علت اسهال در نوزادان چیست و چگونه درمان می شود؟


اسهال در نوزادان اسهال کودکان می تواند در همه بزرگسالان رخ دهد و البته در نوزادان نیز اسهال از این قاعده مستثنی نیست.

علائم اسهال در نوزادان

اسهال گاه به گاه در کودکان بسیار شایع و طبیعی است. به ویژه هنگامی که کودک شروع به خوردن غذای جامد می کند ، گاهی دچار اسهال می شود ، اما اسهال بیش از حد می تواند منجر به کم آبی بدن شود.

پاسخ روشنی برای این سوال که اسهال به چه شکل است وجود ندارد. وقتی غده را باز می کنید ، می توانید رنگین کمانی از رنگ ها و بافت ها را ببینید. زیرا نوزادان در سنین مختلف و در مراحل مختلف تغذیه می توانند انواع مختلف مدفوع یا اسهال را تجربه کنند.

مکونیوم اولین مدفوع پس از تولد نوزاد است ، رنگ آن سیاه و سبز است و چرب به نظر می رسد. ترشح مکونیوم می تواند یک یا دو روز طول بکشد.

پس از چند روز ، مدفوع نوزاد خردل می شود. مدفوع ممکن است آبکی و شل باشد ، اما هنوز اسهال نشده است.

نوزادان معمولاً مدفوع نرم و چسبناک دارند ، به خصوص اگر فقط از شیر مادر تغذیه می کنند. نوزاد ممکن است چندین بار در روز مدفوع کند و تشخیص اینکه اسهال در کودک وجود دارد یا خیر دشوار است.

با این حال ، اگر مدفوع نوزاد بسیار آبکی و شل باشد و از کف خارج شود و بسیار بزرگتر از حالت طبیعی باشد ، اسهال قابل تشخیص است.

هنگامی که نوزاد شیر خشک مصرف می کند ، مدفوع ممکن است قهوه ای تر شود و اسهال در این کودکان هنوز کمی آبکی است و رنگ آن با مدفوع معمولی متفاوت است.

علل اسهال در نوزادان

دلایل زیادی برای اسهال در کودک وجود دارد. بسیاری از دلایل اسهال در کودکان شایع است و مدت زیادی طول نمی کشد. در موارد نادر ، اسهال می تواند نشانه این باشد که مشکل خاصی در نوزاد وجود دارد و نوزاد ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. مطالعات پزشکی روی 150 نوزاد نشان داده است که اسهال در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند نادر است.

حدود 27 درصد از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند از اسهال رنج می برند ، در حالی که حدود 72 درصد از نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند از اسهال رنج می برند.

تشخیص اسهال در نوزادان

تغییر در رژیم غذایی مادر

اگر کودک از شیر مادر تغذیه می کند ، تغییر در رژیم غذایی مادر می تواند باعث اسهال در نوزاد شود. به عنوان مثال ، اگر مادری شب غذاهای تند بخورد ، ممکن است کیفیت شیر ​​او تغییر کند.

این تغییر می تواند باعث تحریک شکم نوزاد و حرکت سریع شیر در دستگاه گوارش نوزاد شود که منجر به اسهال می شود.

داروها برای مادران

اگر مادر داروهایی مانند آنتی بیوتیک مصرف کند ، این مواد همچنین می توانند به شیر مادر منتقل شده و باعث ایجاد اسهال در نوزاد شوند.

برخی مکمل ها مانند ویتامین ها و پودر پروتئین نیز می توانند وارد شیر مادر شوند و شکم کودک را تحریک کنند.

حتی یک تغییر کوچک در شیر مادر می تواند باعث ایجاد اسهال در کودکان مبتلا به دستگاه گوارش حساس شود ، اما این مورد نادر است.

مشکلات در معده

اگر کودک شما اسهال ناگهانی دارد ، ممکن است مشکل معده داشته باشد. گاهی اوقات آنفولانزای معده و گاستروانتریت می تواند منجر به مشکلات معده شود.

گاهی اوقات اسهال می تواند با علائم دیگری مانند استفراغ و تب همراه باشد. اگر کودکی این مشکل را در معده داشته باشد ، ممکن است چندین بار در 24 ساعت اسهال و سایر علائم را تجربه کند.

داروها برای نوزادان

اگر کودکی در مصرف دارو مشکل داشته باشد ، ممکن است به دلیل عوارض جانبی و تحریک روده دچار اسهال شود. اینها شامل آنتی بیوتیک ها برای عفونت های باکتریایی و داروها برای عفونت های انگلی است.

برخی از نوزادان ممکن است به دلیل تب و مسکن دچار اسهال شوند.

عوارض اسهال در نوزادان

تغییر در رژیم غذایی کودک

در حدود 6 ماهگی ، کودک علاقه زیادی به خوردن غذای جامد دارد. این تغییر در رژیم غذایی یک تغییر عمده برای سیستم گوارشی وی است و می تواند منجر به اسهال شود.

مواد لازم در شیرخشک

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است به دلیل فرمول های مخصوص تولید شیر دچار اسهال شوند.

برخی از نوزادان ممکن است با انواع خاصی از شیر خشک دچار اسهال شوند یا ممکن است مدتی طول بکشد تا به یک نوع شیر خاص عادت کنند. این وضعیت می تواند منجر به نفخ ، گاز و اسهال شود.

حساسیت به شیر یا عدم تحمل لاکتوز

حساسیت به شیر و عدم تحمل شیر دو چیز متفاوت هستند ، اما هر دو گاهی اوقات می توانند باعث اسهال در نوزادان شوند. با این حال ، آلرژی نادر است. تنها 7 درصد نوزادان زیر یک سال به شیر گاو حساسیت دارند.

این نوع حساسیت می تواند باعث اسهال ، استفراغ یا علائم دیگر شود. اکثر کودکان تا سن پنج سالگی این آلرژی را از بین می برند. عدم تحمل شیر زمانی رخ می دهد که لاکتوز در معده نوزاد هضم نشود. لاکتوز یکی از قندهای شیر است.

علل نادر اسهال در نوزادان

یک علت بسیار نادر اسهال یک بیماری جدی در کودکان است. اینها علل شایع نیستند ، اما می توانند باعث اسهال و علائم دیگر در نوزادان شوند:

علل نادر اسهال در نوزادان:

عفونت های شدید روده بزرگ (به عنوان مثال ، کولیت شیگلا)

C. عفونت دیفیسیل

فیبروز سیستیک

تومورهای نوروآندوکرین

اثرات اسهال در نوزادان

اثرات اسهال در نوزادان

اسهال می تواند منجر به کم آبی بدن شود. اگر کودک مبتلا به اسهال باشد ، بدن او دچار کم آبی می شود ، این یک وضعیت خطرناک است.

در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن ، مهم است که فوراً به پزشک مراجعه کنید. علائم شایع کم آبی بدن به دلیل اسهال:

دهان خشک

پوست خشک

امتناع از خوردن

تغذیه نامناسب

عصبی بودن کودک

بدون اشک گریه کن

گریه ضعیف

چشمان افتاده

خواب آلودگی

سریع بیدار شوید

پارچه را به مدت 8-12 ساعت خشک کنید

درمان خانگی اسهال در نوزادان

ممکن است والدین و مراقبین همیشه نتوانند از اسهال جلوگیری کنند ، اما می توانند به کودک کمک کنند تا کمی راحت تر از این بیماری عبور کند.

در بیشتر موارد ، اسهال کودک به خودی خود بهبود می یابد و کودک نیازی به مراقبت پزشکی ندارد.

نوزاد را بدون آب نگه دارید. اگر نوزاد در حال تغذیه با شیر مادر است ، به شیردهی خود ادامه دهید. اگر نوزاد از شیر خشک استفاده می کند ، روش قبلی را دنبال کنید.

از پزشک اطفال خود در مورد نوشیدنی های الکترولیت برای نوزادان بپرسید. این مایعات به جایگزینی مایعات و نمک های از دست رفته در نوزاد کمک می کند. اما مراقب باشید: در موارد اسهال معمولی ، شیر مادر یا شیر خشک حاوی الکترولیت کافی است.

اگر کودک شما از اسهال رنج می برد ، به طور مرتب کف پای خود را عوض کنید. سعی کنید بدن او را خشک نگه دارید تا بتوانید از بثورات پوشک جلوگیری کنید.

رژیم غذایی ویژه برای اسهال در نوزادان

از غذای کودک که اسهال را در نوزادان کاهش می دهد استفاده کنید ، از جمله:

کراکر

غلات

ماکارونی

موز

از غذاهایی که می توانند اسهال را در نوزادان افزایش دهند اجتناب کنید ، مانند:

شیر گاو (باید تا یک سالگی فرزند خود شیر گاو را رها کنید)

آب سیب و آب میوه های دیگر (تا 2 سالگی از خوردن آن خودداری کنید)

غذاهای سرخ کرده

غذاهای تلخ

نوشیدنی های ورزشی ساخته شده برای بزرگسالان

داروهای ضد عفونی کننده ، مگر اینکه توسط پزشک متخصص اطفال تجویز شود

مراقبت های فوری پزشکی برای اسهال نوزادان

اسهال هرگز نباید سفید یا قرمز باشد. در این مورد ، بلافاصله با متخصص اطفال خود تماس بگیرید.

اسهال سفید بسیار گرسنه می تواند نشانه مشکل کبد باشد. اسهال قرمز می تواند نشان دهنده خونریزی در هر نقطه از بدن باشد.

اگر فرزند شما دچار اسهال شدید و آبکی است ، با پزشک خود مشورت کنید.

اولین مرکز پرستاری سلامت با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری ، آماده ارائه خدمات شبانه روزی به شهروندان عزیز با کادری مجرب و متخصص می باشد..

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همیشه مطابق آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری خدمت کرده اند و رفاه و ایمنی شما عزیزان را در اولویت اول قرار داده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.
احتیاط! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید