دولت هنوز یک ریال از بودجه ۱۴۰۱ را اعلام نکرده، می گویند پول نداریم!


عضو کمیسیون سازندگی مجلس در گفت و گو با الحدث ۲۴:

کمال حسین پور می گوید: اکنون در ابتدای مرداد ماه هستیم اما هنوز یک ریال از بودجه ۱۴۰۱ را اعلام نکرده اند و به استانداری ها اختصاص نداده اند. نه از سفر ریاست جمهوری و نه از بودجه سال ۱۴۰۱ یک ریال به پروژه های عمرانی ملی اختصاص پیدا نکرد.

کمال حسین پور معاون

رویداد ۲۴ محمد العایتی: با نزدیک شدن به اولین سالگرد دولت سیزدهم، نشانه های زیادی از پیشرفت به خصوص در زمینه اقتصاد مشاهده نمی شود. در این میان صدای نمایندگان مجلس نیز به گوش رسیده و هر روز شاهد انتقاد از این تیم اقتصادی دولت هستیم. برخی از نمایندگان مشکل اصلی تیم اقتصادی دولت را ساماندهی برنامه و بودجه می دانستند. از جمله کمال حسین پور نماینده سردشت و پیرانشهر که به رویداد ۲۴ اعلام کرد الان در ابتدای مرداد ماه هستیم اما یک ریال از بودجه ۱۴۰۱ را اعلام نکردند و به استان ها اختصاص ندادند. برای استان ما آذربایجان غربی نه از سفر ریاست جمهوری و نه از بودجه ۱۴۰۱ یک ریال به پروژه های عمرانی ملی اختصاص داده نشد.

می گوید: سازمان برنامه و بودجه به ما می گوید پول نداریم و برنامه ای برای کارشان ندارند و حتی توجیه تخصصی هم نمی دهند. در بسیاری از نقاط کشور یک تا دو ماه از فصل ساخت و ساز باقی مانده است. یعنی می توانید تا پایان مهریه کار کنید. وقتی حقوق نمی گیریم چگونه می توانیم کار کنیم؟ به نظر من عملکرد سازمان برنامه و بودجه اصلا مثبت نیست. ما در دوره قبل و در زمان آقای نوبخت مشکل داشتیم. در کل سازمان با برنامه و بودجه مشکل دارد و باید نگاه خود را نسبت به پروژه ها تغییر دهند.

یکی از اعضای مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی می گوید: وقتی برای پروژه ای درخواست سطح ملی می کنید باید ماده ۲۳ سازمان برنامه را بگیرید اما برای دادن این ماده هزاران مشکل ایجاد می کنند. یعنی اگر می خواستیم متریال ۲۳ را برای پروژه ها برداریم، زیر چرخ چوب می گذاشتند.

وی می گوید: پروژه های مهمی مانند تصفیه خانه فاضلاب شهر حربت که فاضلاب ۲۰ هزار نفری وارد سد تامین کننده آب شرب می شود، تکمیل نشده است.

نماینده سردشت و پیرانشهر می گوید: بحث اجرا و گزارش سنجش معلمان تصویب شده اما هنوز اجرایی نشده و دولت ها پاسخ روشنی برای سنجش ندارند. بحث چیدمان بحث معیشت معلمان است که باید هرچه سریعتر اجرایی شود و دقیقاً در همین موضوع از سازمان برنامه و بودجه انتقاد داریم. بسیاری از نمایندگان مانند من در تشریفات سازمان برنامه و بودجه مشکل دارند و با ارسال نامه ای به رئیس جمهور و رئیس مجلس این مسائل را علنی کرده ایم.

حسین پور می گوید: روال فعلی تنظیم برنامه و بودجه به نفع کشور نیست. پروژه های عمرانی خوابیده و بسیاری از بودجه هایی که باید تخصیص داده می شد، اجرایی نشده است.