سرطان تیروئید: #گردن خود را بررسی کنید پدر سه فرزند را هشدار می دهد


پدر سه فرزند که با سرطان تیروئید دست و پنجه نرم می کند ، بر اهمیت اقدام به موقع برای بررسی ناهنجاری ها و مراجعه منظم به پزشک تاکید کرد.

مانند بیشتر سرطان ها ، آنچه این بیماری را ویران کننده تر می کند ، فقدان علائم اولیه است.

دن رامپالا متاسف است که به دنبال مراقبت فوری پزشکی نبوده است.

“من خیلی نادان بودم و فکر نمی کردم که به بیماری کشنده مبتلا شوم. من دیر متوجه سرطان تیروئید شدم و اگر قبلاً اتفاق افتاده بود ، می توانستم با آن مبارزه کنم. “

رامپالا علائم اولیه را نادیده گرفت زیرا خجالتی بود و مجبور بود برای دیگران باز باشد. او گفت که از ترس مسخره شدن پس از ظاهر شدن مفصل از دید دیگران پنهان شده است.

“در قسمت جلوی گردنم درد وجود داشت ، گاهی اوقات روی گوشم می افتاد. در این مرحله ، با وجود درد و تومور رو به رشد ، من به رفتن به پزشک فکر نمی کردم. صدای من نیز خشن بود.” باران می بارد “رامپالا گفت.

درک غده تیروئید

غده تیروئید یک اندام پروانه ای شکل است که در قسمت پایین گردن ، زیر تارهای صوتی یا حنجره قرار دارد. وظیفه آن تولید ، ذخیره و انتشار هورمون های تیروئید در جریان خون است. هورمونهای تیروئید بر متابولیسم ، رشد و نمو ، دمای بدن تأثیر می گذارد. هورمونهای اصلی تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) هستند.

سرطان تیروئید زمانی رخ می دهد که تومور سرطانی در غده تیروئید یافت می شود. در سلول های سرطانی ، رشد سلول ها زمانی شروع می شود که غیر طبیعی است و سپس منجر به تشکیل بافت غیرطبیعی می شود. بافت غیرطبیعی غده تیروئید را ندول می نامند که بعداً می تواند به یک ندول خوش خیم یا تومور سرطانی تبدیل شود. اکثر ندول های تیروئید خوش خیم هستند.

سرطان تیروئید SA

طبق گزارش انجمن سرطان آفریقای جنوبی (CANSA) ، حدود 50 درصد از افراد بالای 40 سال دارای ندول تیروئید هستند که بیشتر آنها خوش خیم هستند. فقط 7-15 درصد از ندول های تیروئید بدخیم هستند.

رصدخانه جهانی سرطان (GLOBOCAN) سرطان تیروئید را بیستمین سرطان شایع در آفریقای جنوبی در سال 2020 معرفی کرده است. بیش از 1300 مورد جدید (1305 مورد) و 146 مورد مرگ. سرطان پستان با 15،491 مورد و نزدیک به 4700 مورد مرگ در رتبه اول باقی نمی ماند.

چراغ پشتیبانی

برای افرادی مانند رامپالا که احساس تنهایی می کنند ، کمک می شود.

Ocesa ، یک سازمان غیرانتفاعی برای آموزش سرطان در آفریقای جنوبی ، به افراد مبتلا به سرطان ، احساس تنهایی ناخواسته و از دست دادن کنترل و امید کمک می کند.

آموزش سرطان برای همه افراد جامعه ما بسیار مهم است زیرا پیشگیری و آگاهی از سرطان از داشتن چنین تجربه آسیب زا بهتر است.

دنبال چه چیزی میگردی

این که بدانید به دنبال چه چیزی باشید می تواند به افرادی که از ترس COVID-19 به دنبال مشاوره یا درمان هستند ، کمک کند.

علائم عبارتند از:

  • یک تکه (گره) که از طریق پوست اطراف گردن شما احساس می شود
  • تغییرات در صدای شما ، از جمله میزان صدا
  • مشکل در بلع
  • درد در گردن و گلو
  • تورم غدد لنفاوی گردن شما

به گفته اوسسا ، “سرطان تیروئید می تواند در هر سنی ایجاد شود ، اما این خطر در زنان (معمولاً 40-50 ساله هنگام تشخیص) بیشتر از مردان (معمولاً 60-70 سال) است. یک بستگان درجه اول (والدین ، برادر ، خواهر یا کودک) تشخیص سرطان تیروئید خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش می دهد ، حتی اگر هیچ سندرم ارثی شناخته شده ای در خانواده وجود نداشته باشد.

این سازمان سه گزینه اصلی برای درمان سرطان تیروئید را لیست کرده است: جراحی یا هورمون درمانی تیروئید و ید درمانی رادیواکتیو.

در حال حاضر ، Ramphalla شروع به جایگزینی هورمون تیروئید با مصرف مقدار مناسب هورمون تیروئید (لووتیروکسین) هر روز می کند.

وی افزود: “نادیده گرفتن درمان پزشکی عاقلانه نیست. من توصیه می کنم حداقل یکبار در ماه پس از تشخیص به پزشک مراجعه کنید.” – اخبار سلامتدیدگاهتان را بنویسید