سایت خبری تحلیلی شریان – ویژگی‌های پرچم تشریفات ,

پرچم در زمان‌های قدیم‌تر نشان دهنده هویت یک ملت یا کشور بود. افراد با به اهتزاز درآوردن پرچم کشور خود، به صورت نمادین باورها و اعتقادات خود را به نمایش می‌گذاشتند. اما استفاده از مدل های مختلف پرچم در زمان‌های بعدی اتفاق افتاد. زیرا حوزه کاربرد پرچم گسترده‌تر شده بود. بسیاری از ارگان‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های تجاری در مناسبت‌های مختلف برای نشان دادن برند خود از انواع مختلف پرچم‌ها استفاده می‌کنند. در نتیجه استفاده از پرچم‌ها تبدیل به کاری مرسوم و معمول گردید.

معرفی انواع پرچم تشریفات

پارچه‌های مختلفی وجود دارد که برای چاپ پرچم تشریفات به کار گرفته می‌شوند. برای چاپ کردن آرم یا برند بر روی پرچم، از روش‌هایی مثل چاپ دیجیتال، لیزر و سیلک استفاده می‌شود. پرچم‌ها بر اساس نوع ایستایی  به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

پرچم تشریفات ساتن

پرچم ایستاده دارای  پایه فلزی است که می‌تواند بلند یا کوتاه باشد. پارچه ساتن  بیشترین استفاده را در تولید این نوع پرچم دارد و در دو مدل مات و براق می باشد . این پرچم به صورت دورو چاپ و یک رو چاپ در بازار موجود می باشد .

پرچم تشریفات جیر

پرچم تشریفات جیر از پارچه جیر تولید می گردد و عمدتاً به صورت گلدوزی شده می باشد .

پرچم تشریفات لمینت

در تولید پرچم تشریفات لمینت یا لیزری معمولا از پارچه ساتن مات یا براق استفاده می‌کنند. می‌توان آنها را ریشه دار و بدون ریشه سفارش داد. جذابیت این مدل بیشتر از سایر مدل پرچم‌های دیگر است. علت این نامگذاری به خاطر قرار گرفتن لمینت در پشت پرچم است که باعث زیباتر دیدن شدن پرچم در حالت ایستایی است. برای چاپ آرم یا لوگو بر روی آن از لیزر استفاده می‌شود. البته فقط یک سمت پارچه قابلیت چاپ دارد.

 

پارچه‌هایی که برای چاپ پرچم مناسب هستند

حوزه کاربرد پرچم تشریفات، در مجالس و مراسم‌های رسمی و مهم، همایش‌ها، هتل‌ها و غیره است، بنابراین باید از پارچه‌هایی در تولید آن استفاده گردد که اولا: دارای ایستایی خوبی باشد و جلوه زیبایی داشته باشد. ثانیا: از استحکام خوبی برخوردار باشد. از جمله پر استفاده‌ترین پارچه‌ها برای این مدل‌پرچم‌ها شامل موارد زیر است.

ساتن

پارچه ساتن در دو نوع براق و مات است که نوع ضخیم آن مات‌تر بوده و ایستایی زیباتری دارد. انواع چاپ‌ها بر روی آن قابل انجام است و می‌توان آن را با ریشه و بدون ریشه سفارش داد. معمولا برای تولید پرچم، ساتن سفید بیشترین کاربرد را دارد. البته از نوع رنگی آن نیز استفاده می‌شود و این بستگی به نوع پرچم و  انتخاب مشتری دارد.  

مخمل

پارچه دیگری که برای تولید پرچم تشریفات استفاده می‌شود مخمل است. به دلیل استحکام بالا و ایستایی خوبی که دارد مورد انتخاب است. پرچم‌های مخمل را می‌توان با ریشه و بدون ریشه سفارش داد.

البته پارچه‌های دیگری نیز وجود دارد که برای تولید پرچم استفاده می‌شود مانند ژرسه و پلی استر اما دو پارچه نامبرده بیشترین تقاضا را دارد.

روش‌های چاپ آرم یا لوگو بر روی پرچم

چاپ سیلک

چاپ سیلک در واقع با کمک شابلون صورت می‌گیرد. شابلون از پارچه‌هایی درست می‌شود که در مقابل رنگ نفوذ ناپذیر است. طرح لوگو را روی آن پیاده کرده و شابلون را می‌سازند سپس آن را روی پارچه قرار می‌دهند و رنگ می‌ریزند.

 

                  

چاپ سابلیمیشن

از بهترین روش‌های چاپ بر سطح پرچم تشریفات، سابلیمیشن یا حرارتی است و برای هر نوع آرم یا لوگویی قابل استفاده است. در این روش از حرارت برای چاپ آرم یا لوگویی که روی کاغذ ترسیم شده و انتقال آن بر روی پارچه استفاده می‌کنند. ماندگاری رنگ آرم یا لوگو در چاپ حرارتی، بیشتر از سایر روش‌ها خواهد بود. برای چاپ آرم مورد نظر روی کاغذ نیز از نرم افزارهای کامپیوتری استفاده می‌شود.

چاپ با قالب

قدیمی‌ترین روش برای چاپ لوگو یا آرم بر روی پرچم تشریفات استفاده از قالب است. بدین صورت که ابتدا طرح لوگو را روی سطح چوبی کنده کاری می‌کنند تا برجسته شود. سپس آن را به رنگ آغشته کرده و روی پارچه می‌زنند.

چاپ استنسیل

آرم یا لوگو را به وسیله تکه‌ای فلز یا پلاستیک که طبق طرح لوگو بریده شده و روی پارچه قرار داده شده رسم می‌کنند. امروزه از این روش کمتر استفاده می‌شود.

هنگام سفارش پرچم تشریفات، شاید در انتخاب نوع پارچه محدودیت وجود داشته باشد، اما در انتخاب رنگ و پیاده سازی هر نوع آرم یا لوگو هیچ محدودیتی وجود ندارد. برای سفارش پرچم با ایده و سلیقه خود بهتر است با یک مرکز تولید و چاپ قوی و به روز مشورت نمایید.