راهکارهای اجرای سند توسعه شیلات در خوزستان


راهکارهای اجرای سند توسعه شیلات خوزستان در بیست و پنجمین جلسه شورای معاونت سازمان شیلات ایران بررسی شد.

بیست و پنجمین جلسه شورای نمایندگان سازمان شیلات ایران شیلات
خوزستان و حضور مجازی مدیران کل شیلات استان های ساحلی و آب های داخلی با دستور کار بررسی راهکارهای اجرایی سند توسعه شیلات خوزستان و گزارش برپایی نمایشگاه بین المللی شیلات تشکیل شد.راهکارهای اجرای سند توسعه شیلات در خوزستان

مدیرکل شیلات خوزستان فتح الیله ابوعلی در این دیدار با اشاره به وضعیت کنونی استان و موضوعاتی از جمله: منابع آبی محلی، صید، تولید و مصرف آبزیان، بازار آبزی پروری، توسعه پایدار و حفظ محیط زیست، صنعتی شدن و… صنایع کمکی و در نهایت چالش های پیش روی صنعت شیلات، پیشنهادات و برنامه های اجرایی ارائه شد.

سپس رجبعلی قربان زاده مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان شیلات خواستار ارائه سند توسعه خوزستان به صورت کمی و برنامه پنج ساله شد و مهدی شکوری معاون توسعه آبزی پروری به این موضوع پرداخت. توجه بیشتر به بخش توسعه آبزی پروری محدودیت آبی استان و نگاه جدی به کشت و استفاده فشرده از این گونه. وی به طرح جدید اجرایی استان اشاره کرد.

سید مصطفی بهشتیان معاون بنادر ماهیگیری نیز با اشاره به شفاف نشدن مراحل اجرای سند، آن را یک ضرورت برای اجرا دانست.

شهریار رستمی سرپرست معاونت برنامه ریزی و مدیریت منابع نیز جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی را برای موفقیت این طرح ضروری دانست و بر نقش زنجیره ارزش در موفقیت این طرح تاکید کرد.

سید حسین حسینی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات گفت: خوزستان استان بسیار مهمی است و شیلات جزو اولویت های اول آن است.

وی با اشاره به سفر ۳ روزه خود به خوزستان، نگرانی استاندار، نمایندگان و مسئولان استان را ابراز کرد و ابراز امیدواری کرد که بتوانیم از رویکرد عملگرایانه استفاده کنیم. فعالیت ماهیگیری به حداقل رساندن مشکلات نگهداری

حسینی خواستار هدفمندی در گزارش ها به ویژه سند توسعه استانداری ها شد و ارائه مسائل و الزامات فنی را مستقل از ارائه گزارش ضروری دانست.

رئیس سازمان شیلات افزود: لازم است با تمرکز بر فعالیت های صیادی نقش اولیه خود را در شورای عالی استانداری خوزستان در محرومیت زدایی استان مطالبه کنیم.

وی ضمن تاکید بر استفاده از امکانات و توان تمامی دستگاه های مسئول و ذیربط، خاطرنشان کرد: نگاه جدی به استفاده از منابع آبی مصوب استان برای پرورش ماهی، ایجاد فرصت های شغلی و افزایش سرانه مصرف و همچنین استفاده از منابع آبی است. مکانیزاسیون در تولید

نصیر سلطان محمدی مشاور رئیس سازمان در امور نمایشگاهی با ارائه گزارشی از برپایی نمایشگاه در سال های گذشته و وضعیت نمایشگاه پیش رو گفت: این نمایشگاه نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد رشد داشته و در قالب دو سالن با ۱۱۲ شرکت با مساحت مفید ۴۶۰۰ متر و مزیت آن حضور پررنگ شرکت های دانش بنیان است.

رئیس سازمان شیلات ایران ضمن راهنمایی برای برگزاری هرچه بهتر این نمایشگاه، برپایی نمایشگاهی شایسته و مناسب برای فعالیت های شیلاتی را خواستار شد و ادامه داد: در این نمایشگاه باید آثار کاربردی و قابل اندازه گیری و کار فعالان ارائه شود. در حوزه شیلات باید ترویج شود.

حسینی همچنین بر لزوم توجه به آبزی پروری در این نمایشگاه با برگزاری جشنواره پخت غذاهای دریایی به عنوان گامی مهم در راستای ترویج فرهنگ مصرف آبزیان تاکید کرد.