صادرات نفت خام از خارک می‌تواند به دو برابر برسد


صادرات نفت خام از خارک می‌تواند به دو برابر برسد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر اهمیت تعمیرات و نوسازی تأسیسات پایانه‌های نفتی، از چشم‌انداز ظرفیت تولید نفت خام کشور به پنج میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز تا هشت سال آینده خبر داد.


به گزارش ایلنا، محسن خجسته‌مهر در سفر به جزیره خارک با بیان اینکه در این سفر و بازدید نماینده خارک و بوشهر در مجلس، مدیران شرکت نفت و مسئولان استانی حضور دارند، گفت: خارک، از ابتدای انقلاب اسلامی نماد اقتصاد مقاومتی در کشور بوده و به تعداد روزهای دفاع مقدس این جزیره مورد هجوم نظامی دشمنان بوده است اما با همت جهادی و با اراده مردم و کارکنان خدوم حتی یک روز صادرات نفت کشور قطع و متوقف نشد.


وی با بیان اینکه تحول و پویایی در جزیره خارک و شرکت پایانه‌های نفتی به هر مقدار که باشد به همان اندازه تحول و پویایی در اقتصاد کشور خواهیم داشت، اظهار داشت: اگر می‌خواهیم اقتصاد کشور را متحول کنیم باید در خارک هم در بخش صنعت و کارکنان و هم در بخش مسئولیت‌های اجتماعی و رفاه مردم و ساکنان شریف این جزیره اهتمام لازم را داشته باشیم.


معاون وزیر نفت هدف از بازدید از جزیره خارک را بررسی وضع پروژه‌های مربوط به شرکت پایانه‌های نفتی، شرکت نفت فلات قاره و پایانه نفتی جزیره خارک دانست و تصریح کرد: تعمیرات اساسی عمدتا شامل تعمیرات اسکله‌ها، مخازن ذخیره‌سازی نفت و میعانات گازی مستقر و سیستم‌های ایمنی و اطفا حریق و… در خارک است‌ که باید مورد توجه قرار گیرد.


خجسته‌مهر ادامه داد: شرکت پایانه‌های نفتی که مهمترین شرکت ما در بحث صادرات نفت است باید به مدرن‌ترین سیستم‌های ذخیره‌سازی، اندازه‌گیری و زیرساختی تجهیز شود.


وی با بیان اینکه اگر شرایط بازار اجازه دهد ظرفیت صادرات نفت خام از خارک می‌تواند به دو برابر برسد، خاطرنشان کرد: برنامه ما این است که آمادگی شرکت پایانه‌های نفتی را متناسب با افزایش تولید نفت و گاز و ذخیره‌سازی میعانات گازی، برای افزایش ظرفیت صادراتی منطقه برسانیم.


مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه در هشت سال آینده چشم‌انداز ظرفیت تولید نفت خام کشور ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز است و این به معنای آن است که آمادگی برای افزایش صادرات وجود دارد، ابراز داشت: این پایانه‌ها را باید آماده کنیم برای اینکه بتوانیم حسب لزوم صادرات را افزایش دهیم.


خجسته‌مهر با تاکید بر اینکه به دلیل اینکه همه تجهیزات منطقه خارک و پایانه‌های نفتی به دلیل بین‌المللی بودن باید مدرن باشد، عنوان کرد: با توجه به اینکه در سال تولید دانش‌بنیان هستیم حتما باید از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای مجهز کردن سیستم‌های زیرساختی استفاده کنیم و الحمدالله اتفاق‌های خوبی در این شرکت رقم خورده است و کارکنان خدوم تلاش‌های بسیاری با وجود تحریم‌ها انجام داده‌اند.


وی افزود: همچنین در این سفر مصوبه‌هایی برای ایفای نقش مسئولیت‌های اجتماعی و ایجاد رفاه نسبی بر اساس شاخص‌هایی که قانون برای ما تعیین کرده است، خواهیم داشت.


انتهای پیام/