در دست بررسی مرگ یک ماهی در بندر ماهشهر


مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به تلف شدن بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار قطعه ماهی گفت: علت مرگ دسته جمعی هزاران ماهی در بندر ماهشهر در دست بررسی است.

محمد جواد اشرفی گفت: روز جمعه مطلع شدیم هزاران ماهی در دریاچه نمک بندرماهشهر تلف شده اند و از ماهی و آب نمونه برداری شده و در دست بررسی است و هنوز نتیجه مشخص نشده است.

وی تلفات را شامل چند نوع ماهی و لارو از جمله بنی و چانگ عنوان کرد و افزود: برآورد دقیقی از تعداد قربانیان وجود ندارد اما به نظر می رسد حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار قطعه ماهی تلف شده است.

الاشرفی افزود: این تلفات در حوضچه های مصنوعی استخراج نمک پتروشیمی بندر امام که از خرایات ماهشهر آب دریافت می کنند رخ داده و با توجه به اینکه این حوضچه ها ربطی به منابع آلوده ندارند، این موضوع در حال بررسی است آلاینده خاصی هستند عامل ورود آب و/یا اکسیژن کم در آب باعث مرگ این ماهی ها شده است.

به گفته وی، اداره شیلات و دامپزشکی نیز همزمان در حال بررسی این مشکل است.

بر اساس این گزارش، ویدئوهایی از تلفات ماهیان در بندر ماهشهر توسط کاربران و فعالان محیط زیست به طور گسترده منتشر شده است.

مرگ انبوه ماهیان در بندر ماهشهر به دلیل ورود آلاینده های پتروشیمی رخ داد. در مهرماه ۱۳۹۲ جریان پتروشیمی «استایرن» و «جیوه» از بندر امام به «خورموسی» در سواحل شمال غربی خلیج عربی موجب تلف شدن بیش از ۲۰ هزار قطعه ماهی شد. همچنین در تیرماه ۱۳۸۸ پس از تلف شدن این ماهی در حوالی منطقه ویژه ماهشهر و در نواری به طول ۲ کیلومتر، نابویه معاون وقت حفاظت محیط زیست به نفوذ آلاینده ها نسبت داده شد. به گفته وی، زمانی که مرگ و میر دسته جمعی رخ می دهد، ورود یک آلاینده کشنده به آب را باید پذیرفت. از آنجایی که اکسیژن کافی در آب وجود ندارد، ماهی ها به تدریج می میرند و به طور دسته جمعی نمی میرند.

بندر ماهشهر در جنوب خوزستان که نزدیک به ۳۰ واحد پتروشیمی را در خود جای داده است، همواره با چالش آلودگی محیط زیست مواجه بوده است.