فرزندان این دسته از والدین دچار وسواس می شوند


بسیاری از بزرگسالان با وسواس های عجیب اعتراف می کنند که افکار وسواسی آنها در نوجوانی شکل گرفته و هرگز به دنبال درمان نبوده اند! OCD عمدتاً ریشه ژنتیکی دارد، اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث OCD در نوجوانان شود.

اختلال وسواس گل اردشیری معمولاً با افکار تکراری شروع می شود. لزوماً نشانه شستن مکرر دست ها و وسایل شخصی نیست. حتی می تواند به این فکر کند که آیا کاری را درست انجام داده اید یا نه، یا حتی در قبال اتفاقات ناگوار احساس مسئولیت کنید! وسواس پدیده عجیبی است. ممکن است از سنین پایین شروع شود و باعث اضطراب و استرس زیادی در نوجوان شود. آمارها نشان می دهد که از هر صد نوجوان یک نفر به اختلال وسواس فکری- جبری مبتلا است. این آمار شوخی نیست و میلیون ها کودک از اختلال وسواس جبری رنج می برند.

فرزندان این دسته از والدین دچار وسواس می شوند

تحقیقات نشان می‌دهد که OCD منشأ ژنتیکی دارد، یا حتی رویدادهای استرس‌زا می‌توانند یک عامل خطر برای نوجوانان مستعد ابتلا به OCD باشند. نوجوانانی که تروما را تجربه می کنند ممکن است دچار اختلال استرس پس از سانحه شوند که می تواند با اختلال وسواس فکری- اجباری اشتباه گرفته شود. افکار ناخواسته و مزاحم ناشی از ضربه ممکن است باعث ایجاد رفتارهای وسواسی-اجباری در نوجوانان شود.

حسین ابراهیمی مقدم، روانشناس بالینی و استاد دانشگاه وی در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: به عنوان یک تعریف می توان گفت که وسواس فکری است که دائما در سر تکرار می شود، این افکار زمان زیادی می برد و فشار روانی زیادی به فرد وارد می کند و باعث ایجاد اختلال اضطرابی می شود. و ناراحتی شدید شک و تردید بیش از حد، نگرانی در مورد میکروب ها، بیماری یا حتی مرگ ترس شدید از رویدادهای منفی یا انجام کار اشتباه نگرانی در مورد ناقص یا درست نبودن چیزها افکار یا تصاویر مزاحم و ناخواسته از آسیب رساندن به خود یا دیگران، مزاحم و ناخواسته جنسی افکار یا تصاویر نگرانی در مورد ناراحت کردن خدا نگرانی در مورد انجام کارهایی که به دیگران صدمه می زند (مانند رانندگی ماشین)، افکار ناخواسته در مورد خودکشی، و احساس مسئولیت در قبال آنچه اتفاق افتاده است.

فرزندان این دسته از والدین دچار وسواس می شوند

اولین مراجعه به روانپزشک یا روانپزشک چه زمانی است؟

این روانشناس بالینی ادامه می دهد: تشخیص شیدایی در نوجوانان چند مرحله دارد و باید توسط متخصص آموزش دیده مانند روانپزشک یا روانپزشک انجام شود. او می گوید: «پرسشنامه گزارش دهی والدین و مصاحبه شخصی بهترین روش های تشخیصی هستند. این استاد دانشگاه درباره اینکه آیا روانپزشک یا روانپزشک باید در این رابطه مشارکت داشته باشد، می گوید: یک متخصص آموزش دیده درباره احساسات، افکار، علائم و الگوهای رفتاری نوجوان با او صحبت می کند و هدف این است که هر وسواس یا اجبار خاصی را شناسایی کند. روانشناس ابتدا سعی می کند علت اصلی اختلال وسواس فکری جبری را بیابد. در صورت لزوم روانپزشک فرد را به روانپزشک ارجاع می دهد. اگر این روند تکمیل شود و کودک معیارهای OCD را داشته باشد، روند درمان و بهبودی آغاز می شود. .

فرزندان این دسته از والدین دچار وسواس می شوند

آیا این بیماری ارثی است؟

به گفته ابراهیمی مقدم، اگرچه ژنتیک در همه بیماری‌های روانی پیامدهایی دارد، اما محیط نیز نقش مهمی در بروز وسواس در نوجوانان دارد. او می‌گوید: «نوع تربیت خانوادگی می‌تواند باعث شود کودک به مرور زمان وسواس فکری را بیاموزد. اگر بچه‌ها متوجه شوند که اعضای خانواده و دیگران رفتارهای OCD از خود نشان می‌دهند، ممکن است به این الگوهای رفتاری پایبند باشند. بنابراین، قرار گرفتن در یک محیط اضطراب‌آور ممکن است نقشی در توسعه OCD بازی کنید.

وی افزود: البته عوامل بیولوژیکی مانند ترشح کم هورمون رشد، سابقه ضربه مغزی و برخی مشکلات عصبی باعث ایجاد اختلال وسواس فکری در نوجوانان می شود.

فرزندان این دسته از والدین دچار وسواس می شوند

نگاهی به چرخه شیدایی

بسیاری از خانواده‌ها بر این باورند که تنها در صورتی که نوجوانشان علائمی مانند شستن مکرر دست‌ها را نشان دهد، علائم شیدایی را نشان می‌دهد، در حالی که به گفته این روانشناس بالینی، همه افکار تکراری که باعث اضطراب می‌شوند، نشانه‌های شیدایی هستند. این روانشناس بالینی ادامه می دهد، اگرچه ابتلا به اختلال وسواس جبری علائم و عوامل مختلفی در افراد دارد، اما اکثر افراد یک سیکل را تجربه می کنند. در ابتدا، ذهن درگیر یک فکر، ترس یا اضطراب می شود، گویی دست شما نجس است. این باعث ایجاد احساس اضطراب و ناراحتی می شود. در این صورت بلافاصله از یک الگوی اجباری برای کاهش اضطراب و ناراحتی خود استفاده می کنید، مانند چندین بار شستن و شستشوی دست ها، رفتار اجباری باعث تسکین و جدا شدن موقت از اضطراب می شود، اما شیدایی و اضطراب دوباره برمی گردد و شروع می شود. دوره. ابراهیمی مقدم می گوید: فرد شیدایی به تدریج یاد می گیرد که با استفاده از مکانیسم های دفاعی اضطراب خود را کاهش دهد.

فرزندان این دسته از والدین دچار وسواس می شوند

نقش ویژه آموزش و پرورش

متأسفانه در برخی موارد، والدین کمال گرا که بیش از آنچه می توانند از فرزندان خود انتظار دارند، به تدریج باعث وسواس در فرزندانشان می شوند. اگرچه رفتار وسواسی و رفتارهای خودمختار اغلب با یکدیگر مرتبط هستند، اما در برخی موارد رفتارهای خودمختار با اضطراب همراه نیستند. البته باید توجه داشت که وسواس فکری و عملی می تواند کودک را بسیار منزوی کند، بنابراین ضروری است که دوستان و خانواده برای حمایت از کودک دور هم جمع شوند.

فرزندان این دسته از والدین دچار وسواس می شوند

وسواس کودک را جدی بگیرید

وقتی صحبت از وسواس به میان می‌آید، هیچ‌کس حتی فکر نمی‌کند که کودکی مبتلا به اختلال وسواس فکری است. به گفته ابراهیمی مقدم یکی از نشانه های شیدایی در کودکان این است که کودکان شروع به جمع آوری اشیا می کنند، این رفتارها به کودک کمک می کند تا با اضطراب مقابله کند. اغلب فعالیت هایی مانند مرتب سازی بیش از حد، چیدمان رنگ ها در کنار یکدیگر یا توجه بیش از حد به والدین می تواند نشانه ای از وسواس کودک باشد و تکرار این فعالیت ها باعث ایجاد استرس بر سلامت روان شده و بر طرز تفکر کودک تأثیر می گذارد.

او ادامه می دهد: «روانپزشک کودک یا سایر متخصصان سلامت روان می توانند OCD را تشخیص دهند. سلامت روان کودک را ارزیابی می کند. برای تشخیص OCD، کودک باید وسواس های مداوم، شدید و مخرب داشته باشد. این رفتارها به زندگی روزمره کودک شما آسیب می رساند.”

فرزندان این دسته از والدین دچار وسواس می شوند

آماری در مورد وسواس نوجوانی

به گفته ابراهیمی مقدم، وسواس با کودکان اغلب از سنین ۷ تا ۱۲ سالگی شروع می شود. در واقع، بیش از نیمی از بزرگسالان مبتلا به این اختلال گزارش می دهند که علائم آنها از دوران کودکی شروع شده است. جالب است بدانید که این اختلال در دوران کودکی در پسران بیشتر از دختران دیده می شود، اما در جوانان میزان بروز آن در زنان اندکی بیشتر از مردان است.