صحنه دوباره این بار مشکل حمله چاقو


الناز رکابی

رویداد۲۴ روزنامه شرق نوشت: آقای احمد علم الهادی امام جمعه مشهد همچنان در مورد ورزش و ریاضی بانوان اظهار نظر می کند. او که پیش از این در مورد موضوعات مختلف مانند دوچرخه سواری زنان یا حضور زنان در ورزشگاه به ویژه در دولت های گذشته اظهارات تندی داشته است، اخیراً در پرونده النس رپ انتقاداتی را مطرح کرده است که بیان آن باید با دقت بیشتری مورد توجه قرار گیرد. حساسیت های جامعه بین المللی

معاون ولی فقیه در استان خراسان، جمعه معترضان خیابانی را به جای تلاش برای رهایی جامعه از فضای دوقطبی یا چندقطبی که این روزها در آن گرفتار شده است، ستون پنجم دشمن دانست و معترضان خیابانی را «ستون پنجم دشمن» توصیف کرد. ستون پنجم دشمن». نظر او درباره وقایع اخیر و تنها در بخشی از سخنان نسبتا طولانی خود درباره وقایع یک ماه اخیر ایران می گوید: «هرکس وارد میدان شد و در میدان اغتشاشات به خیابان آمد، ستون پنجم دشمن بود، با جاسوسان آمریکا همکاری می کرد. و عمدا یا ندانسته تلاش کرد تا به اهداف دشمن در این کشور دست یابد.»


بیشتر بخوانید: پست جدید الناز رکابی در اینستاگرام پس از دیدار با وزیر ورزش


این یا موارد مشابه فعلا جای بحث ندارد اما این قسمت از صحبت های او درباره الناز رکابی حساسیت خاصی ایجاد کرد. الناز رگبی، تیم سنگ نوردی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا در سئول به مصاف حریفان دیگر رفت و در نهایت توانست مقام چهارم را از آن خود کند. اما این تشک نبود، بلکه سربند الناز رکیبی و اینکه کاملا موهایش را نپوشانده بود در مرکز توجه قرار گرفت و رسانه های زیادی به آن پرداختند. این پرونده با شایعات زیادی همراه بود که بسیاری از آنها می تواند کار سخت تری را برای سیاست خارجی ایران رقم بزند. اما الناز رکابی در چنین شرایطی نه تنها از کشور دیگری درخواست پناهندگی کرد، بلکه به ایران بازگشت و به دیدار وزیر ورزش بالاترین مقام ورزشی ایران رفت.

اما این مسائل برای سید احمد علم الهادی بسیار گران تمام شد. حتی او را وادار کرد که در خطبه های نماز جمعه خود درباره نهض الرکابی صحبت کند که عمدتاً باید در مورد مسائل مهم باشد. وی علاوه بر اینکه لنز رکابی را فریب خورده و بدنام نظام دانسته، از ملاقات وزیر ورزش با این ورزشکار که به گفته علم الهادی همچنان مشکل روسری دارد، انتقاد کرده است. یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری در بخشی از سخنان خود گفت: چندی پیش دختری فریب خورده را دیدیم که در یک جشن سنگ نوردی روسری گرفت و آبروی نظام را جلوی چشم همه مردم برد. او به کشور بازگشت و با وزیر ورزش و جوانان دیدار کرد.» در این زمینه اساساً فرض کنید ملاحظات سیاسی درست است و بهتر است این خانم را رد نکنیم و به نظام برگردیم، اما نکته اینجاست که چرا وزیر ورزش با این خانم در حالی که او هنوز بدون خانم است ملاقات کرد. حجاب و فقط کلاه گذاشتن؟ بسیاری از بانوان ورزشکار همزمان در مسابقات مختلف مدال گرفتند، پس چرا وزیر ورزش با این قهرمانان دیدار نکرد؟ کدوم وزیر دولتی هستی؟ دولت با رأی روحانیت و رئیس آن نایب رئیس دوم شورای فقهای مجلس خبرگان رهبری است. این عکس ها نشان از کمبود جا برای بانوان محجبه ای دارد که حضورشان در مسابقات بین المللی یادگاری از فرهنگ عفاف و حجاب است.

صرف نظر از اینکه اظهارات آقای احمد علم الهادی نظر شخصی ایشان باشد یا بیان نظر حکومتی که به گفته ایشان حکومت دینی است، انتقاد شدید ایشان از وزیر این دولت جای سوال دارد. آیا علم الهادی قصد دارد با چنین اظهاراتی زمینه را برای تغییرات در کابینه هموار کند؟ بسیاری از تأثیر سخنان علم الهادی بر حکومت به دلیل تأثیرگذاری و اعمال نظراتش در حکومت آگاه هستند، اما او به این فضای دوقطبی می دمد و ریاضی دانان ایرانی را به محجبه و بی حجاب تقسیم می کند و نشان از تبعیض دارد. در زمینه، این نیز در این زمان، آیا تصمیم خوبی است؟

اتفاقا اگر یکی از وظایف وزیر ورزش در این مدت به درستی انجام شد، دیدار الناز رکابی و نشستن در صحبت های اوست. حمید سجادی وزیر ورزش یکی از ورزشکاران پیشکسوتی است که می تواند مشکلات ورزشکاران را درک کند. در چنین زمانی به جای اینکه نگران پوشش الناز رکابی باشد (کاوری که با ذکر درست وزیر ورزش بدون مشکل بود) ترجیح داد میزبان مسافر باشد و به صحبت های او و صحبت هایش گوش دهد. آیا امام جمعه شهرستان باید از چنین اقدامی انتقاد کند؟

حمید سجادی البته روز گذشته سعی کرد به انتقاد علم الهادی از این اتفاق پاسخ دهد. او ابتدا در پاسخ به این سوال که چرا شما بلافاصله پس از بازگشت با نیز راکی ​​آشنا شدید اما چند روز بعد با قهرمانان دو و میدانی و وزنه برداری آشنا شدید، گفت: دلیل خاصی نداشت، ما قصد داریم همه ورزشکاران را ببینیم، مرد. و قهرمانان زن برای ما فرقی نمی کنند، همه بچه های ایران هستند.

وزیر ورزش همچنین از ماجرای مهمی صحبت کرد و گفت: توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک درباره اتفاقات اخیر با الناز رکابی صحبت کرده و نگران وضعیت او بوده است. خانم رکابی خودشان درخواست ملاقات کردند، به من پیغام دادند که می‌خواهم با وزیر ورزش ملاقات کنم و بعد به زنجان بروم، ما هم قرار بود صحبت‌هایشان را بشنویم، همین اتفاق افتاد و درخواست‌هایشان را مطرح کردند. خانم رکابی به وزارت ورزش آمدند، با آقای باخ صحبت کردند، این اولین بار است که باخ با یک ورزشکار ایرانی صحبت می کند، از او در مورد وضعیت آنها سوال می کنند. باخ فکر می کند که اتفاق بدی برای خانم باخ افتاده است. رکابی اما کسانی که این اطلاعات را به باخ دادند فراموش کردند که الناز رکابی دختر ایران است و همه حمایت ها از او خواهد شد.

همانطور که حمید سجادی درباره محور گفتگوی خود با الناز ریکابی گفت: از من درخواست های متعددی داشتند، خانم ریکابی حدود ۲۰ سال است که در صخره نوردی کار می کند، به من گفت دوست دارم شما را ببینم، صحبت کنید. در مورد بیمه و استخدام، گفتند دوست دارند در کشورمان باشگاه داشته باشند و از ما خواستند که در راه اندازی باشگاه و آموزش جوانان به آنها کمک کنیم.

در نهایت فرصتی برای پاسخگویی به انتقادات وارده به دیدار با الناز رکابی به دلیل حجاب او فراهم شد. او گفت: «وقتی آمدند لباس‌های ورزشی و کلاه ورزشی و کلاه دیگری روی آن پوشیده بودند، بدون اینکه یک موی سرشان باز شود، حالا در عکس‌ها طوری دیده می‌شوند که گویی محجبه نبوده‌اند، در حالی که یک تار هم نداشتند. موهاشون پیدا شد بعضی از عزیزان انتقادات نادرستی مطرح کردند شاید دلیل اینکه لباس رسمی نپوشیدند این بود که به مسافرت می رفتند و با لباس ورزشی آمده بودند و این مشکلی نداشت.