ما 3 دلیل برای کنار گذاشتن انحصار همه دستگاه های پزشکی COVID-19 داریم


پزشکان بدون مرز این فهرست را تهیه کرده و برابری قوانین مالکیت معنوی و پیامدهای استفاده از آنها را در مورد ابزارهای مبارزه با COVID-19 توضیح می دهد. آنها همچنین خواهان کنار گذاشتن چنین قوانینی با توجه به جدی بودن همه گیری جهانی هستند.

یک سال پیش و هفت ماه پس از شیوع بیماری همه گیر COVID-19 ، هند و آفریقای جنوبی پیشنهادی برای کنار گذاشتن TRIPS ارائه دادند: حذف موانع مالکیت معنوی (IP) و اطمینان از برابری دسترسی به هرگونه واکسن ، آزمایش ، روش. یا سایر تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مبارزه با COVID-19.

از زمانی که این پیشنهاد برای اولین بار به سازمان تجارت جهانی ارائه شد ، 3.6 میلیون نفر جان خود را از دست دادند. سال گذشته ، ترک TRIPS با حمایت و همبستگی جهانی فعالان جامعه مدنی و بیش از 100 دولت به دست آمد.

با وجود این حمایت قاطع ، اقلیتی از دولتهای پردرآمد از معافیت ها حمایت نمی کنند یا فقط از نسخه آبکی این پیشنهاد حمایت می کنند. به عنوان مثال ، اتحادیه اروپا و ایالات متحده پیشنهادات متقابل ارائه کرده اند که دامنه معافیت را به شدت کاهش می دهد و تأثیرات احتمالی آن را محدود می کند. این پیشنهادات متناقض تنها به دنبال رد شدن هستند ثبت اختراع واکسن ، آزمایش ، ثبت اختراع و سایر IP های مربوط به داروها و سایر وسایل هنوز تحت کنترل انحصارات دارویی است.

3 دلیل وجود دارد که چرا دولتها باید فورا تسلیم شوند همه IP فعال است همه تجهیزات پزشکی:

1) واکسن نمی تواند همه گیری را کنترل کند

وقتی صحبت از COVID-19 می شود ، هیچ “پیکان نقره ای” وجود ندارد: در حالی که واکسن ها نقش مهمی در کنترل ویروس ایفا می کنند ، اما یکی از ابزارهای زیادی هستند که برای غلبه بر این همه گیری مورد نیاز است.

علاوه بر واکسن ها ، جهان فوراً به ابزارهای جدید درمانی و تشخیصی برای کاهش بستری شدن و مرگ و میر ناشی از COVID-19 نیاز دارد. با توجه به موانع دسترسی ، خطر عفونت و انتشار انواع آن با نرخهای کند و پایین واکسیناسیون در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​افزایش محلی و جهانی می یابد.

در عین حال ، سیستم های مراقبت های بهداشتی در سراسر جهان محدود به موج های مداوم و جدید ویروس هستند ، که بر ضرورت بهبود قابلیت های تشخیصی و درمانی افراد مبتلا به COVID-19 و پاسخ همه جانبه به همه گیری تاکید می کند. رویکرد چند وجهی

2) ثبت اختراع و مالکیت معنوی در حال حاضر مانعی برای ورود هستند

سازمان بهداشت جهانی (WHO) چندین درمان برای درمان COVID-19 پیشنهاد کرده است و انحصارات دارویی مانعی برای دسترسی به آنها بوده است.

Casirivimab و imdevimab ، که اخیراً توسط WHO برای درمان COVID-19 توصیه شده است ، متعلق به گروهی از داروها هستند که آنتی بادی های مونوکلونال (mAbs) نامیده می شوند ، که ده ها سال است برای سایر بیماری ها در بازار وجود دارد و اغلب بسیار گران هستند. Regeneron و Roche (مسئول قیمتهای خارج از ایالات متحده) casirivimab / imdevimab را در هند 820 دلار ، در آلمان 2000 دلار و در ایالات متحده 2100 دلار ارزش گذاری کردند.

علاوه بر این ، اگرچه اخیراً توصیه شده است که kasirivimab و imdevimab توصیه شوند ، Regeneron قبلاً درخواست ثبت اختراع داروها را در حداقل 11 کشور با درآمد کم و متوسط ​​آغاز کرده است.

توسعه دهندگان مستقل نسخه های ارزان تر و زیستی “MABS” اغلب با موانع قانونی و چالش های نظارتی برای افزایش عرضه محصولات خود روبرو هستند-ادامه خشم جهانی در مورد COVID-19 که در آن زمان بسیار مورد نیاز بود. این امر تولید و تحویل mAbs بسیار ارزان تر را از نظر تاریخی دشوار کرده است و همچنان توانایی های درمان COVID-19 را مختل می کند.

ما نیاز فوری به افزایش عرضه جهانی داروهای COVID-19 داریم. برای انجام این کار ، تولید کنندگان بیشتری باید با چشم پوشی از حقوق مالکیت معنوی ، به اشتراک گذاشتن فناوری دارویی و دانش ، آنها را تولید کنند.

3) مقدار محدودی از درمان اورژانسی است

مانند کاسییریباب و ایمدیماب ، توسیلیزوماب و ساریلوماب نیز mAbs هستند که توسط WHO برای COVID-19 توصیه می شوند. توسیلیزوماب و ساریلوماب ، تولید شده توسط شرکت های دارویی Roche و Regeneron ، برای درمان بیماران مبتلا به بیماری شدید و بیماری شدید COVID-19 توصیه می شود و ممکن است اعتماد به نفس در دستگاه های تنفسی و اکسیژن را کاهش دهد-که بسیاری از آنها فاقد آن هستند. MSF کار می کند.

با این حال ، به دلیل قیمت بالا و عرضه محدود ، این ابزارهای درمانی جدید به همه کسانی که به آنها نیاز دارند نمی رسد ، همانطور که کارکنان MSF در سراسر جهان شاهد آن بوده اند.

لینا منگانی ، مشاور جهانی کمپین دسترسی MSF ، گفت: “طی چند ماه گذشته ، ما شاهد افرادی بودیم که در آسیای جنوبی به شدت برای بیماران مبتلا به کووید 19 شدید توسیلیزوماب دریافت می کردند.”

نتیجه:

دیگر نمی توانیم صبر کنیم. این همه گیری در بسیاری از کشورهای در حال توسعه یک بحران رو به رشد است و ما نمی توانیم به کشورهایی که بخش بزرگی از جمعیت مجاز خود را واکسینه کرده اند اجازه دهیم واکسن ها را ذخیره کنند ، شرکت های دارویی که تا کنون فناوری واکسن و دانش خود را به طور کامل کنار گذاشته اند. مسدود کردن دسترسی به سایر تجهیزات پزشکی

برای ترک TRIPS که بیش از 100 دولت در سراسر جهان از آن حمایت می کنند ، راه حلی وجود دارد: اما اقلیتی از کشورهای با درآمد بالا همچنان به طور شرم آور آن را مسدود کرده یا جایگزین های بدون دندان را ارائه می دهند.

جهان در حال حاضر یک سال کامل را از دست داده است ، در این مدت می توان با افزایش دسترسی جهانی به دستگاه های پزشکی COVID-19 به طور مساوی جان افراد بی شماری را نجات داد.

زمان آن فرا رسیده است که همه دولتها این پیشنهاد جدید را پشت سر بگذارند و از رهایی از TRIPS برای نجات جانها حمایت کنند. – اخبار سلامتدیدگاهتان را بنویسید