طرح جامع بهداشت کارون کجا رفت؟


طرح جامع فاضلاب کارون همزمان با سایر شهرهای خوزستان آغاز شد اما ساکنان این شهر از روند اجرای این طرح راضی نیستند.

مدیر اجرایی آب و فاضلاب
خوزستان گفت: با توجه به شرایط و موقعیت کارون، هر زمان که طرحی برای اهواز تعریف یا اجرا می شود، نقاط حاشیه و شهر کارون نیز در نظر گرفته می شود.طرح جامع بهداشت کارون کجا رفت؟

محمدرضا کرمان نژاد افزود: از سال گذشته تاکنون طرح جامع فاضلاب کارونو با همکاری چند پیمانکار همگام با اهواز شروع به کار کرد به طوری که اولین خیابان این شهر که در بارندگی های سال های گذشته با مشکلات زیادی مواجه بود خیابان امام رضا (علیه السلام) بود.

فعالیت ۱۲ جبهه کار در شهرستان کارون

وی ادامه داد: از مجموع ۲۵ کیلومتر خطوط اصلی شبکه فاضلاب کارون، حدود ۷۰ درصد آن در سال گذشته تکمیل شد، در حالی که قبل از شروع به کار دولت سیزدهم، ۲ تا ۳ جبهه فعال داشتیم، اما در حال حاضر حدود ۱۲ جبهه وجود دارد. جبهه های کاری در این شهر فعال است.

کرمی نژاد با بیان اینکه قرارگاه خاتم الانبیاء (صلی الله علیه و آله) علاوه بر پیمانکاران شرکت آبفای خوزستان در این شهرستان ساکن و فعال است، گفت: بیشتر جبهه های کاری منطقه به این قرارگاه مرتبط است. .

پیشرفت ۵۵ درصدی در ساخت ایستگاه های پمپاژ فاضلاب

این مسئول می گوید: باید ۵ ایستگاه پمپاژ فاضلاب در کارون ایجاد شود که در حال حاضر تمامی ایستگاه ها ۵۵ درصد پیشرفت داشته اند و این نشان دهنده سرعت مثبت در اجرای طرح جامع فاضلاب در این شهر است.

وی با بیان اینکه حدود ۲۰ درصد از ۳۵ کیلومتر شبکه داخلی تکمیل شده است، افزود: می توان گفت ۵۰ درصد طرح کلی فاضلاب کارون با هزینه ای حدود ۴۵۰ میلیارد تومان و ۵۵۰ میلیارد تومان اجرا شده است. ، شاهد تکمیل آن خواهیم بود.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان؛ فرض شده بود طرح جامع فاضلاب اهواز و کارونظرف مدت ۳ سال اجرا و تکمیل می شود، اما مدت زمان اجرا و تکمیل آن با تمرکز ریاست جمهوری به دو سال کاهش یافته و تلاش شبانه روزی برای تحقق وعده ها در حال انجام است.

مسئولیت ساماندهی فضاهای باز بر عهده شهرداری است

کرمنگاد در خصوص مساحت ۲۸۰ کیلومتری فضای باز در مناطق ۱۴ گانه منطقه کارون گفت: مدیریت این جو بر عهده آبفای خوزستان نیست و شهرداری موظف است به وضعیت آن رسیدگی کند. تحت مدیریت آبفا می باشد. .

با وجود این مشکل در شهرهای دیگر از جمله; حمیدیه، ملاثانی و شیبان اشاره کردند و ادامه دادند: شهرداری باید برای لایروبی و بستن آن هزینه کند تا بتوانیم شبکه فاضلاب را تکمیل کنیم، البته فاضلاب روباز در تخلیه آب های سطحی و باران موثر است.

کرمان‌نژاد می‌گوید: شبکه مدیریت و بهره‌برداری سازمان آب خوزستان به این صورت است؛ مسئولیت لایروبی، اصلاح شبکه، ساخت و بهسازی ایستگاه های پمپاژ، تعویض و تعمیر پمپ ها و … بر عهده آبفا است اما شبکه های روباز در اختیار شهرداری ها بوده و موظف به لایروبی آن ها هستند.

این مسئول با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با فرماندار و فرماندار شهرستان کارون گفت: طرح های اصلاح شبکه فاضلاب شهرهای مختلف از سال گذشته وارد فاز اجرایی شده و بر اساس تصمیمات و ابلاغیه ها تمامی کارها در حال تکمیل است. .