رژیم غذایی در کم کاری تیروئید شرکت دارویی پورعب گستر


غذایی که می خورید بر غده تیروئید و همچنین استفاده از هورمون تیروئید تأثیر می گذارد. بنابراین ، اگر می خواهید کم کاری تیروئید را کنترل کنید ، از غذاهای زیر اجتناب کنید.
برخی از غذاهای خانواده کلم ، مانند گوشت و سبزیجات پرچرب ، می توانند در تولید هورمون های تیروئید اختلال ایجاد کنند. کم کاری تیروئید (کم کاری تیروئید) می تواند به یک بیماری پیچیده تبدیل شود که مدیریت و کنترل آن دشوار است. غذاهایی که می خوریم می تواند در درمان این بیماری تداخل ایجاد کند. برخی از غذاها تأثیر عمده ای بر عملکرد تیروئید دارند و برخی از غذاها می توانند توانایی بدن را در جذب هورمون های جایگزین که به عنوان درمان تیروئید استفاده می شود ، کاهش دهند.
بر اساس گزارش انجمن تیروئید آمریکا ، بیش از 12 درصد از جمعیت آمریکا در مقطعی از زندگی خود می توانند به بیماری تیروئید مبتلا شوند.

مواد مضر برای کم کاری تیروئید

مانند سایر بیماریها ، برخی عوامل ، از جمله سابقه خانوادگی و محیط ، تحت کنترل شما نیستند. اما رژیم غذایی نقش مهمی ایفا می کند و از آنجا که شما مسئول بشقاب هستید ، می توانید تصمیم بگیرید که برای عملکرد تیروئید چه غذاهایی بخورید.
برخی از غذاهای موجود در این لیست ممکن است عجیب به نظر برسند ، مانند فیبر و قهوه ، زیرا در برخی رژیم ها ، این محصولات غذاهای سالم و بی ضرر هستند. شما می توانید از مصرف این گروه های غذایی لذت ببرید ، اما متعادل سازی رژیم غذایی شما در مدیریت و کنترل کم کاری تیروئید بسیار مهم است. برخی از غذاهایی که به هیچ گروه غذایی تعلق ندارند باید حذف شوند یا کمتر مصرف شوند. این غذاها شامل غذاهای سرخ شده سریع پخت و آماده ، غذاهای فرآوری شده شور ، غذاهای شیرین مانند کیک ، بیسکویت و بستنی و مصرف زیاد الکل است.
در حالی که هیچ چیز جز رژیم کم کاری تیروئید نمی تواند حال شما را خوب کند ، اما خوردن غذاهای مناسب با وجود بیماری شما می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید. در اینجا برخی از غذاها برای کنترل و جلوگیری از کم کاری تیروئید آمده است:

کم کاری تیروئید

غذاهایی مانند توفو و میسو را سایه بزنید

نگرانی هایی در مورد اثرات منفی ترکیب سایه ای به نام ایزوفلاوین بر غده تیروئید وجود دارد. به گفته برخی محققان ، مصرف سویا خطر کم کاری تیروئید را افزایش می دهد. مطالعه ای که در مجله علمی Scientific Reports در مارس 2019 منتشر شد نشان داد که سویا بر هورمون های تیروئید تأثیر نمی گذارد و حتی سطح هورمون های تحریک کننده تیروئید را افزایش می دهد.
هیچ دستورالعمل روشنی در مورد تغذیه وجود ندارد ، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف سویا می تواند توانایی بدن در جذب داروهای تیروئید را مختل کند. بنابراین باید 4 ساعت پس از مصرف غذاهای سویا منتظر بمانید و سپس دارو را مصرف کنید. بهتر است در مورد مصرف سویا با پزشک خود مشورت کنید.

سبزیجات کلم مانند کلم بروکلی و گل کلم

سبزیجات کلم مانند کلم بروکلی و کلم غنی از فیبر و سایر مواد مغذی هستند که می توانند در تولید هورمون های تیروئید اختلال ایجاد کنند ، به خصوص اگر کمبود ید دارید. در صورت مصرف این سبزیجات ، توصیه می شود مصرف کلم بروکسل ، گل کلم ، کلم ، کلم پیچ و شلغم را کاهش دهید ، زیرا تحقیقات نشان می دهد که مصرف این سبزیجات می تواند توانایی غده تیروئید در استفاده از ید را افزایش دهد. به با این حال ، طبق گفته کلینیک مایو ، مصرف مقدار زیادی سبزیجات خانواده کلم برای تأثیر بر جذب ید ضروری است.
اگر کم کاری تیروئید و کمبود ید دارید ، می توانید برخی کارها را برای مصرف صحیح این سبزیجات انجام دهید تا ضرر کمتری داشته باشند. پختن این نوع سبزیجات می تواند تأثیر آن بر غده تیروئید را کاهش دهد و مصرف 150 گرم سبزیجات پخته شده از این نوع در روز می تواند مفید باشد ، زیرا این مقدار هیچ عوارضی بر عملکرد تیروئید ندارد.

بدانید: کپسول اسید فولیک + احیای ید

گلوتن موجود در نان ، ماکارونی و برنج

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید می توانند مصرف گلوتن (پروتئینی که در غذاهای تهیه شده از گندم ، جو و سایر غلات وجود دارد) را کاهش دهند. اگر بیماری سلیاک دارید ، گلوتن می تواند روده کوچک را تحریک کند و جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید را متوقف کند.
در مقاله ای در سال 2017 مشخص شد که کم کاری تیروئید و بیماری سلیاک اغلب دست به دست هم می دهند. در حالی که هیچ تحقیقی نشان نداده است که رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند بیماری تیروئید را درمان کند ، می توانید در مورد حذف گلوتن یا آزمایش بیماری سلیاک با پزشک خود مشورت کنید.
اگر می خواهید غذاهای حاوی گلوتن بخورید ، هنگام انتخاب غذاهای غلات کامل مانند نان ، ماکارونی و برنج که سرشار از فیبر و سایر مواد مغذی هستند ، که می تواند اختلالات روده (علت شایع کم کاری تیروئید) علائم را بهبود بخشد ، مراقب باشید. به مطمئن شوید که چند ساعت قبل یا بعد از خوردن غذاهای فیبردار که مانع جذب هورمون های تیروئید می شوند ، داروی ضد کم کاری تیروئید مصرف کنید.

غذاهای چرب مانند کره ، گوشت های پرچرب و غذاهای سرخ کرده

چربی ها توانایی مصرف داروهای جایگزین هورمون تیروئید را کاهش می دهند. چربی ها همچنین می توانند در عملکرد غده تیروئید در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کنند. برخی از متخصصان بهداشت توصیه می کنند از غذاهای سرخ کرده و چربی هایی مانند کره ، سس مایونز ، مارگارین و گوشت بدون چربی خودداری کنید.

غذاهای شیرین مانند شکلات و کیک

کم کاری تیروئید متابولیسم بدن را کند می کند. این بدان معناست که اگر مراقب نباشید ، می توانید به راحتی وزن خود را افزایش دهید و چند کیلو اضافه وزن اضافه کنید. می توانید از غذاهای شیرین اجتناب کنید زیرا کالری و مواد مغذی کمی دارند. بنابراین بهتر است میزان مصرف قند را کاهش دهید یا سعی کنید این نوع غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

غذاهای فرآوری شده و منجمد

غذاهای فرآوری شده سرشار از سدیم هستند و افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید از سدیم خودداری کنند. کم کاری تیروئید خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد و مصرف زیاد سدیم می تواند این خطر را افزایش دهد.
برچسب “ارزش تغذیه ای” روی بسته بندی محصولات فرآوری شده را بخوانید تا غذاهایی با کمترین میزان سدیم را پیدا کنید. به گفته انجمن قلب آمریکا ، افرادی که در معرض خطر بالای فشار خون هستند باید مصرف سدیم خود را به 1500 میلی گرم در روز کاهش دهند.

لوبیا ، حبوبات و سبزیجات مقدار زیادی فیبر مصرف می کنند

دریافت فیبر کافی برای شما مفید است ، اما مصرف زیاد آن می تواند درمان کم کاری تیروئید را پیچیده کند. طبق دستورالعمل رژیم غذایی دولت ایالات متحده ، افراد 50 سال به بالا باید 25 تا 38 گرم فیبر در روز مصرف کنند. میزان فیبر موجود در غلات ، سبزیجات ، میوه ها ، لوبیا و حبوبات بالاتر از این میزان می تواند بر سیستم گوارشی تأثیر بگذارد و در جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند.

قهوه: هنگام نوشیدن اولین فنجان قهوه هنگام صبحانه مراقب باشید

مطالعه ای در مجله Thyroid نشان داد که کافئین از جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید جلوگیری می کند. افرادی که از داروهای تیروئید همراه قهوه در صبحانه استفاده می کنند ، سطح غده تیروئید کنترل نشده است. حالا باید به این افراد بگویم “داروهای تیروئید را فقط با آب مصرف کنید”. حداقل 30 دقیقه پس از مصرف دارو صبر کنید ، سپس یک فنجان قهوه بنوشید.

الکل عملکرد تیروئید را مختل می کند

مصرف الکل می تواند سطح هورمون تیروئید و توانایی غده تیروئید در تولید هورمون تیروئید را مختل کند. الکل برای غده تیروئید مضر است و توانایی بدن در استفاده از هورمون های تیروئید را سرکوب می کند. در حقیقت ، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید الکل را به طور کامل ترک کنند یا مصرف آن را کاهش دهند.

نویسنده: زهرا محبی
منبع: سلامت روزانه

دیدگاهتان را بنویسید