روغن مناسب برای سلامتی


چه نوع چربی هایی برای سلامت شما مناسب است؟

امروزه نظرات متفاوت و گاه متناقضی در مورد نوع چربی مناسب برای سلامتی مشاهده می کنیم. برخی افراد چربی حیوانی (مشتق شده از دم آب شده یا چربی آب شده) را طبیعی می دانند. آنها می گویند مصرف این نوع چربی برای سلامتی بهتر از گونه های گیاهی است. آنها همچنین بستگی به فرآیندی دارند که در دانه های گیاه در حین روغن کاری انجام می شود. دلیل دیگری که گاهی شنیده می شود. قطره های روغن نباتی هنگام استفاده چسبناک می شوند. مدعیان روغنهای گیاهی ناسالم برای سرخ کردن معتقدند که قطرات روغن دم در حین سرخ شدن به سطح گاز نمی چسبد. بنابراین ، این نشان می دهد که این نوع چربی سالم تر است. بنابراین ، در این مقاله ، از سایت دکتر رضا آتمینا ، متخصص تغذیه از اصفهان ، به طور مختصر در مورد نوع چربی هایی که برای حفظ ساختار و سلامت چربی ها مناسب هستند بحث می کنیم. اطلاعاتی در مورد تفاوت روغن ها

مصرف روغن های گیاهی

از سوی دیگر متخصصان تغذیه نیز معتقدند که برای حفظ سلامت افراد بهتر است روغن های گیاهی مصرف کنند. دلیل اصلی این امر وجود کلسترول و اسیدهای چرب اشباع در چربی های حیوانی است که منجر به رسوب چربی در عروق و همچنین سخت شدن دیواره های شریان می شود که منجر به تصلب شرایین و در نهایت فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی می شود. علاوه بر اسیدهای چرب غیر اشباع امگا 6 و امگا 3 ، روغن های گیاهی حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی خوب مانند ویتامین D هستند که به حفظ سلامت مصرف کنندگان کمک می کند.

مولکول چربی از ترکیب الکل سه ظرفیتی به نام گلیسیرین یا گلیسیرین با یک یا سه اسید چرب تشکیل می شود. مولکول اسید چرب از چندین کربن و هیدروژن تشکیل شده است. اگر فقط یک الکترون بین دو کربن در این مولکول وجود داشته باشد ، به آن پیوند ساده می گویند. از طرف دیگر ، اگر دو الکترون بین دو کربن تقسیم شوند ، پیوند زوج نامیده می شود. اگر پیوند زوجی بین اتمهای کربن در زنجیره اسیدهای چرب وجود نداشته باشد ، اولین حالت اسید چرب اشباع یا SFA نامیده می شود.

لیست اسیدهای چرب اشباع شده

اگر بین اتمهای کربن در زنجیره اسیدهای چرب پیوند زوجی وجود داشته باشد. آنها اسیدهای چرب اشباع (SFA) نامیده می شوند. این اسیدهای چرب به یک یا چند همسر بستگی دارد. نام آنها متفاوت خواهد بود. اگر اسید چرب فقط یک پیوند غیر اشباع داشته باشد. این اسید چرب غیر اشباع (MUFA) نامیده می شود. اگر چند همسر دارد. این اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFA) نامیده می شود.

بسته به ساختار اسید چرب و محل پیوندهای دوگانه در آن ، اسیدهای چرب امگا 3 یا امگا 9 را می توان نام برد. لازم به ذکر است که سه اسید چرب اشباع نشده به نام اولئیک ، لینولئیک و لینولنیک برای بدن لازم است. یعنی بدن نمی تواند آنها را انجام دهد. اما او به آنها نیاز دارد. همانطور که در بالا ذکر شد ، اسیدهای چرب ضروری فقط به مقدار کافی در روغن های گیاهی وجود دارند.

به طور کلی ، اگر بیش از حد اسیدهای چرب اشباع شده مصرف کنید ، می تواند منجر به افزایش کلسترول خون شود. علاوه بر این ، بسیاری از اسیدهای چرب ، از جمله اسید لوریک ، اسید میریستیک و اسید پالمیتیک ، باعث افزایش چربی خون و آسیب عروقی می شوند. اسید میریستیک بیشترین قدرت را برای ایجاد آسیب عروقی دارد و بعد از آن اسیدهای پالمیتیک و لوریک وجود دارد. اسید میریستیک بیشتر در کره ، روغن نارگیل و روغن هسته خرما یافت می شود. اسید پالمیتیک 60 درصد اسیدهای چرب اشباع را تشکیل می دهد و باعث گسترش کلسترول بالا (کلسترول خون بالا) می شود. این اسید چرب در بیشتر چربی های حیوانی یافت می شود.

جایگزینی اسیدهای چرب اشباع با اسیدهای چرب اشباع نشده

جایگزینی اسیدهای چرب اشباع با پیوندهای دوگانه به اسیدهای چرب اشباع نشده (به عنوان مثال ، لینولئیک اسید ، 18 اسید چرب کربنی دو پیوندی) و افزایش مصرف میوه و سبزیجات -از بیماری های عروقی جلوگیری می کند. بنابراین ، نوع اسید چرب در رژیم غذایی میزان چربی و کلسترول خون را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

افزایش 1 درصدی مصرف اسیدهای چرب اشباع نشده کلسترول را تا 1.4 میلی گرم در دسی لیتر کاهش می دهد. این اسیدهای چرب در روغن های گیاهی ، سالاد و مارگارین فراوان است. مطالعات نشان داده است که رژیم مدیترانه ای عود بیماری مزمن عروقی را 70 تا 50 درصد کاهش می دهد. این رژیم شامل میوه ها ، سبزیجات (هویج ، شلغم ، سیب زمینی ، پیاز ، تربچه) و سبزیجات برگ سبز ، نان و غلات ، ماهی و اسید لینولئیک (روغن کتان و کلزا) ، روغن های گیاهی مانند کلزا بسیار خواهد بود. و هسته مانند یک مهره است.

فرآیند هیدروژناسیون به طور گسترده ای در صنعت برای انجماد چربی ها و مارگارین ها استفاده می شود. این باعث ایجاد اسید چرب خطرناکی به نام ترانس می شود. با این حال ، غذاهای حیوانی (گوشت گاو ، کره ، چربی شیر) حاوی اسید ترانس کمی هستند. اما چربی های طبیعی دارای اسیدهای چرب غیر اشباع ترانس کمی هستند.

مصرف اسیدهای چرب ترانس باعث افزایش میزان کلسترول می شود. این اسیدها مانند اسیدهای چرب اشباع بیولوژیکی عمل می کنند ، اما قدرت اکسیداسیون بالای آنها منجر به تخریب بیشتر می شود ، بنابراین برای سلامتی مفید نیستند. توصیه می شود بیش از 2 درصد از کل انرژی رژیم غذایی را با اسیدهای چرب ترانس تامین کنید. از مصرف کره گیاهی سفت که به روشهای سنتی تولید می شود باید اجتناب شود.

نوع چربی مناسب برای سالم ماندن متخصص تغذیه اصفهان

میزان چربی در رژیم غذایی:

چاقی با مصرف چربی ارتباط دارد و بر بسیاری از عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی از جمله تصلب شرایین تأثیر می گذارد. هنگامی که چربی ها کاهش می یابد ، سطح تری گلیسیرید و کلسترول نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. البته رژیم غذایی بسیار کم چرب که کمتر از 20 درصد از کل انرژی چربی را تأمین می کند ، نمی تواند سطح کلسترول خون را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. بنابراین ، توصیه اصلی این است که حداقل 30 درصد از کالری موجود در چربی های روزانه را مصرف کنید. و فقط کمتر از 7 should باید چربی اشباع شده باشد ، چربی های باقی مانده باید اشباع نشده باشند ، به ویژه ترانس و امگا 3. به


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا آتمینا می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند که روش های اولیه غذا خوردن ، میزان و روش غذا خوردن را ارائه می دهد.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


مطالب توصیه شده:

استراتژی کنترل گرسنگی

راهنمای خرید شیر

منابع غذایی آنتی اکسیدان ها

رابطه بین غذا خوردن و خلق و خو

مضرات رژیم بدون کربوهیدراتدیدگاهتان را بنویسید