غذاهای دودی پرخطر متخصص تغذیه اصفهان


غذای دودی ؛ خوشمزه ، اما خطرناک است

خطر مصرف 50 گرم سوسیس دودی برابر با مصرف یک بسته سیگار یا تنفس هوای کثیف شهر به مدت 4 روز است! خطر غذاهای اترنت

سیگار کشیدن فرآیندی است که شامل پخت و پز ، چشیدن و نگهداری طولانی مدت است. در این فرایند ، غذا در معرض دود قرار می گیرد (معمولاً دود از سوختن چوب ساطع می شود). در سیگار کشیدن گرم ، غذا برای چند ساعت دود می شود ، بنابراین غذاهای خام مانند گوشت یا ماهی در این مرحله کاملاً پخته می شوند. در سیگار کشیدن سرد ، غذا دارای اثر طولانی مدت نگهداری یا طعم دهی به دود است ، گاهی اوقات تا چند روز. این روش معمولاً برای گوشت یا ماهی استفاده می شود ، اما گاهی پنیر ، سبزیجات و میوه های مختلف به همین شکل دود می شوند. گاهی مواد معطر به سوخت مورد استفاده برای پخت و پز اضافه می شود.

سیگار کشیدن در نقاط مختلف جهان

در چین از مخلوط برنج خام ، شکر و چای برای تهیه چای استفاده می شود. این مواد در انتهای کاسه قرار می گیرند ، سپس گوشت یا غذای دیگر را داخل کاسه می ریزند و غذا را به آرامی دود می کنند. اگرچه غذا دودی است ، اما بوی مخلوط برنج و چای را می دهد.

در اروپا ، بلوط به طور سنتی برای کشیدن گوشت و ماهی استفاده می شود ، اما امروزه بلوط اغلب برای سیگار کشیدن استفاده می شود.

گردو علاوه بر بلوط و گردو ، در آمریکای شمالی نیز استفاده می شود. البته گاهی از چوب درختان میوه مانند گیلاس یا آلو نیز برای سیگار کشیدن استفاده می شود.

در گذشته ، مزارع کشورهای غربی ساختمان خاصی به نام دود خانه داشتند. در این قسمت انواع مختلف گوشت دودی شده و سپس این گوشت ها ذخیره می شوند.

امروزه در روشهای مدرن و صنعتی از دود مایع حاصل از تقطیر ، تصفیه و غلظت دود معمولی با اثرات احتراق کم استفاده می شود.

خطر غذاهای دودی پرخطر

فرآیند سیگار کشیدن از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و تجزیه چربی های موجود در محصول را کند می کند ، اما از سوی دیگر ، تاکنون صدها ترکیب سمی در دود شناسایی شده است که برای سلامتی انسان مضر و در برخی موارد سرطان زا است. ثابت شده

برخی از مواد موجود در دود مشابه ترکیبات سمی موجود در دود سیگار است. با تحریک دستگاه گوارش ، این ترکیبات می توانند تأثیر جدی بر سلامت انسان داشته باشند و خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان ، مانند سرطان معده و روده بزرگ را افزایش دهند. جالب اینکه خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی معادل مصرف یک پاکت سیگار یا تنفس هوای آلوده در شهر به مدت 4 روز است.

در شرایط کنترل نشده ، سیگار باعث ایجاد ترکیبات هیدروکربنی حلقوی مانند آنتراسن می شود که سمی و سرطان زا هستند و وارد محصول دودی می شوند. این مشکل بیشتر در محصولاتی تولید می شود که خارج از نظارت سنتی پزشکان تولید می شوند.

علاوه بر این ، مونوکسید کربن حاصل از سوخت چوب با هموگلوبین و میوگلوبین در خون ترکیب شده و رنگ متمایز محصولات دودی را تشکیل می دهد. مونوکسید کربن میزان میکروب های هوازی را در محصول نهایی کاهش می دهد و اکسیداسیون چربی ها را کند می کند. از سوی دیگر ، مونوکسید کربن با تحریک میکروب های تولید کننده هیستامین و ایجاد واکنش های آلرژیک یا آلرژیک در مصرف کننده ، میزان هیستامین موجود در محصول را افزایش می دهد.


بیشتر بدانید: مضرات قند را بررسی کنید


فرآیند دودی ترکیبات پراکسید روی سطح محصولات گوشتی ایجاد می کند که به نوبه خود خطر سرطان زایی محصول را افزایش می دهد. سیگار کشیدن گوشت و ماهی نیز فعالیت لیستریا مونوسیتوژنز را در محصول افزایش می دهد. این باکتری یکی از عوامل مسمومیت غذایی است که می تواند علائم شدیدی را در نوزادان ، سالمندان و سایر افراد آسیب پذیر ایجاد کند.

در بسیاری از موارد ، علاوه بر خطرات ذکر شده ، از مواد اولیه گوشت برای سیگار کشیدن استفاده می شود. آنها حاوی آلاینده ها و ترکیبات اولیه ای هستند که از فساد مواد غذایی ناشی می شود. با تغییر طعم غذا در طول فرآیند سیگار کشیدن ، تشخیص فساد اولیه غذا دشوار می شود.

در میان محصولات دودی ، سوسیس و فرآورده های گوشتی سوسیس به دلیل مصرف نادرست در بین اقشار جامعه بیشترین خطر را برای سلامت مصرف کنندگان به همراه دارد. واضح است که چنین محصولاتی حاوی نیترات بیشتری هستند (به احتمال زیاد در بدن به نیتروزامین تبدیل می شوند) نسبت به سوسیس های معمولی. مصرف چنین محصولاتی خطر ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ را افزایش می دهد. سرطان معده در اروپای شرقی و ایسلند بسیار شایع است ، جایی که چنین محصولاتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعات نشان داده است که خطر ابتلا به بیماری های مختلف با مصرف محصولات اترنت همان مصرف زیاد چربی اشباع شده است.

غذاهای دودی پرخطر متخصص تغذیه اصفهان

توصیه ها

1- اگر دوست دارید گوشت دودی یا نمک شور بخورید ، هر چند وقت یکبار و به مقدار کم از آنها استفاده کنید. زیرا این محصولات به تدریج تأثیر منفی بر بدن می گذارند. از مصرف آنها تا حد امکان در یک زمان یا به مدت طولانی خودداری کنید.

2 – مقدار زیادی نمک هنگام سیگار کشیدن محصولات مانند ماهی ، گوشت ، سوسیس و سوسیس استفاده می شود. بنابراین ، مصرف این محصولات برای افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه نمی شود.

افراد مبتلا به سردردهای میگرنی نیز باید از خوردن گوشت دودی خودداری کنند. از آنجا که این غذاها حاوی تیرامین هستند ، سردرد را تشدید می کنند.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا آتمینا می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند که روش های اولیه غذا خوردن ، میزان و روش غذا خوردن را ارائه می دهد.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


مطالب توصیه شده:

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

روغن مناسب برای سلامتی

محصولات تراریخته و تغذیه ای

مضرات قندها را بررسی کنیددیدگاهتان را بنویسید