طرح عزل عزت الله الزرگامی تهیه شد/ میراث فرهنگی فقط پاسخ دهید در حال بررسی هستیم!


نماینده اصفهان در گفتگو با رویداد۲۴:

مهدی تقیانی نماینده اصفهان می گوید: دادخواست عزل آقای زرگامی وزیر میراث فرهنگی را امضا کردم و از آن حمایت می کنم. به وزارتخانه هم گفتم تا گزارش مفصلی از کارهایی که تاکنون برای میراث فرهنگی و بناهای تاریخی اصفهان انجام داده اید را به ما ندهید، دست از کار بر نمی داریم.

مهدی تقیانی نماینده مجلس

رویداد ۲۴ محمد اتی: عملکرد وزارت میراث فرهنگی در ماه های گذشته انتقادات زیادی را به دنبال داشته است. تخریب گنبدهای مسجد دویست ساله عباسی و مسجد شیخ لطف الله اصفهان آخرین اقدام میراث فرهنگی به نام مرمت بود. برای پیگیری بیشتر ماجرا و اتفاقاتی که در وزارت میراث فرهنگی می گذرد به سراغ مهدی تقیانی اصفهانی رفتیم. وی به رویداد۲۴ گفت: عملیات مرمت گنبدهای مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف الله در حال انجام است اما تصاویری که این روزها در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود و نگرانی هایی را در رابطه با مسجد جامع عباسی یا مسجد جامع ایجاد کرده است. امام در مقابل بحث تغییر رنگ گنبد مسجد شیخ لطف الله را مطرح می کند.

نماینده اصفهان می گوید: در این زمینه با مدیران میراث فرهنگی اصفهان صحبت کردیم. در گنبد مسجد عباسی پیمانکار عیوب و اعوجاج هندسی را در برخی نقاط پذیرفته و اصلاح خواهد کرد. آنچه برای من مهم است این است که اصلاح با جمع آوری نظرات کارشناسی همراه باشد. یعنی اکنون کارشناسان باید نظر بدهند که آیا پیمانکار کار توان انجام تعمیرات را دارد و می تواند گنبد را به حالت قبلی بازگرداند یا خیر؟ ما به عنوان متولی میراث فرهنگی شهرستان فقط گفتیم در حال بررسی و جمع بندی هستیم.

می گوید: چیزی که ما را نگران می کند این است که نظرات کارشناسان و صاحب نظران اصلا شنیده نمی شود. باید نظر این افراد ارائه و سپس جمع بندی شود. من تجربه ای ندارم و البته نباید وارد چنین مسائل تخصصی شوم. از منظر پیگیری در این مدت نسبت به مسائل آثار تاریخی شهر بی تفاوت نبودم و زمان زیادی را صرف احیای امکانات تاریخی مانند خانه ها و مساجد کردم، اما آمده ام تا نظر در مورد آنها اینکه آیا این کار باید در یک مکان خاص انجام شود یا نه، اساساً یک چیز است. غلط

یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود برخی شرکت‌های صوری که پروژه‌های میراث فرهنگی را انجام می‌دهند و خروجی‌های کارشان پر از نقص است، گفت: نمی‌دانم چنین شرکت‌هایی وجود دارد یا خیر؟ و شاید وجود داشته باشد اما در مرمت گنبد مسجد جامع .. عباسی پیمانکار فردی با سابقه کار خوداشتغال سابق در مرمت بناها می باشد. اینکه پیمانکار قبول کند ایراداتی وجود دارد و باید اصلاح شود، شروع خوبی است.


بیشتر بخوانید: میراث فرهنگی به مرمت آثار تاریخی مانند مرمت آسفالت می پردازد/ برگزاری مناقصه مرمت آثار تاریخی منطقی نیست.


من درخواست برکناری الزرگامی را امضا کردم

تقانی در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم اینکه اصفهان تاریخی ترین شهر ایران است، نمایندگان آن حساسیت لازم را نسبت به مسائل میراث فرهنگی نشان نمی دهند و به وزیر مربوطه تذکر خاصی نمی دهند، گفت: من شخصا آقای زرگامی وزیر میراث فرهنگی را برکنار کردم، امضا کردم و از آن حمایت می کنم. دلیل این امر این است که وزارت این دولت در خصوص میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی اصفهان هیچ اقدامی انجام نداده است، در حالی که سهم بزرگی در این زمینه ها در کشور داریم. من در این باره به معاون آقای زرگامی گفتم تا گزارش مفصلی از کارهایی که تاکنون با اصفهان انجام داده اید را به ما ندهید، دست برنمی داریم.