رژیم لاغری سریع

سندرم زولینگر-الیسون – آنچه باید بدانید

سندرم Zollinger-Ellsion نامی است که به وضعیتی گفته می شود که در آن تومورها در قسمت فوقانی روده یا پانکراس ایجاد می شوند. هورمون ها توسط تومورها ترشح می شوند که باعث افزایش تولید اسید در معده می شوند و منجر به زخم معده می شوند. این سندرم بسیار نادر است – و کمتر از یک درصد از زخم‌های اثنی عشر در نتیجه سندرم زولینگر-الیسون است. به طور کلی، این عارضه در افراد بالای ۵۰ سال شایع تر است. با این حال، این بیماری می تواند در هر مرحله از زندگی ظاهر شود.

علائم این بیماری مشابه علائم زخم معده است. علائم شایع عبارتند از سوزش سر دل و احساس سوزش یا درد در قسمت فوقانی شکم. علائم اضافی شامل اسهال، ضعف، تهوع، استفراغ، خونریزی در دستگاه گوارش و کاهش وزن ناخواسته است.

علت دقیق سندرم زولینگر-الیسون هنوز ناشناخته است. با این حال، اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را در یک دوره طولانی مشاهده کردید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. اگر از داروهای بدون نسخه مانند آنتی اسیدها استفاده می کنید، ممکن است علائم خود را پنهان کرده و تشخیص دقیق پزشک را به تاخیر بیندازد.

معمولاً تشخیص این عارضه با سابقه پزشکی، آزمایش خون، آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی، مطالعات تصویربرداری و سونوگرافی قابل انجام است.

درمان سندرم زولینگر-الیسون شامل داروهایی است که اسید را کاهش داده و به بهبود زخم کمک می کند. داروهایی مانند مهارکننده های پمپ پروتون معمولاً درمان توصیه می شود. آنها با مسدود کردن عملکرد سلول هایی که اسید را پمپ می کنند، باعث کاهش تجمع اسید می شوند. در برخی موارد ممکن است برای برداشتن تومورها به جراحی نیاز باشد. پزشک شما می‌تواند این فرآیند را با جزئیات برای شما توضیح دهد، بنابراین در صورت تداوم علائم ضروری است که به پزشک خود مراجعه کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر

رژیم لاغری سریع و بدون بازگشت