درمان کلسترول خون و کلسترول خون بالا بهترین درمان


درمان کلسترول بالا و کلسترول خون بالا

شاید وقتی به یک متخصص قلب مراجعه می کنید و به شما گفته می شود سطح کلسترول خون شما در حین آزمایش بالا است و نیاز به درمان دارید ، با همین مشکل روبرو شوید.

اما نگران نباشید ، نگرانی زمانی است که به دنبال آن نروید و کلسترول بالا باقی بماند. اما اگر از رژیم غذایی خود پیروی کنید و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ، پزشک شما ممکن است به هیچ عنوان داروهای کاهش دهنده کلسترول تجویز نکند ، اما شما باید رژیم خود را رعایت کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. در این مقاله ، ما نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

کلسترول خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که توسط کبد تولید می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ایجاد بافت سلولی و تولید گروه های خاص کمک می کند.

مصرف بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن چربی خود را از مصرف برخی غذاهای حاوی کلسترول مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی دریافت می کند.

اما در یک مورد بد ، ما هم کلسترول خود را داریم و هم کلسترول بد ، که در ادامه مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد:

کلسترول خوب و بد چیست؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که در رگ های خونی بدن ما پلاک ایجاد می کند که منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. اما برخلاف این کلسترول ، ما کلسترول خوب نیز داریم که به آن HDL می گوییم. HDL به بدن ما کمک می کند کلسترول بد یا LDL را از خون پاک کند.

شاید متوجه شده باشید که باید کلسترول بد را کاهش داده و کلسترول خوب را افزایش دهید. اما چگونه می توان LDL را کاهش داد و HDL را افزایش داد؟ اگر در مورد آن فکر می کنید ، باید درست غذا خوردن را شروع کنید و آن را دنبال کنید.

مشخص است که بدن انسان برای عملکرد طبیعی به مقدار کمی کلسترول نیاز دارد. اما ما می توانیم با مصرف غذاهای خاص و رساندن چربی اشباع و کلسترول به بدن ، میزان کلسترول LDL را افزایش دهیم. بنابراین ، رژیم غذایی نقش مهمی در ایجاد تعادل بین کلسترول بد و کلسترول خوب دارد.

محدوده صحیح کلسترول خون

چقدر کلسترول باید در خون باشد؟

اگر میزان کلسترول در خون زیر 200 باشد ، بسیار خوب است و جای نگرانی نیست و می توان گفت کلسترول خوب بیشتری در بدن شما وجود دارد.

اگر کلسترول بد زیر 130 باشد ، خوب است ، اما با خطر بیماری های قلبی مرتبط است.

• اگر کلسترول خوب 60 یا بالاتر دارید ، باید بگویم ، نگران بیماری های قلبی نباشید زیرا خطر ابتلا به این بیماری در این دوره کاهش می یابد.

نکته مهمی که باید در اینجا به آن توجه شود این است که سطح تری گلیسیرید باید زیر 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا با اندازه گیری صحیح غذا ، آیا می توانیم برنامه آن را اندازه گیری کرده و کلسترول خود را کاهش دهیم؟

برای کنترل میزان غذا کمک بگیرید

بسیاری از ما در مورد خوردن و آشامیدن نوشیدنی آرام داریم.

رفتار آمریکایی ها به همین شکل است ، آنها دو برابر نیاز خود غذا می خورند که باعث افزایش وزن ما می شود و در نهایت کلسترول ما افزایش می یابد و مشکلات قلبی زیادی برای ما پیش می آید.

اما چگونه به اندازه سلامتی خود غذا بخوریم. ما روشی بسیار آسان برای کنترل میزان غذا را به شما معرفی می کنیم.
شما می توانید تمام غذا را با دست خود اندازه بگیرید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی به شما گفته شود که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی برابر با اندازه کف دست شما است ، یا اگر 30 گرم نان بخورید ، باز هم به اندازه کف دست شما خواهد بود. دست تو. واحد میوه های تازه مانند یک مشت است.

علل کلسترول بالا در خون

چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون می شود؟

همانطور که در بالا ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و عملکرد آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با مصرف برخی غذاها کلسترول را وارد بدن خود می کنیم.

به عنوان مثال ، با مصرف غذاهای حاوی چربی ، میزان کلسترول بدن خود را افزایش می دهیم.
اگر فرد دارای اضافه وزن هستید ، احتمالاً سطح تری گلیسیرید بالایی در خون شما وجود دارد که می توانید با استفاده از آزمایش متوجه شوید.

اگر فعالیت بدنی خود را افزایش نمی دهید ، انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب شما تغییر کند. زیرا تری گلیسیرید خون بالا و عدم فعالیت بدنی باعث کاهش سطح کلسترول خوب در بدن می شود.

کلسترول خون نیز می تواند به ارث برده شود. این بدان معناست که اگر یکی از بستگان (درجه یک) خانواده شما دارای چربی خون بالا باشد ، ممکن است شما نیز چربی بالایی داشته باشید.

علاوه بر این ، استفاده از دخانیات ، مانند سیگار و الکل ، میزان کلسترول خوب بدن را کاهش می دهد و شما را از این بیماری رنج می دهد.


ممکنه برات مفید باشه: علائم و پیامدهای هایپرلیپیدمی

علائم کلسترول بالا در خون

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که هیچ علامتی از کلسترول خون بالا وجود ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است سطح کلسترول خون در فرد بالا باشد ، اما به هیچ وجه از آن مطلع نیست. اگر کلسترول بالایی در خون دارید ، بدن شما چربی بیش از حد را در عروق ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها شریان هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، هنگامی که این پلاک ها در جریان خون ما تجمع می یابند ، سفت می شوند و عروق را تنگ کرده و در طولانی مدت آنها را مسدود می کنند. مانند سنگ های خرد شده ، در داخل شریان تجمع می یابند و هنگامی که بیش از حد تجمع کنند ، شریان به طور کامل بسته می شود.

پلاک های تجمع یافته از تجمع کلسترول در بدن می تواند تجزیه شود. وقتی پلاک ها تجزیه می شوند ، تبدیل به لخته خون می شوند و جریان خون را متوقف می کنند.

عروق بسته یا مسدود شده بسیار مشکل زا و خطرناک هستند زیرا ممکن است مسدود شوند بیماری حمله قلبی در انسان افزایش می یابد و همچنین با انسداد این عروق ، خون نمی تواند به درستی به مغز برسد و سکته مغزی رخ می دهد. احتمالاً در مورد سکته یا حمله قلبی شنیده اید.

اما همانطور که گفته شد ، افزایش کلسترول نشانه این نیست که فرد زودتر احساس می کند و شروع به درمان می کند و اگر متوجه شود که به یکی از بیماری های فوق مبتلا است.

بنابراین ، برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد بسته به سن ، هر شش ماه یا هر سال خود را بررسی کنند. همچنین ، بهترین راه پیشگیری ، رعایت رژیم غذایی مناسب و همیشه انجام فعالیت بدنی و اجتناب از تنبلی است.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

بنابراین ، همانطور که در بالا گفتیم ، هیچ علامتی از کلسترول بالا وجود ندارد ، آیا برای سکته مغزی یا حمله قلبی باید بدانیم که کلسترول خون ما بالا است؟ خیر
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش امکان پذیر نیست. با یک آزمایش خون ساده می توانید متوجه شوید که آیا کلسترول خون شما بالا است یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید سطح کلسترول خود را به طور مرتب چک کنند و هر شش ماه تا یک سال آزمایش خون انجام دهند.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: پرسش ها و پاسخ های مهم در مورد بازرسی های دوره ای

همچنین اگر بیش از 20 سال سن دارید و بستگان نزدیک شما به بیماری قلبی مبتلا هستند ، باید از نظر چربی خون بالا نیز بررسی شوید. اکنون ، حتی اگر یک نوجوان و زیر 20 سال هستید ، اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا فشار خون ارثی دارید ، مراقب خود باشید.

اگر به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که مقدار زیادی چربی در خون وجود دارد ، از پزشک خود بپرسید که چند وقت یکبار نیاز به آزمایش دارید. در اینجا مواردی وجود دارد که باعث افزایش کلسترول می شوند:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

• وراثت

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

چگونه کلسترول بالا را درمان کنیم؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه باید این بیماری را درمان کنید؟ برای حل این مشکل ، باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید ترک کنید و هر روز یک برنامه ورزشی داشته باشید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید با متخصص تغذیه مشورت کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. سطح کلسترول خون را متعادل می کند. همچنین ، خوردن میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش لیپید خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است تصور کنید که با مراجعه به آزمایشگاه می توانید به راحتی در مورد آزمایش خون و چربی خون اطلاعات کسب کنید. اما این همه ماجرا نیست

اندازه گیری چربی و کلسترول خون باید با تغذیه پیشگیرانه و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر میزان این نوع چربی زیاد باشد ، باید با متخصص تغذیه و پزشک مناسب مشورت کنید.

مرکز معجونات قلب و دیابت در حال حاضر نیازهای افرادی را که به دنبال راهی برای کاهش چربی خون هستند به دلیل تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی برآورده می کند. می توانید از این مرکز دیدن کنید برنامه تغذیه بگیرید اقدامات خاصی را برای کاهش این نوع چربی خون انجام دهید.

برای مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و ثبت نام در مرکز اکسیر قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه اول: یوسف آباد ، خیابان هجدهم ، خانه دوم. Y

0̱2̱1̱-8̱8̱0̱6̱7̱1̱7̱5̱

0̱2̱1̱-8̱8̱5̱5̱7̱6̱0̱1̱-3̱

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید