سلامت زنده


چاقی در مردان و زنان متفاوت است

چربی بدن بر مردان و زنان متفاوت تأثیر می گذارد.

تجمع چربی در ناحیه شکم و تجمع چربی های گلوتئوفمورال به ویژه در زنان مشاهده می شود. (عکس: نمایندگی / Pixabay)

بمبئی: چاقی در زنان بیشتر از مردان در سراسر جهان شایع است. زمان تغییر کلمه چاقی به “Obes-Sweety” رسیده است.

چاقی یک مسئله پیچیده تر از خودکنترلی است ، مخصوصاً برای زنان چاق ، دختران نوجوان و چاقی کشنده-که با تبعیض هایی مانند تحصیل در دانشگاه ، اشتغال و فرصت های اجتماعی روبرو هستند.

به طور معمول ، قربانیان عزت نفس پایین ، افسردگی ، پرخوری برای راحتی ، افزایش چاقی ، طرد اجتماعی و شکست خود را تجربه می کنند. در این روند ، زنان با انواع مختلف مشکلات سلامتی نسبت به مردان روبرو هستند.

با توجه به سیستم پیچیده و منحصر به فرد مکانیسم های هورمونی و شیمیایی ، اکثر بزرگسالان وزن ثابت بدن خود را حفظ می کنند ، که تعادل بین مصرف انرژی را در محدوده مشخص بررسی می کند.

ناهنجاری های این مکانیسم ها ، که بسیاری از آنها به طور کامل درک نشده اند ، منجر به تغییرات بیش از حد در وزن آنها می شود ، شایع ترین مشکل اضافه وزن و چاقی است.

وزن بدن مجموع استخوان ها ، ماهیچه ها ، اندام ها ، مایعات بدن و بافت چربی است. هیچ دلیل بیولوژیکی وجود ندارد که چرا افراد باید وزن بدن خود را افزایش دهند مگر اینکه بخواهند به طور داوطلبانه وزن خود را افزایش دهند.

افزایش وزن با افزایش چربی در دوران بارداری و شیردهی ماهیت روانی دارد و باید به موقع بازگردد. چربی به عنوان تری گلیسیرید در ذخیره اصلی انرژی بدن ، که از بافت چربی تشکیل شده است ، ذخیره می شود.

میزان مناسب چربی برای یک زن بالغ 20 تا 25 درصد وزن بدن و اسانس حدود 12 درصد است. در زنان ، روغن های ضروری حاوی 5 تا 9 درصد چربی های خاص جنسی در سینه ، لگن و ران هستند.

این اسانس های هر دو جنس حاوی چربی های ذخیره شده در مغز استخوان ، قلب ، ریه ها ، کبد ، طحال ، کلیه ها ، روده ها ، ماهیچه ها و بافت های غنی از چربی سیستم عصبی هستند و برای عملکرد طبیعی فیزیولوژیکی ضروری هستند.

روغن ذخیره چربی است که در بافت چربی در اطراف اندام های زیر جلدی و داخلی تجمع می یابد تا از آسیب در امان بماند.

انواع چاقی:

  • دسته 1 – توده بدن اضافی یا درصد چربی – مزیت عمومی بدن است ، ناحیه جداگانه ای وجود ندارد.
  • دسته 2 – اضافی بدن زیر جلدی (آندریود) – چربی در ناحیه شکم ، مازاد چربی زیر جلدی در تنه ، به ویژه در ناحیه شکم ، و همچنین تجمع چربی در اندروید یا “شکل سیب” این نوع چاقی در بین مردان شایع تر است مرتبط با مقاومت به انسولین
  • چاقی مرکزی نوع 3 / چربی اضافی شکم ارتباط تنگاتنگی با عوامل خطر مانند چربی اضافی در ناحیه احشایی شکم (شکم) و عدم تحمل گلوکز ، چربی خون بالا و فشار خون بالا دارد. افزایش سن نیز عامل مهمی در تجمع چربی احشایی است.
  • چربی های بیش از حد گلوتومورال نوع -4 (ژینوئید) رسوبات چربی اضافی در ناحیه لگن و باسن است که به چاقی “گلابی شکل” نیز معروف است. چاقی ژینوئیدی بیشتر در زنان شایع است و ذخایر چربی ذخیره انرژی برای برآوردن نیازهای دوران بارداری و شیردهی است.

زنان مبتلا به چاقی جنسی دارای مشکلات بهداشتی مانند سندرم متابولیک یا اختلال در متابولیسم گلوکز نیستند ، این مشکلات در زنان چاق با همان وزن رخ می دهد ، آنها در حفره شکم – چربی مرکزی – هستند.

زنان یائسه بیشتر از مدل مرد ذخیره چربی شکمی پیروی می کنند. در نتیجه ، این زنان در معرض خطر افزایش قند خون ، اختلالات چربی و فشار هستند. تجمع چربی در ناحیه شکم و تجمع چربی های گلوتئوفمورال ، به ویژه در زنان مشاهده می شود.

توزیع چربی در منطقه خطر افزایش چربی خون در بزرگسالان را تعیین می کند. مردان و زنانی که در دوران نوجوانی چاق هستند ، بیشتر در معرض بیماری های قلبی عروقی و دیابت هستند.

* سلب مسئولیت: این مقاله توسط دکتر کیران روکادیکار ، رئیس ، Liven Healthcare Pvt اضافه شده است. آموزشی ویبولیتین ، پزشک متخصص اطفال و مشاور چاقی. نظرات بیان شده در این مقاله نظرات شخصی نویسنده است. حقایق و نظرات بیان شده در مقاله منعکس کننده نظر Deccan Chronicle نیست و Deccan Chronicle هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید