سخنگوی دولت: بابت کمبود دارو در این روزها عذرخواهی می کنم


کمبود دارو

رویداد ۲ سخنگوی دولت گفت: نتیجه نگاه به بیرون شرایطی بود که مردم تحت فشار شدید قرار گرفتند. این فشار به ویژه در حوزه اقتصادی احساس شد.

امروز ۲۸ آبان ماه در دیدار با دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد که در دانشکده علوم برگزار شد، علی بهادری جهرمی با اشاره به آیه ای از قرآن در مورد تحول و تحول گفت: وی به ما گفت که منشأ تغییر و پیشرفت در کلید تغییر از درون نهفته است، اما متأسفانه گاهی بر خلاف این گفته، اعتقاد بر این است که تغییر ممکن است از بیرون باشد. در واقع به جای تکیه بر اراده خود و جوانان برای حل مشکلات، به دنبال حل مشکلات کشور در خارج از کشور بودیم.

وی ادامه داد: در ابتدای دولت یعنی زمانی که کشور به این دولت سپرده شد، شرایط قابل قبول نبود و بسیاری از مردم به نشانه اعتراض به صندوق ها پشت کردند. در آن زمان تورم بی سابقه از ۵۹ تا ۶۰ درصد کشور را کنترل می کرد و این تورم فقط در زمان جنگ جهانی بر کشور ما حاکم بود. وقتی در شهریور ۱۴۰۰ دولت به ما تحویل داده شد، چندین سال فشار اقتصادی بر مردم بود و این فشارها به طور مستمر ادامه داشت. بخشی از این مشکل به دلیل اعتماد کاذب به خارج و بخشی به دلیل تحریم های به اصطلاح فلج کننده بود.

بهادری جهرمی با بیان اینکه در کنار این مسائل، بحران کرونا نیز باعث شد مردم ما برگزاری چنین جلساتی را تجربه نکنند، گفت: در واقع با توجه به این وضعیت، برگزاری تجمعات، محافل، ارتباطات و تعاملات به حداقل رسید و به جای رسانه ها. . ارتباطات در فضای مجازی به اوج خود رسید.

سخنگوی دولت با بیان اینکه فشار مضاعف اقتصادی ناشی از سوءمدیریت، تحریم و فشار روانی در فضای مجازی بار سنگینی بر دوش دولت و مردم حاکم گذاشته است، خاطرنشان کرد: دولت جدید مصمم به اعتماد به این مردم و همه است. سلیقه ها به همین کندی راه آهن راه بازگشت به مردم را در پیش گرفت و در این مسیر ۳۱ سفر منطقه ای در قالب بررسی همه مسائل انجام شد. در این سفرها وزرا در همه شهرها حضور پیدا کردند و به حرف مردم گوش دادند. در نتیجه راه آهن، اقتصاد شروع به اصلاح کرد و ایده اصلاح اقتصاد از داخل به جای بیرون حاکم شد.

طی ده سال گذشته نرخ رشد اقتصادی ما به دلیل تحریم ها و سوء مدیریت ها به صفر رسیده است

وی افزود: در حال حاضر نرخ تورم ۶۰ درصدی سال ۱۴۰۰ به ۴۰ درصد تغییر کرده است. البته این تورم بالاست اما نشان می دهد که اقتصاد در مسیر بهبود است. دوره درمان دنبال می شود اما کامل نمی شود. طی ده سال گذشته نرخ رشد اقتصادی ما به دلیل تحریم ها و سوء مدیریت ها به صفر رسیده است. این در حالی است که در یک سال و دو ماه گذشته نرخ رشد اقتصادی به پنج درصد نزدیک شده است. لازم به ذکر است که رشد اقتصادی یک ساله پنج درصدی، متوسط ​​رشد صفر درصدی ده سال گذشته را جبران نمی کند.

بهادری جهرمی همه اینها باعث شد که دشمن من و ایرانی شما ببیند که اوضاع به نفع ما و او تغییر می کند، گفت: این در حالی بود که رسانه ها به نفع او و به ضرر ما حرکت می کردند، اما وقتی دشمن یک کرد را دید. . ما در مسیر پیشرفت، آزادسازی سواحل، ایجاد شفافیت و قرار دادن قلک های شرکت های دولتی و حساب های آنها در سایت ها هستیم و می فهمد و می داند که اگر این مسیر ادامه پیدا کند، درد موجود باقی نمی ماند. بنابراین دشمن ما توانایی ادامه این تمسخر و امکان سوء استفاده و استثمار مردم ما را نخواهد داشت. یعنی اگر برای درمان بیمار خود تدابیری اتخاذ کنیم، دشمن برآشفته می شود و حتی نمی خواهد اعلام شفای دردها را بشنود.

دبیر هیئت دولت خطاب به دانشجویان گفت: من و شما امروز دور هم جمع شده ایم تا فکر کنیم، صحبت کنیم و بشنویم. بیایید در مورد مشکلات، ایده هایی برای حل آنها و چرایی وجود آنها صحبت کنیم. همچنین بیایید از آینده بخواهیم تا دریابیم کلید حل مشکلات آینده ما چیست و از چه راهی و از چه راهی می توانیم مشکل را حل کنیم. فضای دانش و دانشگاه نیاز به بحث دارد اما هضم آن بی ادبانه و بی نظم و غیرعلمی نیست. دانش آموزی که کار اشتباهی انجام دهد، فردا خجالت می کشد. در تمام جلساتی که شرکت کردم از نزدیکانم و از کسانی که از نظر فکری با من فاصله داشتند چیزهای جدیدی یاد گرفتم.

وی در پاسخ به برخی از سوالات دانش آموزان گفت: با بسیاری از مطالبی که گفته شد موافق هستم، پس اگر جمله خوب و درستی در آن وجود دارد، همه باید حرف صحیح را بپذیریم و آن را به خاطر آن نپذیریم. منظور. از یک نفر و رد صحت اظهارات شخص دیگر. من به این موضوع افتخار می کنم که دانش آموز از حرف زدن در این جایگاه نمی ترسد، زیرا من در کشوری آزاد زندگی می کنم که دانشجو هر چه در دلش هست بدون ترس آزادانه می گوید و می شنود. اگر امروز نیروهای پلیس ما را با ماشین زیر گرفته یا جوانان ۲۱ ساله ما را به طرز وحشیانه ای قطع می کنند، باز هم ترس دارند زیرا طبیعت ایران و ایرانیان شجاع است و در حالی که برای حقیقت و عدالت می جنگند دنبال قسم می گردند.

بهادری جهرمی با بیان اینکه همه این موارد را باید به یک چشم دید، گفت: این جوان ۲۱ ساله مایه مباهات ما و این جوان است که پای گفت و گو می آید و مطالبات خود را برای رعایت اخلاق مطرح می کند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: گفته می شود دیر به فکر ثبت نام در دانشگاه ها بودیم و امروز احساس نیاز به حضور کردیم، لازم به ذکر است رئیس جمهور در اولین روز دولت در ۲۵ آذرماه از ۱۶ دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف بازدید کرد. در آن دانشگاه سخنرانی کرد. این حضور در دانشگاه ۶ بار دیگر ادامه داشت تا اینکه اعتراضات در دانشگاه های تهران، الزهرا، علم و صنعت و … آغاز شود. از این رو حکومت به طور مستمر بین دانشگاه و مردم حرکت کرد و دیوارهای گذشته بین مردم و دولت از بین رفت.

وی درباره اینکه گفته می شود ریشه اعتراضات این روزها به سال های گذشته بازمی گردد، گفت: من نیز با این موضوع موافقم و باید تک تک عوامل مشکلات در حوزه های مختلف بررسی شود. همه کسانی که در ایجاد مشکلات نقش داشته اند باید عذرخواهی کنند و اگر جرمی مرتکب شدند باید تحت تعقیب قرار گیرند.

فردی که هشت سال تولید مسکن را تعطیل کرد و گفت دولت مسئول تولید مسکن نیست و امروز بحران ایجاد کرد باید پاسخگو باشد.

سخنگوی دولت درباره ساخت یک میلیون واحد مسکونی و برخی گمانه زنی ها مبنی بر شکست این سیاست گفت: با افتخار می گویم که قول ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در مدت چهار سال را افتخار می کنم. من با دانشجویان موافقم که فردی که هشت سال تولید مسکن را تعطیل کرد و گفت دولت مسئول تولید مسکن نیست و امروز بحران ایجاد کرد باید پاسخگو باشد و برای ایجاد این بحران تلاش کند. با توجه به اینکه گفته می شود مداحی سال هاست انجام شده اما به نتیجه نرسیده است، من هم معتقدم که مداحی نه تنها دردی را دوا نمی کند، بلکه معتقدم این رویه غلط باید اصلاح شود و جلو رفت. برای شناسایی درد

وی با اشاره به اینکه به طور طبیعی در جامعه اختلاف نظر وجود دارد، گفت: باید شرایطی فراهم شود که همه مسئولان به دانشگاه بیایند و پاسخگو باشند. دانشجویان باید طوری با مسئولان صحبت کنند که مسئولان به دانشگاه بیایند و پاسخگو باشند. بهتر است با هم بجنگیم و بجنگیم نه با هم.

بهادری جهرمی با اشاره به برخی شایعات مبنی بر افزایش قیمت بنزین برای کسب درآمد گفت: دولت برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد. البته پیشنهادهایی در مجلس مطرح شد که منابعی در بودجه امسال با افزایش قیمت گاز برای مشتریان و خوراک پتروشیمی ها ایجاد شود. دولت با این موضوع موافقت نکرد زیرا تاثیرات جدی بر بازار سرمایه و بورس خواهد داشت. بنابراین دولت افزایش قیمت بنزین را نپذیرفت.

سخنگوی دولت درباره مسائل مربوط به کمبود دارو و آنتی بیوتیک در کشور گفت: بابت کمبود دارو در این ایام عذرخواهی می کنم. البته کاستی هایی در این زمینه وجود داشت که مقام ذیصلاح و معاون وزیر عزل و جایگزین شدند. رئیس جمهور در عین حال دستور داد با برخی از مسئولان حوزه بهداشت و درمان که وظیفه تعیین سیاست های عرضه دارو را بر عهده داشتند و تولیدکنندگان نیز برخورد شود. ۳۰ درصد این شرکت ها وابسته به وزارت کار بودند و مقرر شد در صورت تخلف، این موارد بررسی شود.

وی افزود: نهادهای نظارتی در این دولت به دلیل سوء مدیریت زیرمجموعه وی پیش از این جایگزین معاونان دیگری شده اند. این دولت به این وعده پایبند خواهد بود و هر کوتاهی در آن عذرخواهی و جبران و برخورد خواهد کرد.


بیشتر بخوانید: پشت صحنه کمبود دارو در کشور


بهادری جهرمی به افزایش توانمندی های پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: گفتنی است برخی از خدمات درمانی به خدمات لوکس تبدیل شده است. بنابراین ضروری است که درمان آسانتر شود. در خصوص حمایت و ظرفیت سازی پزشکان، بر اساس جلسات برگزار شده مقرر شد با افزایش تدریجی ظرفیت و تامین منابع لازم، دسترسی به کادر پزشکی افزایش یابد. ظرف یک سال گذشته ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در کشور به ۱۰۰۰۰ تخت افزایش یافته و ۹ درصد رشد داشته است. همچنین برای تهیه واکسن ها و محصولات آزمایشگاهی سرمایه گذاری شده است.