سردرد یک طرفه چپ (علت و درمان خانگی)


سردرد می تواند یک رویداد نگران کننده باشد ، به ویژه اگر علت آن ناشناخته باشد. با این حال ، سردرد بسیار شایع است و حدود 50 درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. دو نوع سردرد وجود دارد: اولیه و ثانویه. علائم این دو نوع سردرد ممکن است متفاوت باشد ، اما گاهی علائم آنها مشابه است و این امر تشخیص آنها را مشکل می کند.

یکی از شایع ترین سردردها سردرد یکطرفه چپ است که می تواند میگرن ، سردرد خوشه ای یا حتی سردرد شدید باشد. این نوع سردرد می تواند اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

علل و عوامل سردرد چپ شامل موارد زیر است.

میگرن

بیماریهای جدی و قابل توجه باعث سردرد اولیه نمی شوند. در واقع بیشتر سردردهای سمت چپ ناشی از میگرن است که علائم ناتوان کننده و آزاردهنده ای نیز دارد. سردرد میگرن چپ با علائم زیر همراه است:

 • احساس درد غیرقابل تحمل در سر چپ (یا راست)
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت صدا (فونوفوبیا)
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • درد تپنده ، احساس ضربان دار یا تپنده در سر که با حرکات مکرر تشدید می شود
 • درد از 6 تا 72 ساعت یا گاهی بیشتر طول می کشد

گاهی اوقات علائم میگرن به حدی شدید است که بیمار فقط می خواهد در یک اتاق تاریک دراز بکشد و بی حرکت بماند. میگرن معمولاً در اثر صدا ، بو یا غذا ایجاد می شود و گاهی اوقات انواع خاصی از نور مانند نور فلورسنت می تواند باعث سردرد میگرنی شود. استرس و تغییرات هورمونی نیز می توانند عامل سردردهای میگرنی باشند.

انواع سردرد (جدید و غیر جدی) ، علل و درمانهای ساده

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک یا مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهایی مانند Imitrex را تجویز کند.

پیگیری تعداد دفعات تجویز فرد مبتلا به میگرن می تواند به نظارت بر علائم و شناسایی عوامل محرک کمک کند. برای درمان سردردهای میگرنی مکرر یا میگرن هایی که به درمان پاسخ نمی دهند ، باید با یک متخصص مشورت کنید.

سردرد تنشی

سردردهای شدید بیشتر از میگرن شایع است و معمولاً زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند. این نوع سردرد عمدتا کل سر و پشت چشم را درگیر می کند ، اما می تواند باعث ایجاد سردردهای یک طرفه در سمت چپ شود.

اکثر افرادی که از سردردهای شدید رنج می برند ، آن را احساس فشار یا تنش در سر توصیف می کنند که در طول روز یا عصر بدتر می شود. سردردهای شدید می تواند با درد گردن و شانه و همچنین حساسیت به نور ، تاری دید و حالت تهوع همراه باشد.

علائم سردرد عصبی و مراقبت های اورژانسی در 4 محیط خانه

این نوع سردرد ناشی از مشکلات مختلف عضلانی مانند آسیب های گردن ، استرس و سفت شدن ماهیچه های گردن و شانه ها ، و همچنین خواب ضعیف است که می تواند منجر به وضعیت بدنی نامناسب یا گردن درد شود. درمان سردردهای تنشی شامل از بین بردن علت اصلی است. به عنوان مثال ، ایبوپروفن برای درمان التهاب عضلات گردن استفاده می شود که باعث تشدید سردرد می شود.

سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای ، مانند میگرن ، معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شوند و همانطور که از نامش پیداست ، به صورت متناوب یا به صورت خوشه ای ایجاد می شود. این نوع سردرد معمولاً درد شدیدی دارد و می تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد و معمولاً در پشت یک چشم ایجاد می شود.

سردردهای خوشه ای معمولاً باعث بیدار شدن بیمار در هنگام خواب می شود و می تواند باعث ترک خوردگی ، قرمزی و احتقان چشم شود. سردردهای خوشه ای همچنین می تواند منجر به علائم دیگری مانند قرمزی و تورم در اطراف چشم ، افتادگی پلک ها یا تنگ شدن مردمک شود.

سردردهای خوشه ای از 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشد و می تواند از 6 تا 12 هفته طول بکشد. تا زمان بهبودی ، بیمار ممکن است از شش ماه تا یک سال با سردرد دست و پنجه نرم کند. برای تعیین علت و درمان سردردهای خوشه ای باید با کلینیک های تخصصی سردرد مشورت کرد. داروهای بدون نسخه نیز می توانند مفید باشند ، اما در بیشتر موارد ، این نوع سردرد تا زمانی که مسکن ها کار نکنند از بین می رود.

چگونه می توان سردرد را با سینوزیت درمان کرد؟ (و تفاوت با میگرن)

سایر علل سردرد چپ

سردرد چپ می تواند به دلایل دیگری ثانویه باشد ، به عنوان مثال:

 • التهاب
 • آسیب تروماتیک مغز
 • آرتریت گذرا
 • سینوزیت
 • برش شریان مهره ای یا شریان کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغزی نیز می توانند باعث سردرد در سمت چپ شوند. اما سردرد ناشی از تومور مغزی یا سکته مغزی اغلب با دوبینی ، ضعف در یک طرف بدن ، مشکل در صحبت کردن و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید