رئیسی و امیر عبداللهیان به آفریقا سفر می کنند


رئیسی و امیر عبداللهیان به آفریقا سفر می کنند
رویداد ۲۴ به گزارش همشهری آنلاین، ویکا مازول کومالو مهرماه در ارتباط با کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی در پورتوریا اظهار داشت: کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی قدیمی ترین کمیسیون مشترک آفریقای جنوبی با کشوری در غرب آسیا است. این کمیسیون مشترک هر ساله به ریاست وزرای خارجه دو کشور برگزار می شود اما در چند سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا این موضوع متوقف شده است.

در چارچوب کمیته مشترک ایران و آفریقای جنوبی، ۲۳ یادداشت تفاهم بین دو کشور امضا شد.

وی با بیان اینکه در چارچوب کمیته مشترک ایران و آفریقای جنوبی ۲۳ تفاهم نامه بین دو کشور منعقد شد که حدود ۱۸ تفاهم نامه به مرحله عملی و اجرایی رسید، افزود: در راستای پانزدهمین اجلاس ایران و جنوب. آفریقا کمیسیون مشترک، معاون روابط و همکاری های بین الملل آفریقای جنوبی اخیرا به تهران سفر کردند و در سفر به تهران با تعدادی از مقامات ایرانی از جمله آقای باقری وزیر امور خارجه و همچنین آقای صفری دیدار کردند. معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ایران.

وی افزود: برگزاری کمیته مشترک دو کشور در مهرماه حاصل این رایزنی ها و جلساتی است که برگزار شد.

رئیس جمهور ایران در ماه نوامبر به آفریقای جنوبی سفر می کند

این دیپلمات آفریقای جنوبی در تهران با بیان اینکه در آبان ماه سال جاری و در ادامه تلاش های دو کشور برای گسترش روابط به دیدار آقای دکتر می رویم، گفت: مجموعه ای از توافقات جدید برای گسترش روابط دو کشور در زمینه های مختلف امضا خواهد شد. .

متاسفانه حجم مبادلات اقتصادی دو کشور به دلیل تحریم های ثانویه آمریکا بسیار کم است

ویکا مازولی کومالو درباره حجم کنونی مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی افزود: متاسفانه حجم مبادلات اقتصادی دو کشور به دلیل تحریم های ثانویه آمریکا بسیار کم است و مهمترین مانع در این زمینه است. این تحریم هاست.

در آینده نزدیک هیئتی برای امور زنان و خانواده از آفریقای جنوبی به تهران خواهد آمد

وی همچنین با اشاره به اینکه همیشه رفت و آمد بین هیئت های خصوصی و دولتی در دو کشور وجود دارد، ادامه داد: در آینده نزدیک هیئتی برای امور بانوان و خانواده از آفریقای جنوبی به تهران می آید.