سهم این هفته چقدر کاهش یافت؟


پیکان عدالت

رویداد ۲ تجارت نیوز نوشت: هفته گذشته بازار سهام حدود ۲ درصد افت کرد و سهام همسو با شاخص کل بورس حرکت کرد.

ارزش سهام در هفته پایانی تیرماه ۲ درصد کاهش یافت. شاخص کل بورس نیز با ۱.۲۸ درصد کاهش در سطح ۱.۴۷۱ هزار واحد بسته شد.


بیشتر بخوانید: ارزش سهام در ۲۹ جولای ۱۴۰۱


ارزش سبد ۵۳۲ هزار تومانی در پایان روزهای کاری هفته جاری ۳۱ تیرماه به ۱۳ میلیون و ۶۶۸ هزار تومان رسید. این در حالی است که ارزش این سبد در هفته گذشته ۱۴ میلیون و ۹۲۶ هزار تومان بود.

ارزش پرتفوی یک میلیون سهمی در پایان این هفته به ۲۵ میلیون و ۷۵۶ هزار تومان رسید. ارزش این سبد در هفته گذشته به ۲۶ میلیون و ۳۰۹ هزار تومان رسید.

ارزش سبد ۴۹۲ هزار تومانی روز چهارشنبه به ۱۲ میلیون و ۶۶۶ هزار تومان رسید. این مبلغ در هفته گذشته معادل ۱۲ میلیون و ۹۳۹ هزار تومان بود.

به این ترتیب ارزش فروش ۶۰ درصد سبد ۵۳۲ هزار تومانی هشت میلیون و ۲۰۱ هزار تومان بود.

ثبت شماره شبا و دریافت سهام مالکیت

از ۴۹ میلیون ذی‌نفع سهام عدالت، بیش از ۲ میلیون نفر در سال‌های گذشته توزیع سرمایه دریافت نکرده‌اند، بر این اساس، حدود دو ماه پیش، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد در صورت حذف شماره شبای بانکی بازماندگان، سهام عدالت واریز می‌شود. سال های گذشته برای آنها در این راستا تاکنون دو مرحله از پرداخت سود سهام باقی مانده اجرا شده است. در مرحله اول و دوم به ترتیب ۳۰۷ و ۲۰۰ هزار نفر مشکل صحت حساب های بانکی خود را حل و بدهی سالانه سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ را دریافت کردند.

طبق آمار حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از سهامداران همچنان با مشکل صحت حساب های بانکی مواجه هستند. شماره حساب بانکی نامعتبر، مسدود، راکد، مشترک (دو امضا)، ارز و حساب بانکی بلندمدت مهم ترین دلیل عدم پرداخت سود است. شرکت سپرده گذاری مرکزی چندی پیش اعلام کرد که سهامداران عدالت نگران سود سال های گذشته نباشند. شرکت سپرده گذاری مرکزی در سال جاری در چندین نوبت سود سهام عدالت را در دستور کار خود قرار داده است.

در همین راستا، در اوایل مردادماه، بخشی دیگر از سود سهام افرادی که اطلاعات خود را برای دریافت سود سهام ثبت نکرده اند، پرداخت می شود. بنابراین، سهامداران عدالت که هنوز شماره شبا بانک خود را اصلاح نکرده اند، می توانند تا پایان روز جمعه با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) نسبت به ثبت نام و احراز هویت خود اقدام کنند تا مشمول فرآیند پرداخت آتی شرکت سپرده گذاری مرکزی شوند. .