علائم سرماخوردگی مانند واکسن کرونا / برکت و سینوفارم را به عنوان دوز یادآوری مصرف نکنید.


مسعود مردانی

رویداد ۲ چند روزی از اوج گیری مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان می گذرد. در حالی که تعداد تلفات گاهی به صفر رسیده است، از چند هفته گذشته تعداد کشته‌ها دوباره دو رقمی شده است. طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۹ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در کشور جان خود را از دست دادند.

تعداد مرگ و میرها در حالی افزایش یافت که این تصور وجود داشت که دوران اپیدمی کرونا به پایان رسیده است و نیازی به پیروی از پروتکل های سخت گذشته نیست. با این حال، کارشناسان معتقدند همچنان باید پروتکل ها را رعایت کرد زیرا علائم مشابه سرماخوردگی که این روزها بسیاری از افراد از آن رنج می برند، علائم کرونا است. دکتر مسعود مردانی فوق تخصص بیماری های عفونی نیز در گفت و گو با رویداد۲۴ این موضوع را تایید کرده و می گوید این علائم از علائم کرونا است و باید جدی گرفته شود.


بیشتر بخوانید: پیش بینی تلخ وزیر بهداشت از مرگ و میر ناشی از کرونا در هفته های آینده + فیلم


مردانی می گوید: با افزایش موارد مرگ و میر نیز افزایش می یابد و بسته به شرایط تا دو تا چهار هفته آینده این وضعیت ادامه خواهد داشت. دو هفته طول می کشد تا بیمارستان ها پر شوند و تا چهار هفته طول می کشد تا مرگ و میر گسترش یابد. این عفونت ها از دو هفته پیش شروع شد.

وی می گوید: طی دو هفته گذشته ۳۰ درصد از مبتلایان به کرونا در جهان شیوع پیدا کردند و بیشتر آنها از گروه B4 و B5 بودند و طبق بررسی های انجام شده، بیشتر مبتلایان در ایران در گروه B4 قرار دارند. ، که خوشبختانه این کار را انجام داد. در کشورهای دیگر زیاد دوام نمی آورد اما در ایران چون تازه از راه رسیده و شروع کار است باید تمهیدات خاصی اندیشید و مراقبت ها را افزایش داد.

دکتر مردانی با تایید عدم برطرف نشدن کرونا می گوید: حتی سه هفته پیش مراکز واکسیناسیون پرندگان پر نبود اما اکنون شاهد ازدحام در مراکز هستیم اما هنوز اکثر مردم نمی دانند واکسیناسیون چقدر اهمیت دارد. جلسه کمیته علمی را در ستاد ملی کرونا برگزار کردیم که طی آن بررسی رویه ها و محدودیت ها مورد بحث قرار گرفت.

یکی از اعضای ستاد علمی کرونا می گوید: خوشبختانه سویه جدید مرگ و میر بالایی ندارد، بستری شدن آن کمتر و حتی درگیری ریوی آن کمتر است. از جمله مهم ترین علائم می توان به درد استخوان و عضله، بدن درد، خستگی، ضعف، تب در برخی موارد، گلودرد و سرفه در برخی موارد و گاهی اوقات با علائم اسهال و استفراغ همراه باشد. الان تابستونه مردم فکر میکنن سرما میخورن چون زیر کولر هستن بهش میگن چای! اما بگذارید بدانند که چای اولین علامت کرونا است.

مردانی تاکید کرد: مردم همچنان باید از ماسک استفاده کنند، پروتکل ها را رعایت کنند، از سفرهای غیرضروری خودداری کنند، واکسیناسیون را کامل کنند و دوز سوم و چهارم را حتما مصرف کنند. اگر فردی آلوده است و شرایط خفیف است بهتر است دارو مصرف کند، اتاق خود را ایزوله کند و ۵ تا ۸ روز قرنطینه کند و در صورت تشدید علائم باید به پزشک مراجعه کند، اما در بیشتر موارد بهبود می یابند. خودشون بعد از چند روز خوب میشن.

وی با اشاره به بهترین واکسن برای دوز سوم و چهارم گفت: اکثر پسران ایران واکسن هایی که دریافت کردند باعث تضعیف ویروس شد مانند برکت و سینوفارم، بهتر است از دوزهایی استفاده نکنید که ما را به یاد ضعف ها می اندازد. واکسن ویروس و واکسن هایی مانند AstraZeneca یا Pasteurize. زیرا واکسن‌هایی که حاوی ویژگی «پروتئین اصلی» هستند، آنتی‌بادی‌های بیشتری در بدن تولید می‌کنند و بدن انسان را در برابر بیماری‌ها و مرگ‌های ناشی از کرونا ایمن‌تر می‌کنند.

مردانی در پاسخ به این سوال که آیا ویروس کرونا به یک عارضه آنفولانزا تبدیل می شود یا خیر، گفت: در حال حاضر نمی توان در این مورد اظهار نظر کرد. در دو سال گذشته، تعداد تلفات ناشی از آنفولانزا کمتر از تعداد قربانیان ناشی از کرونا بوده است. ما نمی دانیم که آیا کرونا برای همیشه مانند آنفولانزا و سرماخوردگی باقی می ماند یا خیر، و در حال حاضر پیش بینی آن دشوار است. البته اگر کرونا از حالت همه گیر به آندمیک تبدیل شود، احتمال آن وجود دارد.