تزریق رنگ به داخل کاتتر یا ارسال انرژی از طریق نوک کاتتر ، ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. بنابراین ، اگر درد شدید یا تنگی نفس دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از فیبریلاسیون قلبی

پس از برداشتن فیبریلاسیون دهلیزی با کاتتر

• بعد از عمل در بیمارستان بستری خواهید شد ضربان قلب و فشار خون شما دائماً به دنبال عوارض جانبی هستید.

بسته به شرایط ، می توانید آن روز به خانه برگردید.

ممکن است بعد از جراحی احساس درد کنید ، اما این درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً ظرف چند روز پس از جراحی کاتتر می توانید به فعالیت عادی خود بازگردید.

نتایج

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند علائم و نشانه های مشکل ریتم قلب را کاهش داده و کیفیت زندگی را بهبود بخشد. با این حال ، ثابت نشده است که خطر سکته مغزی را کاهش می دهد ، بنابراین پزشک ممکن است به شما رقیق کردن خون خود را توصیه کند.

ریتم نامناسب قلب ممکن است عود کند. عود در افراد مسن و افراد مبتلا به سایر بیماریهای قلبی مانند فشار خون بالا یا فیبریلاسیون دهلیزی که درمان آن مشکل است شایع تر است.

حدود سه ماه پس از عمل ، به پزشک مراجعه می کنید. اگر فیبریلاسیون دهلیزی شما دوباره برگشت ، اکنون می توانید آن را با دارو مدیریت کنید. برخی از افراد به روش فرسایش متفاوت نیاز دارند.

حتی پس از برداشتن موفق ، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که از یک ریتم مداوم ضربان قلب خود مانند ضبط کننده حلقه کاشتنی استفاده کنید. اگر هنوز با ریتم قلب خود مشکل دارید ، پزشک ممکن است یک ضربان ساز معمولی را توصیه کند.

تخریب قلب و میزان موفقیت آن

میزان موفقیت جراحی برداشتن قلب

بینایی بعد از عمل نسبتاً خوب است ، اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین دستیابی به نتیجه مثبت حداقل 3 ماه طول می کشد.
در مورد درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، مطالعات وسیع انجام شده در سطح جهان نشان داده است که برداشتن کاتتر تقریباً 80٪ برای افراد مبتلا به این بیماری م effectiveثر است و 70٪ افراد نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در مطالعه دیگری میزان فرسایش برای مشکلات مختلف آریتمی فوق بطنی مورد ارزیابی قرار گرفت و مشخص شد که 74.1 درصد از افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفتند از موفقیت در درمان ابلیشن مطلع بودند ، 15.7 درصد کمی موفقیت آمیز بودند و 9.6 درصد نیز ناموفق بودند. به

همچنین میزان موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که نیاز به فرسایش دارد. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مداوم دارند شکست می خورند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید