عیسی زریبور وزیری که نماد تظاهرات شد/ چرا مردم به عکس دیدار وزیر ارتباطات با خبرنگار روس واکنش نشان دادند؟


عیسی زریبور وزیر ارتباطات

رویداد ۲۴ سایه مکی: دیروز انتشار عکس هایی از پشت صحنه دیدار با عیسی زریبور وزیر ارتباطات در سفارت ایران در مسکو واکنش نشان داد، تفاوت در لباس مجری (مصاحبه) و نفر دومی که پشت صحنه حضور داشت. مصاحبه به عنوان نمادی از تظاهر و ریا مطرح شد. به گفته منتقدان، برای وزیر ارتباطات تنها آنچه جلوی دوربین می گذرد و در واقعیت چه اتفاقی می افتد اهمیت دارد. به عبارت دیگر، اگر داشتن یک زن بی حجاب اینقدر بد است، چرا او در این جمع است؟ اگر خوب است چرا حقیقت را نشان نمی دهیم؟ چرا همه باید تظاهر کنند؟

البته این تصویر تحلیل پس متنی هم داشت و ماجرا هم با حضور گشت ترویجی در ایران همراه است؛ برخی این گونه تحلیل کرده اند که کارکرد گشت فرمان نیز نوعی ترویج مصداق این مدعا است; این بدان معناست که مشکل سیاست گذار نتیجه تصمیم نیست، بلکه قرار است به هر شکلی حتی به قیمت ریاکاری، ایده خود را پیدا کند.

در نمونه ای مشابه عکس ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در سایت وزارت امور خارجه ایران منتشر شد که البته مطابق با قوانین اجباری حجاب برای زنان در ایران بود. با این حال، سکوت در مورد این موضوع حاکم شد. در واقع این سؤال مطرح شد که اگر «قانون» است چرا دیگران ملزم به رعایت آن نیستند؟ یعنی اگر بحث ناموس است و به قول وحید یامین پور «اگر امروز روسری را بردارند، فردا شلوار را برمی دارند»، پس چرا خارجی ها انتخابی قبول کنند، اما منجر به دستگیری و حبس برای ایرانی شود. خود مردم؟

مسئله برخورد دولت با مظاهر فحاشی مختص دولت رئیس جمهور نیست و تقریباً در همه دولت ها با شدت های متفاوت وجود دارد. همانطور که انتظار می رفت این موضوع در دولت ریاست جمهوری به شدت پیگیری شد. البته این در حالی است که ابراهیم رئیسی قبل از انتخابات وعده فعال سازی گشت ارشاد مدیران را به جای گشت ارشاد در خیابان ها داده بود! اما «حکم حجاب و عفاف» را صادر کرد که ۱۷ سال پیش بدون هیچ تغییری منجمد شد. تصمیمی که حتی لباس کارمندان ادارات را هم می پوشاند و حضور زنان در هر گونه تبلیغات را ممنوع می کند.


بیشتر بخوانید: چرا کمپین “من محجبه و مخالف گشت ارشاد” مهم است؟ / وقتی زنان محجبه را هم با سربازان معاویه تشبیه می کنند!


واکنش ها به عکس های مصاحبه وزیر ارتباطات با خبرنگاران روسی

به گزارش رویداد۲۴، شاید این تصاویر در شرایط عادی مورد انتقاد قرار نگرفت و اتفاقی کاملا عادی بود، اما چون تبعیض وجود داشت، واکنش های زیادی به همراه داشت؛ یکی از کاربران فضای مجازی می نویسد: ارزش ها جواب بدهند آیا این پشت صحنه وزیر ارتباطات را تحریک می کند؟

آنطور که یکی دیگر از کاربران فضای مجازی نوشت: «اگر یکی از وزرای دولت روحانی اینطور جلوی یک خانم محجبه می نشست تا حالا تکفیر می کردم اما چون وزیر دولت اصولگرا است اشکالی ندارد. ” دیگری نوشت: شما برای مردم حد و مرز تعیین می کنید و بعد خودتان! “پشت صحنه شگفت انگیز است.”

به گزارش رویداد۲۴، لازم به ذکر است که خبرگزاری های اصولگرا که به شدت بر ضرورت حجاب اجباری در ایران تاکید و سخنان زن ستیزانه یامین پور را بازنشر می کردند، نسبت به این نوع رفتارها سکوت کردند. وزارت امور خارجه احساسات دینی آنها را جریحه دار نکرد و فریاد پشیمانی نمی زد که گویی این افراد هنجارشکنی را فقط در نوع پوشش زنان ایرانی توضیح می دهند.

ائمه جماعاتی مانند احمد خاتمی که حجاب را یکی از قوانین کشور می دانند که همه باید از آن تبعیت کنند، در برابر این قانون شکنی (طبق گفته خودشان) نیز سکوت کرده اند.

از سوی دیگر تاکنون پاسخی از سوی دستگاه های دولتی و اداری به عکس های پشت صحنه مصاحبه خبرگزاری روسی با زریبور داده نشده است و از این بابت از مردمی که همیشه استفاده می کنند عذرخواهی نکرده اند. بهانه ای برای سخت گیری حجاب. سکوتی که می تواند حاوی پیامی از سوی دولت رئیس جمهور باشد که «ما هر کاری می خواهیم انجام می دهیم و مسئولیتی نداریم».